Photos: Ισόπαλο με τέσσερα γκολ το ντέρμπι της 2ης θέσης στα Κ17 μεταξύ Ξάνθης και Άρη!

Ισόπαλο με 2-2 έληξε το ντέρμπι της 2ης θέσης του πρωταθλήματος Κ17 της Super League 1, μεταξύ Ξάνθης και Άρη στο προπονητικό κέντρο των Πηγαδίων.

Οι ξανθιώτες σε ένα μέτριο παιχνίδι με λίγες φάσεις, αν και μπήκαν 4 γκολ, κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 39′ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Νικολαίδη ο Θόδωρος Αγοραστός με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Με την αντίδραση των φιλοξενούμενων να είναι άμεση και μετά απο αδράνεια ο Αμπεριάδης με σουτ ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 56′ έκαναν την ανατροπή με το γυριστό του Σταυρόπουλου να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-2. Μετά το γκολ η ομάδα της Ξάνθης έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, κάτι που κατάφερε να βρει στο 88′ όταν σε ανατροπή του Αγοραστού εντός περιοχής ο ρέφερι που ήταν κοντά στην φάση καταλόγισε πέναλτι υπέρ της ξανθιώτικης ομάδας με τον Τάσο Τουλουμενίδη να ευστοχεί για το 2-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα των Κώστα Προδρομίτη και Γιάννη Δημητριάδη διατήρησε το πλεονέκτημα στην μάχη της 2ης θέσης φτάνοντας τους 14 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Κώστα Καζανά έφτασε τους 13 βαθμούς

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Γιώργος Δρακίδης με βοηθούς τους Δημήτρη Δανδανόπουλο και Ομέρ Κεχαγιά

ΑΟ ΞΑΝΘΗ: Νικολακούλης, Μητρούσης, Βαρσάμης(69′ Γιαρμαντζίδης), Λουλούδης, Ζαχαρής, Τσελεμπάκης(81′ Τσολακίδης), Ζεκιράι(53′ Μπουτζικούδης), Τηλαβερίδης, Δεληγιαννίδης, Νικολαίδης(53′ Τουλουμενίδης), Αγοραστός

ΑΡΗΣ: Γεωργιάδης, Σεβαστίδης, Παπακωνσταντίνου, Τσομπανίδης, Τανούλης, Κοντονικολάου, Αμπεριάδης, Αλμυράς, Ζλάτκος(67′ Κρανιάς), Τσαλίκογλου(85′ Καρυπίδης), Σταυρόπουλος