Εντός έδρας ήττα από τον Ορφέα Σουρωτής για τον ελλιπή Βορέα (+photos)

Την ήττα με 28-17 στην έδρα του γνώρισε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας χάντμπολ των γυναικών ο Βορέας Αλεξανδρούπολης.

Η ομάδα του Έβρου δεν παρουσίασε το ίδιο καλό πρόσωπο που είχε στην 1η αγωνιστική κόντρα στον Άρη και έχοντας απουσίες βασικών παικτριών όπως της Ιωάννας Καλαϊτζή που είναι τραυματίας, δεν κατάφερε να πάρει κάτι κόντρα στον αξιόμαχο Ορφέα.

Η Σουρωτή ήταν μπροστά στο σκορ σε όλα τα 5λεπτα, με τον Βορέα να είναι όμως κοντά στο σκορ στο α’ ημίχρονο, όπου η διαφορά δεν ξέφυγε πάνω από τα 5 γκολ. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 12-7 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο β’ μέρος τα κορίτσια του Χρήστου Ποντισίδη προσπάθησαν να επιστρέψουν αλλά είχαν αρκετές χαμένες επιθέσεις, με πολλά δοκάρια, ενώ σε εξαιρετική μέρα ήταν και η τερματοφύλακας του Ορφέα Ειρήνη Τσολοζίδου που είχε σημαντικές επεμβάσεις. Μέχρι το 45′ οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (14-18), αλλά από εκεί και μετά η Σουρωτή ξέφυγε και έφτασε στη νίκη με το τελικό 28-17.

Στο σκοράρισμα την ομάδα από την Θεσσαλονίκη οδήγησε η Ιωαννίδου με 15 γκολ, ενώ από 4 για τον Βορέα είχαν Νικόλοβα και Μελισσίδη.

Τα 5λεπτα: 2-3, 3-4, 4-8, 6-9, 6-10, 7-12 (ημίχρονο), 8-14, 10-16, 14-18, 15-22, 17-24, 17-28 (τελικό).

Διαιτητές: Ουζούνης-Παρασκευούδης

Βορέας Αλεξ/πολης (Χ. Ποντισίδης): Παντίδου, Πατλάκα, Νικόλοβα 4, Λαμπίδη 3, Βαρσάμη 2, Παρασκάκη 3, Μελισσίδη 4, Καμποσιώρη 1, Παπαδοπούλου, Σεϊτλάρι, Μητρουλάκη, Βαφειάδη, Τσιαγκαράκη, Καλαϊτζή Ε.

Ορφέας Σουρωτής: Αυγέρη 3, Τσολοζίδου, Εμμανουηλίδου, Ιωαννίδου 15, Ντουβαρτζή 5, Τσανακτσίδου, Γαβριηλίδου, Χριστοδουλίδου 2, Κακαμούκα 2, Πουγαρίδου 1.