Γκολ του Αραμπατζή στο φινάλε έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ στο ντέρμπι με ΠΑΟΚ!

Η ΑΕΚ νίκησε τον ΠΑΟΚ με 29-27 στην αυλαία της Β’ φάσης της Handball Premier, σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι από το πρώτο έως το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Στα τελευταία λεπτά η Ένωση προηγήθηκε με 28-24, ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 3-0 μείωσε σε 28-27 τριάντα δεύτερα πριν το τέλος, ωστόσο τον επίλογο στο “θρίλερ” έβαλε ο Εβρίτης Βαγγέλης Αραμπατζής διαμορφώνοντας το τελικό 29-27 στην εκπνοή. Έτσι η ΑΕΚ έφτασε στους 12 βαθμούς και “συγκατοικεί” πλέον με τον ΠΑΟΚ στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχοντας τα δικά τους καλά διαστήματα. Ο Φλορίδο Μόγια από πλευράς ΑΕΚ και ο Λευτέρης Σεϊρεκίδης από πλευράς ΠΑΟΚ ήταν πρωταγωνιστές, ενώ για τους φιλοξενούμενους σημαντικό ρόλο έπαιξε ο τερματοφύλακας Γιώργος Μπάρμπας.

Ο ΠΑΟΚ είχε καλύτερο ξεκίνημα και έως το 15′ έλεγχε τον ρυθμό έχοντας προβάδισμα 1-2 τερμάτων (6-8 στο 15′). Η εικόνα αντιστράφηκε με ένα σερί 3-0 των γηπεδούχων (9-8 στο 20:02) και τελικά η ΑΕΚ κατάφερε να μπει στα αποδυτήρια με διαφορά δύο τερμάτων (13-11). Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε και πάλι με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει πιο δυνατά (13-14 στο 34′) και να ανεβάζει τη διαφορά στα δύο γκολ (16-18 στο 40′). H ΑΕΚ πήρε εκ νέου τον έλεγχο ξέφυγε με 26-22 στο 53, για να φτάσουμε στα τελευταία δραματικά λεπτά.

Κομβικής σημασίας ήταν μία από τις τελευταίες φάσεις του πρώτου μέρους, με τον πίβοτ του ΠΑΟΚ Τάσο Τσαμουρίδη να τραυματίζεται στον αστράγαλο μετά από φάουλ του Πλάθα και τους διαιτητές Πατιό και Τσιάνα να δείχνουν την κόκκινη κάρτα στον παίκτη της ΑΕΚ. Γενικότερα, όμως, οι δύο διαιτητές είχαν πολλές αμφιλεγόμενες αποφάσεις και δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα, με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολλά παράπονα.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 29-27

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 6-8, 9-8, 11-10, 13-11 (ημχ), 14-14, 16-18, 21-20, 23-22, 26-23, 29-27.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 5, Μπριάτκα 2, Βασιλείου, Στεφάνοβιτς 1, Νικολαΐδης, Λέμος 4, Άντζελιτς, Στάθης, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 2, Φλορίδο 7, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 3, Δικαιούλιας, Καλόμοιρος 4.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 5, Νικολαΐδης 4, Μέντουριτς 4, Αποστόλου 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Σεϊρεκίδης 6, Μανωλούδης, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης 1, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 2, Τζωρτζίνης 2, Μισαηλίδης.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-7. Κόκκινη: Πλάθα (29:30 – επικίνδυνο παιχνίδι). Πέναλτι 2/2 – 2/2

Στο φύλλο αγώνα οι διαιτητές έγραψαν τα εξής: Στο ημίχρονο του αγώνα, ο Πρόεδρος της Α’ ομάδας, κ. Παπασταμάτης, απευθύνθηκε προς τους διαιτητές, χτυπώντας το χέρι του στο τραπέζι της γραμματείας, λέγοντας τα εξής: “Θα σας μάθω εγώ να σέβεστε την ΑΕΚ, θα δείτε τι θα πάθετε από Δευτέρα”.

Πηγή: e-handball.gr