Στα ημιτελικά του League Cup «Νίκος Σαμαράς» ο Φοίνικας Σύρου των Τζούριτς & Κωνσταντινίδη

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ έγινε η δεύτερη ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και θα έχει αντίπαλο για μία θέση στον τελικό είτε τον Παναθηναϊκό είτε τον ΟΦΗ. Στον επαναληπτικό αγώνα νίκησε την Κηφισιά με 3-0 σετ και σε συνδυασμό με τη νίκη με 3-2 στο Ζηρίνει προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Για τον Φοίνικα έπαιξαν οι Εβρίτες Δημήτρης Τζούριτς και Δημήτρης Κωνσταντινίδης, ενώ για την Κηφισιά απουσίαζε ο τραυματίας Αλεξανδρουπολίτης Γρηγόρης Κοντοστάθης.

Η Κηφισιά πάλεψε τον αγώνα, ειδικά στα δύο πρώτα σετ όπου κυνήγησε το σετ που θα την έβαζε στον αγώνα αλλά υστέρησε στην υποδοχή και η επίθεση είχε προβλήματα. Η Κηφισιά αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Κοντοστάθη, Παπαδόπουλο και Κωστόπουλο.

Στο πρώτο σετ του αγώνα Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ και Κηφισιά μπήκαν με διάθεση να πιέσουν στο σεβρίς και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Η Αθηναϊκή ομάδα ήταν αυτή που πήρε προβάδισμα δύο πόντων 9-7 με επιθέσεις από τους Κωτσάκη και Μαρκς.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και με επίθεση του Μιχάλοβιτς και μπλοκ του Τζούριτς ισοφάρισαν 11-11. Οι ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 15-15 όμως στη συνέχεια ο Κόστα με διαδοχικούς άσους έφερε τους «πειρατές» μπροστά στο σκορ με 17-15. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε στο «Δ. Βικέλας» με την Κηφισιά να επιστρέφει ισοφαρίζοντας 20-20 με άσο του Μαρκς. Οι γηπεδούχοι μετά από άουτ επίθεση του Γερμανού διαγώνιου της Κηφισιάς πήγαν ξανά στο +2 (22-20) και έφτασαν σε διπλό σετ μπολ 24-22 με επίθεση του Μιχάλοβιτς, με τον Σλοβάκο διαγώνιο να κλείνει το σετ με κόντρα επίθεση 25-22.

Με κεκτημένη ταχύτητα το 2-0

Οι γηπεδούχοι με την ψυχολογία στα ύψη ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο 2ο σετ και με ισχυρό σερβίς και μπλοκ προηγήθηκαν 5-1. Η Κηφισιά αφυπνίστηκε και με έξυπνο πόντο του Ντε Βάιερ αλλά και διπλό μπλοκ του Ολλανδού πασαδόρου με τον Λινάρδο έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 9-8.

Η «απάντηση» από το μπλοκ του Φοίνικα ήρθε άμεσα με τον Τζούριτς να νικά τον Κωτσάκη διαμορφώνοντας το 11-8, ενώ στην εξέλιξη του σετ ο Στερν έδωσε στον Φοίνικα «αέρα» τεσσάρων πόντων 13-9. Η ομάδα των βορείων προαστίων της Αττικής προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ δείχνοντας μεγάλη διάθεση στην άμυνα. Μάλιστα κόντρα με επιθέσεις από τους Κωτσάκη, Μαρκς και Μίχαλη μείωσε 14-13. Καθοριστικός για την εξέλιξη του σετ ήταν ο άσος του Καπετανίδη, ο οποίος διαμόρφωσε το 18-15. Οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι» και με μπλοκ του Κόστα έφτασαν σε πενταπλό σετ μπολ 24-19. Η Κηφισιά μείωσε 24-20, όμως ο Μιχάλοβιτς τελείωσε το σετ 25-20.

Σφράγισε την πρόκριση ο Φοίνικας

Στο 3ο σετ οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα στην αρχή του σετ και έφτασαν μαζί στο 8-8. Η ομάδα των Κυκλάδων εκμεταλλευόμενη και τα λάθη των φιλοξενούμενων έτρεξε σερί 4-0 προσπερνώντας 12-8. Στην εξέλιξη του σετ διαδοχικά μπλοκ του Φοίνικα πάνω σε Αμπράο και Μαρκς και η κόντρα μπάλα του Φράγκου έφεραν τους γηπεδούχους στο +8 (19-11) βάζοντας πρόωρο τέλος στο παιχνίδι. Η Κηφισιά έβγαλε «πείσμα» και με καλό σερβίς αλλά και αποτελεσματική κόντρα μπάλα μείωσε 20-17. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους αύξησαν το προβάδισμα και πήραν το σετ 25- 19 σφραγίζοντας παράλληλα την πρόκριση στην τελική τετράδα του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βελώνης. Παρατηρητές: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Μπαρμπούνης, Παπαδημητρίου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.