Στη Νίκη το ντέρμπι της Αλεξανδρούπολης με Φοίνικα

Η Νίκη ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της Αλεξανδρούπολης με τον Φοίνικα, επικρατώντας 3-1.

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι στο κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος», με αρκετό κόσμο και από τις δύο ομάδες να το παρακολουθεί, η Νίκη πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, ενώ από την άλλη ο Φοίνικας που είχε την σημαντική απουσία της Ιωαννίδου (λίμπερο), θέλει οπωσδήποτε τη νίκη στο επόμενο ματς με Νέα Γενεά.

Το ματς ξεκίνησε με τη Νίκη να παίρνει το 1ο σετ, στο οποίο προηγήθηκε με 16-9, με την Μπαχλαβά στο σερί του σερβίς, έκανε το 19-12 με δύο άσσους της Λαμπρίδου και το κατέκτησε με 25-17. Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας απάντησε, κάνοντας το 1-1 με 25-14.

Στο 3ο σετ είχαμε και πάλι μονόλογο, αυτή τη φορά από τη Νίκη που το πήρε με 25-13, με την Μπαρή να έχει 3 άσσους.

Το 4ο σετ ήταν το πιο ενδιαφέρον, με Φοίνικα και Νίκη να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 15-15. Εκεί ο Φοίνικας πήρε προβάδισμα 18-15 και 19-16, αλλά τα κορίτσια του Μουστακίδη επέστρεψαν και έκαναν το 20-19 με άουτ επίθεση της Παπαστεφάνου. Με μπλοκ Χατζηνικολάου και με την Καράμπαλη να χαλάει την αντίπαλη υποδοχή με το σερί στο σερβίς έγινε το 21-19 και με άσσο της αρχηγού της Νίκης το 22-19. Τελικά η Νίκη πήρε το σετ με 25-21 και το παιχνίδι τελείωσε.

Τα σετ: 17-25, 25-14, 13-25, 21-25

Φοίνικας Αλεξ/πολης (Δημήτρης Τσουλκανάκης): Παπαστεφάνου, Νικολαιδου, Σωτηρίου,Αλεξάκη, Ξανθή, Διαμαντή, λ- Κιοσσέ (Δελή, Παπαβασιλείου, Βούλγαρη, Διαμάντη, Μήτσικα)

Νίκη Αλεξ/πολης (Σάκης Μουστακίδης): Μπαρη, Χατζηχαραλαμπους, Παπάζογλου, Χατζηνικολάου, Μπαχλαβα, Καραμπαλη,, Καραμπάση (Λαμπρίδου)