Photos: “Σβηστή” νίκη στην Καβάλα για Ξάνθη και τώρα…Αλμωπός Αριδαίας

Σε ένα παιχνίδι που δεν χρίζει κριτικής η Ξάνθη κέρδισε με 6-0 την χιλιοταλαιπωρημένη Καβάλα στο “Ανθή Καραγιάννη” για την 4η αγωνιστική της Super League 2, με τους ξανθιώτες ήδη να σκέφτονται το Κυριακάτικο εντός έδρας παιχνίδι με τον Αλμωπό Αριδαίας στο Xanthi Arena

Είναι χαρακτηριστικό της κατάστασης που βρίσκεται ο ΑΟΚ, καθώς ξεκίνησε το ματς με δέκα παίκτες με τον Ταχτατζίδη που έδινε εξετάσεις εξ’ αποστάσεως στα αποδυτήρια, να μπαίνει στο 20′ λεπτό του αγώνα… Ενώ η Ξάνθη να σημειώσουμε πως ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες καθώς στο 52′ ο Τάσος Κρητικός αποχώρησε με ενοχλήσεις και ενώ η ομάδα της Θράκης είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές της.

Στα του αγώνα η Ξάνθη προηγήθηκε στο 2′ με σουτ του Τάσου Δημητριάδη, με τον Ιμπραίμι με κεφαλιά στο 6′ και σουτ στο 14′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 24′ με απευθείας χτύπημα φάουλ του Γκουνσάρι έγινε το 4-0, με το 5-0 να διαμορφώνεται στο 31′ με κεφαλιά του Φαζού. Με ένα τρομερό γκολ του Πλατέλλα στο 69′ ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 6-0. Με την Ξάνθη να έχει και δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος σε κεφαλιά του Μονρόουζ και στο δεύτερο σε σουτ του Πλατέλλα

Στα κέρδη του αγώνα αγγαρείας για τους ξανθιώτες το γεγονός πως “άνοιξαν λογαριασμό” με τα κόκκινα οι Ιμπραίμι, Γκουνσάρι, Πλατέλλας και Δημητριάδης αλλά και η πολύ θερμή στήριξη περίπου 100 φίλων της ομάδας της Θράκης που έδωσαν το παρών στην Καβάλα και δεν σταμάτησαν να τραγουδούν λεπτό

Την αναμέτρηση του διεύθυνε ο Κωνσταντίνος Αναστασόπουλος(Χαλκιδικής) με βοηθούς τους Φράγιο και Βογιατζίδη επίσης Χαλκιδικής, και τέταρτος ήταν ο Πουλόπουλος(Πειραιά)

ΑΟ ΞΑΝΘΗ(Ν. Κεχαγιάς): Ίτσο, Θυμιάνης, Παπάζογλου(46′ Μιχαήλ), Κρητικός, Δεληγιαννίδης, Φαζός, Ουνγιαλίδης(46′ Μπάτζιος), Γκουνσάρι(46′ Τσιλιγγίρης), Ιμπράιμι(46′ Διαμαντόπουλος), Μονρόουζ(46′ Πλατέλλας), Δημητριάδης

ΑΟ ΚΑΒΑΛΑ(Ν. Καραμπιμπέρης): Παπαποστόλου, Θαλασσινός, Γιαννακός, Χατζηγεωργίου, Παπαδόπουλος, Κλεπουσνιώτης, Δραγανίδης, Μπουτζατζάς, Λαμπαλίτης, Καμαρίδης, Ταχτατζίδης