Πέρασε με νίκη από το Μάντσεστερ η Εθνική και τώρα… Ξάνθη!

Η Εθνική Γυναικών πήρε μια πολύτιμη νίκη στο Μάντσεστερ. Επικράτησε 73-66 της Μεγάλης Βρετανίας στην πρεμιέρα της προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ 2023. Επόμενη αποστολή η νίκη επί της Πορτογαλίας την Κυριακή (14/11) στην Ξάνθη.

Φασούλα, Νικολοπούλου, Σπανού, Σταμάτη, Σταμολάμπρου ήταν στην αρχική πεντάδα με την Άννα Νίκη Σταμολάμπρου να σημειώνει το πρώτο καλάθι του αγώνα, αλλά και συνολικά αυτής της διαδρομής που οδηγεί στο Ευρωμπάσκετ 2023. Η Ελλάδα ήταν καλύτερη και όταν άρχισε να αποδίδει καρπούς και η συνεργασία των Σπανού – Φασούλα κατάφερε να διατηρήσει ένα προβάδισμα στο παιχνίδι, μετά από τις 10 ισοπαλίες της πρώτης περιόδου, το οποίο έκλεισε 15-20.

Η Σωτηρίου με 2/2 βολές οδήγησε στο +7 (19-26, 12’30’’), η Σπανού διαμόρφωσε το 22-28 (13’40’’) και με την τέταρτη ασίστ της Φασούλα η Σωτηρίου επέστρεψε για το 27-32 (15’20’’). Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μισού η Μεγάλη Βρετανία πλησίασε και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στην μικρότερη δυνατή τιμή της (33-34).

Η Κάρλι Σάμουελσον, συμπαίκτρια της Φασούλα στην Περφουμερίας Αβενίδα, έδωσε το προβάδισμα και πάλι στη γηπεδούχο ομάδα (35-34, 21’10’’). Η Νικολοπούλου με το μόλις δεύτερο τρίποντο της Ελλάδας στο παιχνίδι έγραψε το 35-37 (22’10’’) και λίγο αργότερα μαζί με την Σταμολάμπρου έστειλαν το παιχνίδι στο 38-44 (24’40’’). Η ελληνική ομάδα έφτασε στο +7 (43-50, 26’30’’) και με το “καλημέρα” στην τέταρτη περίοδο έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με την Παυλοπούλου (45-56). H Νικολοπούλου έγραψε το 50-63 (33′), η Μεγάλη Βρετανία πλησίασε (58-65 στο 35′, 61-68 στο 37′) και ακόμη περισσότερο (63-68). Το τρίποντο της Σπανού έδωσε μεγάλη ανάσα στην Ελλάδα (63-71, 38’20”), η Σταμολάμπρου οδήγησε στο 64-73 (39’40”) για να έρθει η νίκη με το τελικό 66-73.

Διαιτητές: Βούλιτς (Κροατία), Τόμιτς (Κροατία), Ζούπαντσιτς (Σλοβενία)

Δεκάλεπτα: 15-20, 33-34, 45-54, 66-73

Ελλάδα (Πρέκας): Νικολοπούλου 17 (4/5 τρ.), Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου 10, Σπανού 17 (5ρ), Σταμάτη 4 (5 ρ.), Αλεξανδρή, Φασούλα 12 (9ρ., 5 α., 2κλ, 3κ.), Σταμολάμπρου 11

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ.