«Λύγισε» κόντρα στον Άρη ο μαχητικός Βορέας Αλεξανδρούπολης

Εντός έδρας ήττα με 25-19 από τον Άρη Θεσσαλονίκης γνώρισε ο Βορέας Αλεξανδρούπολης, στην προτελευταία αγωνιστική της Α2 κατηγορίας χάντμπολ γυναικών.

Η ομάδα του Έβρου ήταν ανταγωνιστική, πάλεψε αλλά στο τέλος δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Οι δύο αντίπαλοι ήταν κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Με την συμπλήρωση των πρώτων 15 λεπτών, Βορέας και Άρης ήταν ισόπαλοι 6-6, ενώ οι φιλοξενούμενες έφυγαν για το ημίχρονο προηγούμενες 12-10.

Στο β’ μέρος ο Άρης είχε το προβάδισμα στα πρώτα 15 λεπτά, προηγούμενος με 13-11, 15-13 και 17-15, αλλά τα κορίτσια του Χρήστου Ποντισίδη επέστρεψαν ισοφαρίζοντας σε 17-17 και 18-18. Από εκεί και μετά ο Άρης πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ, κρατώντας το προβάδισμα του και διευρύνοντας το στο φινάλε.

Οι Νικόλοβα, Καμποσιώρη και Παπαδοπούλου οδήγησαν τον Βορέα στο σκοράρισμα έχοντας 4 γκολ η κάθε μία, ενώ η Μουρουζίδου με 7 γκολ ήταν πρώτη σκόρερ του Άρη και του αγώνα.

Τα 5λεπτα: 1-2, 2-4, 6-6, 6-9, 9-11, 10-12 (ημίχρονο), 11-13, 13-15, 15-17, 18-18, 19-22, 19-25.

Βορέας Αλεξ/πολης (Χ. Ποντισίδης): Παντίδου, Πατλάκα, Νικόλοβα, Λαμπίδη, Βαρσάμη, Παρασκάκη, Καλαϊτζή Ι., Μητρουλάκη, Δημητριάδου, Καμποσιώρη, Παπαδοπούλου, Βαφειάδου.

Άρης Θεσ/νίκης (Α. Πιπελίδης): Μουρουζίδου 7, Νικολάου 4, Ντόγκα 1, Μανωλούδα 4, Μπέκου, Παραστατίδου 4, Γραμματικού, Παπαγεωργίου, Κατσάρκα, Κατσαούνη 5.