Μετάλλια και επιτυχίες για ΟΦΘΑ, ΝΟΑ & Νηρέα στα «Αλεξάνδρεια» της Θεσσαλονίκης!

Με πλούσιες διακρίσεις επέστρεψαν από την Θεσσαλονίκη όπου το τριήμερο 17-19 Δεκεμβρίου διεξήχθη το διεθνές μίτινγκ «Αλεξάνδρεια», οι σύλλογοι του Έβρου.

Η διοργάνωση έλαβε χώρα στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης, με διοργανωτή τον ΠΑΟΚ και υπό την αιγίδα της ΚΟΕ. Φέτος, οι συγκεκριμένοι αγώνες πραγματοποιήθηκαν για πρώτη φορά σε δύο κατηγορίες. Στην κατηγορία ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ-ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ και στην OPEN κατηγορία ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΝΟ Αλεξανδρούπολης

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ: 4 ΧΡΥΣΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ και 1 ΧΑΛΚΙΝΟ, 15 συμμετοχές σε μεγάλους τελικούς και 7 συμμετοχές σε μικρούς τελικούς.
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ: 1 ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ και 1 ΧΑΛΚΙΝΟ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΕΛΙΚΩΝ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ:
ΚΟΥΓΚΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ: 50μ ύπτιο 1ος – 100μ. πεταλούδα 1ος – 100μ ελεύθερο 9ος – 50μ πεταλούδα 5ος.
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ: 50μ ελεύθερο 1ος – 100μ ελεύθερο 1ος – 50μ πεταλούδα 3ος.
ΒΟΛΤΕΖΟΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ: 50μ. ελεύθερο 4ος (ν.α.ρ.) – 100μ ελεύθερο 7ος (ν.α.ρ.) – 50μ πεταλούδα 4ος (ν.α.ρ.)
ΡΕΤΣΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ: 100μ πρόσθιο 8ος – 50μ πρόσθιο 7ος.
ΚΑΣΣΙΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ: 100μ πρόσθιο 9ος – 50μ πρόσθιο 6ος (ν.α.ρ.).
ΒΑΡΣΑΜΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ: 100μ. πεταλούδα 4ος – 200μ. πεταλούδα 7ος (ν.α.ρ.) – 50μ πεταλούδα 9ος.
ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ: 200μ Μ.Α. 5ος (ν.α.ρ.).
ΚΑΡΑΣΑΒΒΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ: 200μ Μ.Α. 10ος.
ΑΛΕΞΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ: 200μ ύπτιο 14ος (ν.α.ρ.)
ΜΠΑΔΑΝΗ ΜΑΡΙΝΑ: 200μ ελεύθερο 10η
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ: 50μ πεταλούδα 15ος (ν.α.ρ.)
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ:
ΠΑΤΣΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ: 1.500μ ελεύθερο 1ος (ν.α.ρ)– 400μ. ελεύθερο 3ος (ν.α.ρ) – 200μ ύπτιο 4ος (ν.α.ρ.).
ΣΙΣΤΡΙΝΗΣ ΦΡΑΝΤΖΕΣΚΟΣ: 50μ ύπτιο 23ος (ν.α.ρ.) – 200μ ύπτιο 18ος (ν.α.ρ.) – 100μ ύπτιο 30ος (ν.α.ρ.).

Επίσης νέο ατομικό ρεκόρ στο αγώνισμα 50μ πεταλούδα σημείωσε στους προκριματικούς η ΠΑΛΑΚΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑ και ο ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ αναδείχθηκε 26ος στο αγώνισμα 50μ. πρόσθιο ανδρών, πλησιάζοντας πολύ κοντά στο ατομικό του ρεκόρ.

ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης

ΧΡΥΣΑ
Ντούμας Ευάγγελος Εφραίμ
400μ. Μικτή ατομική κατηγορίας ΠΠ – Α’, με επίδοση 04:54.05
100μ. πρόσθιο κατηγορίας ΠΠ- Α’ , με επίδοση 01:13.29
200μ. ελεύθερο κατηγορίας ΠΠ- Α’ , με επίδοση 02:06.04
και 400μ. ελεύθερο κατηγορίας ΠΠ – Α’ , με επίδοση 04:27.04

ΑΣΗΜΕΝΙΑ
Δημητριάδου Σοφία
100μ. ύπτιο κατηγορίας Γυναικών , με επίδοση 01:06.54
Τσελιπγιώτης Ιωάννης Νικόλαος
200μ. ελεύθερο κατηγορίας ΠΠ-Α’ , με επίδοση 02:11.57
και 200μπεταλούδα κατηγορίας ΠΠ-Α’ , με επίδοση 02:22.27

ΧΑΛΚΙΝΑ
Στούρα Όλγα Δήμητρα
100μ. πεταλούδα κατηγορίας Γυναικών , με επίδοση 01:03.27
50μ. πεταλούδα κατηγορίας Γυναικών , με επίδοση 00:28.57
Δημητριάδου Σοφία
200μ. ύπτιο κατηγορίας Γυναικών , με επίδοση 02:23.96
Παπαδημητρίου Ευτέρπη
200μ. πεταλούδα κατηγορίας ΠΓΚ-Α’ , με επίδοση 02:52.39

