Photos: Στα σημεία κρίθηκε η ντερμπάρα της Μύκης με Κότινο!

Ψυχή, πάθος, πάρα πολύς κόσμος αλλά και αποθέωση του fair play είχαμε εντός και εκτός γηπέδου στο μεγάλο ντέρμπι της Γ’ κατηγορίας της ΕΠΣ Ξάνθης μεταξύ Μύκης και Κότινου που έγινε στο γήπεδο του Κατραμίου.

Στο πρώτο μέρος το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο με την Μύκη να είναι ελαφρώς καλύτερη, απειλώντας πρώτη στο 16′ με το μακρινό χτύπημα φάουλ του Σαλήογλου να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι με την απάντηση του Κότινου να έρχεται δύο λεπτά αργότερα όταν σε αντεπίθεση ο Γεωργιάδης βρήκε εξαιρετικά τον Τόλια το σουτ του οποίου απέκρουσε με τα πόδια ο Σιέχ. Το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά προσεκτικές στο παιχνίδι τους.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ερσάν Καντουχάρ μπήκε με τρομερή ορμή χάνοντας δύο σπουδαίες ευκαιρίες με τον Μέκερα. Όμως πάνω στην δική της πίεση ήρθε η φάση που έκρινε το ματς με τον Αϊκούτ Κιούρτ στο 60′ να βγαίνει ταχύτατα στην αντεπίθεση και να ανατρέπεται εντός περιοχής απο τον κίπερ του Κότινου κερδίζοντας πέναλτι, παράβαση που εκτέλεσε εύστοχα ο Τουνάι Σουλεϊμάν  και έβαλε “φωτιά” εντός και γηπέδου για ένα γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα. Μετά το γκολ η ομάδα του Γιάννη Γιοανούδη προσπάθησε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις αναγκάζοντας τον Μολλά σε δύο σπουδαίες επεμβάσεις στο 76′ σε σουτ του Σουλεϊμάν και στις καθυστερήσεις σε προσπάθεια του Κιούρτ Αϊκούτ. Βέβαια το έργο της έγινε πιο “εύκολο” μετά την αποβολή με απευθείας κόκκινη του Τόλια για δυνατό μαρκάρισμα στο κέντρο του γηπέδου στον Χότσικα

Αν και δεν απέδωσε τόσο καλά όσο στα περισσότερα ματς της σεζόν η Μύκη πήρε μια τεράστιας σημασίας νίκη φτάνοντας στο φινάλε του Α’ γύρου στους 30 βαθμούς με το φινάλε του πρώτου γύρου στο +4 απο τον τρίτο της βαθμολογίας ΑΟ Κότινου και στο -3 απο την πρώτη θέση και τον Κεραυνό. Αν μη τι άλλο αναμένεται τρομερό πρωτάθλημα και στον Β’ γύρο με την μάχη για τις δύο θέσεις που οδηγούν στην άνοδο να αναμένονται με μεγάλο ενδιαφέρον

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Θόδωρος Γιαπουτζής με βοηθούς τους Αχιλλέα Τόσκα και Γιώργο Κουτσογιάννη

ΑΟ ΜΥΚΗ(Γ. Γιοβανούδης): Σιέχ, Κιούρτ Ακ., Τάντσικο, Χότσικα, Κιούρτ Εργκ., Σαλήογλου(66′ Ρεσήτ Φ.), Τοπ Αλή Ριτβάν, Κιούρτ Μπ., Φεημή Ιλκέρ(82′ Τοπτσή), Κιούρτ Αϊκ., Σουλεϊμάν Τ.(86′ Καρά Χότζα)

ΑΟ ΚΟΤΙΝΟ(Ερσ. Καντουχάρ): Μολλά Ογλού, Καπζά Ενίς, Χασανκήλ, Βασιλείου, Τοπάλ(86′ Σεφέρ Εμρέ), Τσιτάκ, Μέκερα, Μουσά Εγκέ, Τόλιας, Ιντζέ Καρά Φ., Γεωργιάδης