Photos: Μοιράστηκαν απο ένα ημίχρονο αλλά την “Δόξα” της νίκης την πήρε η Δράμα στο ΑΟΞ με Ορφέα!

Πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το 0-3 κέρδισε στο ΑΟΞ τον Ορφέα Ξάνθης η Δόξα Δράμας, σε ένα ματς που οι δύο ομάδες μοιράστηκαν απο ένα καλό ημίχρονο με τους Δραμινούς να έχουν σε μεγάλη μέρα τον κίπερ τους  και σκοράροντας σε αρχές και τέλος ημιχρόνου και αγώνα πήραν ένα σημαντικό τρίποντο στην μάχη της παραμονής

Η ομάδα της Δράμας μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 2′ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ όταν μετά απο σέντρα του Κόντου ο Κατσάμαγκας με κεφαλιά έκανε το 0-1. Οι Δραμινοί συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιουργούσαν συνεχώς καταστάσεις στην εστία του Γεωργούση, με το 0-1 πάντως να μένει μέχρι το 45′ όταν σε μια ανύποπτη φάση ο Μπαρέτας βγήκε απέναντι στον κίπερ του Ορφέα και με πλασέ έκανε το 0-2 σε μια φάση που οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν πολύ έντονα για οφσάιντ του σκόρερ.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα ήταν πλήρως διαφορετική με τον Ορφέα να κάνει ένα τρομερό εικοσάλεπτο και τον Καλιοφούκα να “κατεβάζει ρολά”. Στο 48′ ο κίπερ της Δόξας έκανε απίστευτη τριπή απόκρουση στην κεφαλιά του Κουκουρίγκου, το σουτ του Κατρανίτσα και το νέο σουτ του Κουκουρίγκου, ενώ στο 53′ σταμάτησε το σουτ του Κουκουρίγκου απο πλάγια θέση. Στο 55′ μετά απο εκτέλεση κόρνερ ο Κολιοφούκας έκανε ακόμα μια τρομερή επέμβαση στην βολίδα του Μελισσόπουλου με τους γηπεδούχους παρά την πίεση τους και με την Δόξα να μένει με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Παπαϊωάννου να μην βρίσκουν το γκολ της μείωσης, αντίθετα αφού δεν κατάφερε να σκοράρει ο Ορφέας στο 88′ σε μια αντεπίθεση ο Μουδούρογλου στην πρώτη του εμφάνιση με την φανέλα της Δόξας σκόραρε για το τελικό 0-3.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο  Ορφέας που παραμένει χωρίς εντός έδρας νίκη έμεινε στους 9 βαθμούς και την επόμενη εβδομάδα έχει ένα πολύ κρίσιμο και σημαντικό ματς στην Αλεξανδρούπολη με την τοπική ομάδα. Ενώ η Δόξα πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα φτάνοντας τους 10 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική παίζουν στην Θέρμη με την τοπική ομάδα ενώ έχουν να παίξουν και τα δύο αναβληθέντα με Απόλλωνα Παραλιμνίου και Εθνικό Σοχού

Διαιτητής: Στρατούδης – Βοηθοί: Κολιπέτρος, Νούσσιας(Έβρου)

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ(Μπ. Χατζημεστής): Γεωργούσης, Κριεζής, Κατρανίτσας, Καλαϊτζόπουλος(73′ Σουκρήογλου), Παπαστεφάνου, Μαυρόπουλος, Γκασιμπαγιαζίδης(46′ Γεωργίαδης Οδ.), Ιωαννίδης, Μελισσόπουλος Ν., Κουκουρίγκος, Πασχαλάκης

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ(Σπ. Φιλίππου): Κολιοφούκας, Τασίος, Θεοδοσιάδης, Παπαϊωάννου, Γιαννούσης, Τζανουλίνος, Μπαρέτας(70′ Στάικος), Οικονομίδης(81′ Μουδούρογλου), Κατσαμάγκας(70′ Χατζηκυριάκου), Κόντος(81′ Ιορδανίδης), Κυριακίδης