Πρεμιέρα στην Α2 με ισοπαλία στην Θεσσαλονίκη για τον Βορέα Αλεξανδρούπολης

Μία ανάσα από την πρώτη του νίκη, στην παρθενική του συμμετοχή στην Α2 κατηγορία χάντμπολ των γυναικών έφτασε ο Βορέας Αλεξανδρούπολης.

Η ομάδα του Έβρου ισοφαρίστηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη και αναδείχθηκε ισόπαλη 26-26.

Το πρώτο μέρος ήταν ντέρμπι με τις ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ και να φεύγουν ισόπαλες 13-13 στο ημίχρονο.

Στο β’ μέρος είχαμε ξανά εναλλαγές στο σκορ, με τον Βορέα να προηγείται 15-13 και τον Άρη να περνάει μπροστά στο σκορ με 18-17 και 20-19. Ο Βορέας όμως προηγήθηκε με 22-21 και 24-22 5 λεπτά πριν το φινάλε. Στο τέλος η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω, με τα κορίτσια από την Αλεξανδρούπολη να έχουν το προβάδισμα με 26-25, αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, ο Άρης ισοφάρισε και έτσι οι δύο αντίπαλοι μοιράστηκαν βαθμούς.

Πρώτη σκόρερ για τον Βορέα η Νίνα Νικόλοβα με 12 τέρματα και για τον Άρη η Λούρη με 9.

Τα 5λεπτα: 3-1, 5-5, 6-9, 8-10, 10-10, 13-13 (ημίχρονο), 15-15, 17-18, 19-20, 21-22, 22-24, 26-26 (τελικό).

Βορέας Αλεξ/πολης (Χ. Ποντισίδης): Μπαλασούδη, Λαμπίδου, Νικόλοβα 9, Καλαϊτζή-Δελήα 6, Λαμπίδη 1, Αραπίδου, Παρασχάκη 4, Βαρσάμη, Πατλάκα, Παπαδοπούλου Ε., Σαράτση, Καμποσιώρη 1, Μελισσίδη 3, Παπαδοπούλου Χ. 2, Μητρουλάκη