Photos: Ανατρεπτική νίκη των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης επί της Ασπίδας και διπλό στο μεγάλο ματς της Ξάνθης!

Με ανατροπή κατάφεραν να κερδίσουν στο μεγάλο Θρακιώτικο ντέρμπι την Ασπίδα και μάλιστα στο “Φίλιππος Αμοιρίδης” οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης που επικράτησαν με 25-23 και έκαναν το 2/2 αφήνοντας την ομάδα της Ξάνθης χωρίς νίκη μετά απο 3 αγωνιστικές.

Η ομάδα της Ξάνθης μπήκε πολύ δυνατά και έχοντας τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος κατάφερε να είναι μπροστά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο το οποίο τελείωσε με 13-11. Η εικόνα δεν άλλαξε δραματικά στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης με τους ξανθιώτες να παραμένουν μπροστά στο σκορ όμως η ομάδα της Αλεξανδρούπολης έδειξε αποφασισμένη να αντιδράσει κάτι που κατάφερε ισοφαρίζοντας με την συμπλήρωση 50 λεπτών, και απο εκεί και πέρα με φούλ αντεπίθεση να πάρει προβάδισμα στο 55′ με 22-21 και στο φινάλε να καταφέρει να πανηγυρίσει μια μεγάλη νίκη με 25-23

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές οι Ναβροζίδης, Μπουλταδάκης, Πιστόλας και Ανδρεαδάκης χωρίς πάντως να υστερήσει σε εμφάνιση κανείς, ενώ για την ομάδα της Ξάνθης που έδωσε μεγάλη μάχη ξεχώρισαν οι Αγαθόνικος και Ρούφος

Διαιτητές: Σαπανίδης – Ηλιάδης

Δεκάλεπτα: 5-2, 9-6, 13-11(ημίχρονο), 17-16, 19-19, 23-25(τελικό αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: Αγαθόνικος  6, Βασιλακόπουλος, Εποιμενίδης, Θεοδωρόπουλος 3, Λευθέρης, Μαρκοπουλιώτης  3, Μόσχος, Μπέτζιος, Ναθαναηλίδης  1, Νικολαίδης  2, Πατσατζής  1, Ρούφος  4, Σαλήοηλου  1, Φραγλούλης  2, Χαραλαμπάκης, Χαραλαμπίδης

ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ: Μπουλταδάκης  6, Χαραλαμπίδης Ευρ. 1, Καραβασίλης Β. 1, Νικολαίδης Ν., Μαμούρης, Ανδρεαδάκης  3, Πέστας, Καραβασίλης  Δ.,  Οικονόμου, Κωστόπουλος, Λαϊλισίδης 2, Μπασδάνης, Ναβροζίδης 8, Πιστόλας 4, Αγγγελακούδης