Photos: Απίθανο ματς στον Πετεινό με νίκη τετράδας για τους πιτσιρικάδες του ΑΟΞ!

Με ένα τρομερό ματς πραγματική διαφήμιση του ποδοσφαίρου της Ξάνθης άνοιξε η αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Γ’ κατηγορίας της ΕΠΣ Ξάνθης με τους πιτσιρικάδες της Ξάνθης 2 να παίρνουν μεγάλη νίκη με 5-3 επί του Άρη Πετεινού Β’ και την προσπέρασε στην βαθμολογία ανεβαίνοντας στην 4η θέση  και σε απόσταση 5 βαθμών απο τις θέσεις ανόδου

Απο τα πρώτα κιόλας λεπτά του ματς το ματς ξεκίνησε με τρελό ρυθμό με την ομάδα του Πετεινού να απειλεί πρώτη με τον Τυριάκη στο 7′ ενώ στο 10′ η Ξάνθη είχε τρομερή φάση όταν το δυνατό σουτ του Φλορίν Ντέμπροβα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι χτύπησε στο έδαφος και απομακρύνθηκε, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται πως πέρασε ολόκληρη η μπάλα. Το πρώτο γκολ ήρθε στο 20′ όταν μετά απο εκτέλεση φάουλ του Σιδηρά ο Ματζαρίδης έκανε την επέμβαση με τον Αβερόπουλο να παίρνει το ριμπάουντ και με πλασέ έκανε το 1-0.

Η απάντηση της Ξάνθης ήταν άμεση και εντυπωσιακή ισοφαρίζοντας στο 25′ με τρομερή λόμπα Ασλανίδη που κρέμασε τον Καραγκιοζίδη για το 1-1 ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μουχτάρης πίεσε και έκλεψε την μπάλα εντός περιοχής και με σουτ έκανε την ανατροπή για την ομάδα του ΑΟΞ.

Στο 31′ ο Νικολαίδης ανετράπη εντός περιοχής με τον ρέφερι να καταλογίζει πέναλτι, την εκτέλεση ανέλαβε ο Τυριάκης που έκανε το 2-2, όμως η απάντηση της Κ15 του ΑΟΞ ήταν ξανά άμεση και μετά απο εκτέλεση φάουλ του Χασάν Εφέ ο Άγγελος Ντέμπροβα έκανε επαφή με την μπάλα με το κεφάλι και ο Φλορίν Ντέμπροβα που ακολουθούσε με προβολή έκανε το 2-3.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Πετεινού μπήκε πολύ δυνατά και στο 67′ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3 με κεφαλιά του Αβερόπουλου, όμως οι παίκτες του Χρήστου Σαμαρά δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα έχοντας μεγάλη ευκαιρία στο 72′ με την κεφαλιά του Μουχτάρη να σταματά στο δοκάρι και τρία λεπτά αργότερα πήρε ξανά το προβάδισμα με πλασέ του Παπουτσή.

Το τελικό 3-5 διαμόρφωσε το 80′ ο Μουχτάρης που με ωραία ατομική ενέργεια έστειλε την μπάλα με σουτ δοκάρι και μέσα.

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Διαλυνάς με βοηθούς τους Παπαδόπουλο και Εμίνογλου

ΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ Β'(Τ. Νεοφυτίδης): Καραγκιοζίδης, Σιδηράς(85′ Τσίμπος), Παπαδόπουλος, Σαμαράς, Αμανατιάδης, Κουρού(85′ Καντουχάρ), Νικολαίδης, Αβερόπουλος, Τυριάκης, Κωστουλίδης(70′ Χαλήτ Αμέτ),  Μίλκογλου(78′ Χασανκήλ)

ΞΑΝΘΗ 2(Χρ. Σαμαράς): Ματζαρίδης, Ασλανίδης, Χασάν Εφέ, Κατσαούνης, Μοσχίδης, Ντέμπροβα Αγγ., Μπαμπαλής(67′ Παπουτσής), Ντέμπροβα Φ.(88′ Μακρίδης), Μουχτάρης(88′ Μπουρδούνης), Τσαπατώλης(78′ Κασσίδης), Μαρκόπουλος(67′ Καρά Α.)

ΔΕΙΤΕ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΑΚΟ ΤΟΥ SA ΕΔΩ

http://

Αναλυτικά:

Άρης Πετεινού Β’ – Ξάνθη 2    3-5(Αβερόπουλος(2), Τυριάκης – Ασλανίδης, Μουχτάρης(2), Ντέμπροβα, Παπουτσής)

Αστέρας Μαγικού – Νέστος Κύρνου   0-3α.α.

Κυριακή 27/2, Ώρα 11:00

Γήπεδο Κοτύλης: Κοτύλη – Θύελλα Μαγγάνων    (Διαλυνάς, Κοτινούδης, Τζανίδης)

Γήπεδο Λευκόπετρα: Κεραυνός Λευκόπετρας – ΑΠΟΞ Ραιδεστός    (Καραλευθέρης, Καραλευθέρη, Παπαβασιλείου)

Γήπεδο Κατραμίου: Κεραυνός Π. Κατραμίου – ΑΕΚ Κυψέλης    (Ουζουνίδης, Πασχαλίδης, Κράβαρη)

Γήπεδο Ερασμίου: Κεσσάνη Ερασμίου – ΑΟ Κότινο    (Τόσκας, Εμίνογλου, Κουτσογιάννης)

Ρεπό: ΑΟ Μύκη