Photos: Έβγαλε αντίδραση και πήρε σημαντικό τρίποντο επί του Νέστου ο Άρης Αβάτου!

Με τον ιδανικότερο τρόπο αντέδρασε μετά την ήττα στο Ορφάνι ο Άρης Αβάτου που πέτυχε σπουδαία νίκη επί του Νέστου Χρυσούπολης με 2-0, κλείνοντας νικηφόρα τον πρώτο γύρο που τον βρίσκει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 22 βαθμούς.

Η ομάδα της Ξάνθης μπήκε άκρως επιθετικά στο ματς και πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε σε φάση διαρκείας να ανοίξει το σκορ με τον Κλέαρχο Κοντογιαννίδη ενώ και μετά το γκολ συνέχισε να πιέζει έχοντας καλές στιγμές σε προσπάθειες των Παπαδόπουλου, Κωσταρέλη και Μελισσόπουλου ενώ στο 43′ ο Αθανασίου του Νέστου έκανε εντυπωσιακή επέμβαση στην κεφαλιά του Γκέκα κρατώντας το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του Νέστου προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς όμως να καταφέρνει να δημιουργήσει ιδιαίτερα προβλήματα στον Νταφόπουλο,  με την άμυνα του Αβάτου να στέκεται άψογα. Μάλιστα στο 70′ οι ξανθιώτες κατάφεραν να φτάσουν και σε δεύτερο τέρμα με ένα μάγκικο τέρμα του Γκέκα που παρά το πρέσινγκ του αντιπάλου του έμεινε όρθιος και με δυνατό σουτ έκανε το 2-0 που έμεινε μέχρι το τέλος παρά την απέλπιδα προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μειώσουν το σκορ

Πολύ σημαντική νίκη για τον Άρη Αβάτου που ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο στους 22 βαθμούς και την Κυριακή θα αγωνιστεί στο Παραλίμνιο κόντρα στον Απόλλωνα. Σε δύσκολη θέση ο Νέστος που έμεινε στους 8 βαθμούς και ψάχνει βαθμούς που θα του δώσουν ελπίδες παραμονής έχοντας όμως νέα δύσκολη έξοδο με τον Αγροτικό στον Εύοσμο την Κυριακή

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Κωστούλας (Άρτας) με βοηθούς τους Κατσαντούρα (Μακεδονίας) και Διονίδης (Θράκης)

ΑΡΗΣ ΑΒΑΤΟΥ(Κ. Μπεδρελής): Νταφόπουλος, Αραμπατζής, Λεωντσάκος, Τενεκές, Κουτσούμπας, Φούντας, Κοντογιαννίδης(79′ Καρατλίδης), Κωσταρέλης, Γκέκας, Παπαδόπουλος Ν., Μελισσόπουλος Ρ.(89′ Κάρλος)

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ(Κ. Κετσιεμενίδης): Αθανασίου, Μπλιός, Μπάμπουρας(74′ Μπουτζούρογλου), Κωσταντάρας, Καρύπογλου( 74′ Δερμιτζάκης), Δόντσος, Τσακώνας(46′ Λεπενιώτης), Παπαδόπουλος Γρ., Γκατζολάρι, Μπαϊκαρά, Τζούριτς