Τρίτωσε της νίκες με επιβλητικό τρόπο και επιθετικό πλουραλισμό η Ασπίδα Ξάνθης!

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών σημείωσε η Ασπίδα Ξάνθης που κέρδισε με 89-48 την Ιερισσό στο κλειστό γυμναστήριο “Χριστίνα Χριστοδούλου” του Ευμοίρου στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Νεδίμ Καρά Αχμέτ ήταν επιβλητική απο το πρώτο κιόλας λεπτό του αγώνα καταφέρνοντας να κάνει ένα απο τα καλύτερα της πρώτα ημίχρονα σημειώνοντας 53 πόντους και δεχτεί μόλις 24. Στο δεύτερο ημίχρονο όπως ήταν λογικό η ομάδα της Ασπίδας έριξε την απόδοση της με τον προπονητή της ομάδας να έχει την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλες της αθλήτριες του που μάλιστα κατάφεραν να σκοράρουν όλες.

Τοπ σκόρερ για την ομάδα της Ξάνθης η Μαρία Μαμαλίγκατζη που πέτυχε 26 πόντους, ενώ σε εξαιρετική μέρα ήταν επιθετικά και οι Μωϋσένκο, Τονικίδου, Χαλκίδου, Μπουτσούκη, Καραλίδου και Συμεωνίδου. Απο την ομάδα της Χαλκιδικής διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν οι Τζέλιου και Γκατζιώνη

Διαιτητές: Ράπτης-Καντζουρίδης

Δεκάλεπτα: 32-8, 53-24, 78-33, 89-48

Ασπίδα Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Καραλίδου Σ. 4, Μπουτσούκη 8(2), Τονικίδου 10(2), Μπαϊρακτάρ 4, Μαμαλίγκατζη 26(2), Συμεωνίδου 6, Καραλίδου Β. 7(1), Χαλκίδου 9(1), Θεοδωρίδου 2, Χατζηαντωνίου 2, Μωϋσένκο 11(1).

Ιερισσός (Κούλιας): Γκιούρα 4, Τζέλιου 15, Γκατζιώνη 13, Νιπόλη, Λεπίδα 7, Τσουκαλά 2, Βελέντζα, Αργαλειού, Ισάκις 3(1), Γεράκη, Καμπάνη 2, Σπίνερ.