Κέρδισε Ζυγό το εξ’ αναβολής της Α’ η Ασπίδα Ξάνθης! Η νέα βαθμολογία

Η Ασπίδα Ξάνθης ήταν η νικήτρια της εξ αναβολής αναμέτρησης της 18ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας επικρατώντας στο ΔΑΚ με 3-1 του Ηρακλή Ζυγού

Η ομάδα του Νίκου Χατζηπαρασκευά μπήκε πιο δυνατά και στο 4′ πήρε κεφάλι στο σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μωυσίδη, ενώ στο 26′ ο Θώμογλου σκόραρε απο κοντά αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά απο υπόδειξη της βοηθού. Στο 28′ ήρθε η απάντηση του Ηρακλή με κεφαλιά του Στέλιου Κωφίδη για το 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στο 52′ πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με κεφαλιά του Φώτη μετά απο εκτέλεση κόρνερ του Μωυσίδη. Στο 69′ το σουτ του Δεμένικου σταμάτησε στο δοκάρι με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 86′ με νέο απευθείας χτύπημα φάουλ του Μωυσίδη

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Τριαντάφυλλος Μολώνης με βοηθούς τους Παπαδόπουλο και Κρυσταλλίδου.

Ασπίδα Ξάνθης: Μοσχίδης, Παπάζογλου, Σάββογλου, Φώτης, Νικολούδης(46′ Νταμπανλής), Κατσούλης(72′ Δεληωρίδης), Δεμένικος, Παπακυριακού, Μανουκιάν(46′ Κυριαζίδης), Μωυσίδης(86′ Ντουρμπάκου Αλ.), Θώμογλου(70′ Γατσέλος)

Ηρακλής Ζυγού: Κεκέ Αχμέτ, Τενεκές, Κεφαλάς(46′ Μπουντιέρος), Μελετιάδης, Μπογιατζόπουλος, Κίρατζη Χαλ.(74′ Οργαντζίδης), Πιλτικάκης(87′ Κοντομήτρος), Ντουρμπάκου(64′ Τσιλιγκαρίδης), Παπαδόπουλος, Βαλαβάνης(46′ Κοντίδης), Κωφίδης Στ.