Νικητής στο εβρίτικο ντέρμπι με Σουφλί ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας βόλεϊ των ανδρών πανηγύρισε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, επικρατώντας 3-1 σετ του Έβρου Σουφλίου.

Μετά την ήττα της πρεμιέρας στη Θεσσαλονίκη από τον Περσέα, η ομάδα του Γιώργου Ανδραβίζου πήρε την πρώτη νίκη της που συνδυάστηκε και με τρίποντο.

Το παιχνίδι όμως ξεκίνησε εντελώς διαφορετικά αφού ο νεανικός Έβρος του Νίκου Μούχλια προηγήθηκε κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-16. Στην συνέχεια ο Εθνικός όπως παραδέχτηκε και ο προπονητής του απέβαλλε το άγχος, έπαιξε καλύτερα και έφτασε σε μία δίκαιη νίκη στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος».

Με κορυφαίο τον Θωμά Δημητριάδη, ο Εθνικός πήρε τα επόμενα τρία σετ με 25-19, 25-18 και 25-9.

Αρκετός κόσμος και από τις δύο ομάδες βρέθηκε στον αγώνα και έδωσε όμορφο χρώμα στο ματς.

Εθνικός Αλεξ/πολης (Γ. Ανδραβίζος): Σταυρόπουλος Δ., Κεσκίνης, Καβαρατζής, Δημητριάδης, Μπουφίδης, Δαλδαβερένης, λ-Κωνσταντινίδης (λ- Γκοτσίδης, Κοντοστάθης Α., Σουσουρίδης).

Έβρος Σουφλίου (Ν. Μούχλιας): Καψαλιάρης, Αλεξούδης Ι., Σταθέλος, Τσιαμίτας, Παπαδημητρίου, Αλεξούδης Κ., λ-Κάλφας (Μπράτσας, Τάσιου, Κάβουρας, Σαρδανίδης, Μούχλιας Σ-Κ).