Σάρωσαν με 5 μετάλλια και εξαιρετικές εμφανίσεις οι Θρακιώτες στους Μεσογειακούς της Ξάνθης! Εντυπωσιακές επιδόσεις για την Ελλάδα

Με την Ελλάδα να βρίσκεται στην κορυφή με τρομερές επιδόσεις, ολοκληρώθηκε το Μεσογειακό πρωτάθλημα Πάλης που διεξήχθη με απόλυτη επιτυχία στην Ξάνθη.

Η χώρα μας πρώτευσε και στα τρία στυλ σε αυτό των Εφήβων – Νεανίδων σηκώνοντας για μια ακόμη φορά ψηλά την ελληνική σημαία ψηλά και έδειξαν για μια ακόμη φορά ότι μπορούν να πρωταγωνιστήσουν στο εξωτερικό. Η Ελλάδα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα ομαδικό στην ελληνορωμαϊκή, την ελευθέρα και στις Νεάνιδες. Αναλυτικότερα στις κατηγορίες των Εφήβων – Νεανίδων και η Ελλάδα κατέκτησε συνολικά 35 μετάλλια, εκ των οποίων 13 χρυσά, 11 ασημένια και 11 χάλκινα μετάλλια

Η χώρα μας θριάμβευσε στην ηλικιακή κατηγορία των Παίδων – Κορασίδων και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου κατακτώντας τρία χρυσά στο ομαδικό στο στυλ της ελευθερας, ελληνορωμαϊκής και Κορασίδων και συνολικά 29 μετάλλια . Πιο συγκεκριμένα η χώρα μας κατέκτησε εφτά χρυσά, 12 ασημένια και 10 χάλκινα, όντας η απόλυτη πρωταγωνίστρια της διοργάνωσης. Παράλληλα διεξήχθη και το Ομαδικό κύπελλο, όπου η Ελλάδα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στις Νεάνιδες.

Φανταστική παρουσία είχαμε και για τους Θρακιώτες που μετά τα 3 μετάλλια στο Βαλκανικό(δείτε ΕΔΩ) πέτυχαν ακόμα σπουδαιότερα πράγματα στους Μεσογειακούς, με της Κορασίδες Νικολέτα Μπάρμπα(69κ.) και Αγάπη Αμπελίδου(58κ.) του Δημοκρίτειου να κατακτούν χρυσό μετάλλιο, κάτι που κατέκτησε και ο πρωταθλητής του Δημοκρίτειου Χαράλαμπος Αυτοφορίδης στην κατηγορία 97κ. Εφήβων. Ασημένια στην κατηγορία 68κ. αναδείχτηκε η Νεάνιδα πρωταθλήτρια του Δημοκρίτειου Μαρία Νταμοτσίδου, ενώ ο Ξανθιώτης Παίδας Αλέξανδρος Μπατζακίδη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 71κ. Ενώ ο πρωταθλητής της Ολυμπιακής Φλόγας Ξάνθης Βλαδίμηρος Γεωργιάδης είχε πολύ καλή παρουσία μένοντας 5ος.

Αναλυτικά τα μετάλλια που κατέκτησε η Ελληνική αποστολή:

ΕΦΗΒΩΝ – ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Για την Ελλάδα χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι: ΕΛΕΥΘΕΡΑ: Γιάννης Μαρτίδης (57κ.), Γιώργος Ιωακειμίδης (65κ.), Γιώργος Ραπτόπουλος (70κ.), Λουκάς Καραπαναγιωτίδης (74κ.), Αγγελος Κούκλαρης (86κ.), Γκίβι Μπλιάτζε (92κ.), Χαράλαμπος Αυτοφορίδης (97κ.) ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΪΚΗ: Γιάννης Πέτκος (63κ.), Νίκος Καλαϊδόπουλος (67κ.), Ανδρέας Βασιλακόπουλος (77κ.), Αβραάμ Σωτηριάδης (82κ.), Νίκος Ιωσηφίδης (92κ.), Απόστολος Τσιόβολος (97κ.)

Αργυρό μετάλλιο κατέκτησαν οι: ΕΛΕΥΘΕΡΑ: Νίκος Γεράκης (125κ.) ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΪΚΗ: Τρύφωνας Καραβασίλης (63κ.), Αρχοντής Ξούρας (97κ.), Αχιλλέας Χρυσίδης (130κ.) ΝΕΑΝΙΔΩΝ: Αλεξία Αναστασοπούλου (50κ.), Ευαγγελία Ψωμά (53κ.), Δήμητρα Μούχα (55κ.), Κατερίνα Βεκρή (57κ.), Γεωργία Γκουγκούδη (62κ.), Μαρία Νταμοτσίδου (68κ.), Ελένη Χρυσικάκη (76κ.)

Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι: ΕΛΕΥΘΕΡΑ: Ανδρέας Παροτσίδης (61κ.), Νίκος Μακρυγιάννης (70κ.), ΑΛέξανδρος Μουζενίδης (74κ.), ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΪΚΗ: Ηλίας Ζαϊράκης (55κ.), Αναστάσιος Ζεϊτανίδης (60κ.), Δημήτρης Σωτηριάδης (63κ.), Οδυσσέας Ρουνγκέρης (82κ.), Γιώργος Κούζηλος (97κ.), Γρηγόρης Κοντοβουνίσιος (130κ.) ΝΕΑΝΙΔΩΝ: Μαρίνα Καραπαναγιωτίδου (50κ.), Μαρία Χατζημιχαήλ (65κ.).

ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Τα χρυσά μετάλλια για την Ελλάδα κατέκτησαν οι: ΕΛΕΥΘΕΡΑ: Θεοχάρης Κουγιουμτσίδης (71κ.) ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΙΚΗ: Γιώργος Καραβασίλης (55κ.), Ραφαήλ Γκίρνης (110κ.) ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ: Αγάπη Αμπελίδου (57κ.), Ευγενία Τρανού (61κ.), Νικολέτα Μπάρμπα (69κ.), Θεοδώρα Αργυρίου (73κ. )

Τα ασημένια μετάλλια κατέκτησαν οι: ΕΛΕΥΘΕΡΑ: Βασίλης Κεσίδης (55κ.), Γιώργος Ιωακειμίδης (65κ.) Παναγιώτης Πολυχρονίδης (71κ.), Αγγελος Αποστολίδης (80κ.), Κώστας Τσακνάκης (92κ.) ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΪΚΗ: Βασίλης Παπαγεωργίου (51κ.), Γιώργος Συρόπουλος (92κ.), Δημήτρης Θάνος (110κ.) ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ: Κρυσταλλία Μπαρτζιώκα (43κ.), Μαρίνα Καραπαναγιωτίδου (49κ.), Ευδοξία Παπαδοπούλου (53κ.), Δροσούλα Τζιανακοπούλου (65κ.)

Τα χάλκινα κατέκτησαν οι: ΕΛΕΥΘΕΡΑ: Γιώργος Κοτανίδης (71κ.) Γιώργος Τεντζεράκης (80κ.), Λάζαρος Κυριακίδης (110κ,.) ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΪΚΗ: Ηλίας Ζαϊράκης (55κ.), Σωτήρης Κουτέλης (65κ.), Αλέξανδρος Μπατζακίδης (71κ.), Ρουνγκέρης (80κ.).  Σάββας Χαριτίδης (110κ.) ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ: Βασιλική Κλιμένοφ (69κ.), Ευδοκία Ζαφειροπούλου (73κ.)