Πρώτη νίκη με διπλό στην Προσοτσάνη για την Ασπίδα Ξάνθης!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θεοδωρόπουλου που πέτυχε 10 γκολ η Ασπίδα Ξάνθης πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 επικρατώντας με 29-28 στην Προσοτσάνη απέναντι στην τοπική ομάδα

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο 25λεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν γκολ-γκολ όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο στο πρώτου ημιχρόνου η ομάδα της Ξάνθης με επί μέρους σκορ 4-0 κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 4 τερμάτων(16-12). Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι προσπάθησαν και κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά και μάλιστα στο 50′ μείωσαν στο γκολ, διαφορά που πάντως παρά την προσπάθεια της Προσοτσάνης κατάφερε να διαφυλάξει η Ασπίδα και έτσι να φτάσει σε μια πολύ σημαντική νίκη.

Πέρα απο τον Θεοδωρόπουλο που ήταν ο τοπ σκόρερ του αγώνα πολύ καλή παρουσία με σημαντικά γκολ είχαν και οι Αγαθόνικος, Ακτενίζογλου, Μαρκοπουλιώτης, Χαραλαμπάκης, Λιόντος και Βασιλακόπουλος. Απο τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπουλούκης, Φιλίππου, Σαββίδης και Φιδανάς

Διαιτητές: Ηλιάδης – Σαπανίδης

Δεκάλεπτα: 3-3, 9-8, 12-16(ημίχρονο), 17-21, 23-24, 28-29(τελικό αποτέλεσμα)

Προσοτσάνη: Βασιλείου, Φιλίππου  5, Μπουλούκης  6, Καραμούδας  4, Τσεπενέκης 2, Σαββίδης 4, Μαργαριτίδης, Δρανοβάλης 2, Φιδανάς 4, Κάνας, Δέβουρας, Νάνος, Στεργιάκος, Κασάπης, Κοτζαπαναγιώτης  1

Ασπίδα Ξάνθης: Αγαθόνικος 5, Ακτενίζογλου  3, Βασιλακόπουλος 2, Εποιμενίδης, Θεοδωρόπουλος  10, Λευθέρης, Λιόντος  2, Μαρκοπουλιώτης 4, Μόσχος, Μπέτζιος, Ναθαναηλίδης  1, Χαραλαμπάκης  2