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους κολυμβητές-τριες που συμμετείχαν στην αποστολή
Τυλιγαδά Ανάργυρο , Παρλίδη Φίλιππο , Αλεξάκη Γεώργιο , Ελευθεριάδη Περικλή ,Κωνσταντινίδη Νικόλαο , Δαργινίδη Δημοσθένη , Σαΐρη Ραφαήλ ,Σέλλο Αριστοτέλη , Αλαμάνο Σπυρίδωνα , Καραδημητρίου Νικόλαο, Παντελίδη Κωνσταντίνο , Πεχλιβανίδη Γεώργιο, Μαυρόπουλο Ιωάννη , Αλεξάκη Εμμανουήλ , Ντούμα Ευάγγελο Εφραίμ, Ροδίτη Βασίλειο , Σταυρίδη Μιλτιάδη , Τσελιπγιώτη Ιωάννη Νικόλαο, Δημητριάδη Χαράλαμπο, Παπαδόπουλο Δημήτριο, Πεχλιβανίδη Αντώνιο, Χριστακάκη Κωνσταντίνο.
Δημητριάδου Σοφία, Στούρα Όλγα Δήμητρα , Αγοράκη Κυριακή, Αλεξάκη Κυριακή, Ξενιτοπούλου Δανάη , Πεχλιβανίδου Αναστασία, Παπαδημητρίου Ευτέρπη, Τσομπάνη Αναστασία, Παπαδοπούλου Κωνσταντίνα Σιουρδάκη Μάρθα Μαρία .

Τους προπονητές Κο Τυλιγαδά Γεώργιο και Κα Αθανασίου Παναγιώτα, τον έφορο του τμήματος Αλεξάκη Κωνσταντίνο τον ειδικό γραμματέα Σαΐρη Χρυσοβαλάντη και την Πρόεδρο του συλλόγου Ρουσίδου Χριστίνα που συνόδευσαν την αποστολή.

Νηρέας Ορεστιάδας

Κυριακιδης Γιάννης
200 ύπτιο : 2.33.12 ατομικό ρεκόρ 6η θέση
100 ελεύθερο : 1.04.71 ατομικό ρεκόρ 23η θέση (20ος μεταξύ των γεννηθέντων 2008)
200 πρόσθιο : 2.56.25 9η θέση

Γκαγκλος Κων/νος
200 ύπτιο : 2.38.04 ατομικό ρεκόρ 12η θέση (1ος μεταξύ των γεννηθέντων 2009)
100 ύπτιο : 1.14.56 ατομικό ρεκόρ 14η θέση (4ος μεταξύ των γεννηθέντων 2009)
50 πεταλουδα : 35.59 ατομικό ρεκόρ 45η θέση (14ος μεταξύ των γεννηθέντων 2009)

Τζιαμπαζης Χρήστος
100 πεταλουδα : 1.15.38 ατομικό ρεκόρ 20η θέση (5ος μεταξύ των γεννηθέντων 2009)
100 ελεύθερο : 1.06.32 ατομικό ρεκόρ 29η θέση (4ος μεταξύ των γεννηθέντων 2009)
50 πεταλουδα : 33.73 ατομικό ρεκόρ 33η θέση (9ος μεταξύ των γεννηθέντων 2009)

Μαλουσουδης Νίκος
50 ελεύθερο : 33.00 ατομικό ρεκόρ 48η θέση (14ος μεταξύ των γεννηθέντων 2009)
200 ύπτιο : 2.55.40 ατομικό ρεκόρ 22η θέση (6ος μεταξύ των γεννηθέντων 2009)
100 ελεύθερο : 1.13.18 ατομικό ρεκόρ 60η θέση (21ος μεταξύ των γεννηθέντων 2009)

Τσακμακλη Μαρία
200 ελεύθερο : 2.23.87 ατομικό ρεκόρ 5η θέση
400 ελεύθερο : 5.05.19 ατομικό ρεκόρ 5η θέση
50 πεταλουδα : 33.14 ατομικό ρεκόρ 10η θέση (8η μεταξύ των 2008)

Τσακμακλη Γεωργία
50 ελεύθερο : 33.46 ατομικό ρεκόρ 52η θέση (18η μεταξύ των 2009)
200 ελεύθερο : 2.37.57 ατομικό ρεκόρ 34η θέση (7η μεταξύ των 2009)
100 ελεύθερο : 1.12.79 ατομικό ρεκόρ 52η θέση (18η μεταξύ των 2009)

Μαλουσουδη Μαρίνα
50 ελεύθερο : 37.38 ατομικό ρεκόρ 88η θέση (45η μεταξύ των 2009)
100 ελεύθερο : 1.20.80 ατομικό ρεκόρ 85η θέση (38η μεταξύ των 2009)
100 ύπτιο : 1:30.50 ατομικό ρεκόρ 42η θέση (20η μεταξύ των 2009)

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και τον προπονητή Γλυκό Παναγιώτη για την αξιόλογη παρουσία τους.

Share it