Σπουδαία νίκη για τον ΟΦΗ των Εβριτών στο ντέρμπι με την Κηφισιά του Κοντοστάθη

Ο ΟΦΗ διατήρησε την καλή παράδοση που έχει στους αγώνες με την Κηφισιά και με όπλο το σερβίς και κορυφαίους τους Βάργκας, Ντεουίς νίκησε με 3-2 σετ μετά από αμφίρροπη αναμέτρηση δύο ωρών που έγινε στο Βαρδινογιάννειο Αθλητικό Κέντρο Ηρακλείου για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League.

Οι Εβρίτες Τσέλιος και Δαρίδης του επίσης Εβρίτη προπονητή Κώστα Δεληκώστα αγωνίστηκαν για ΟΦΗ και ο Αλεξανδρουπολίτης Γρηγόρης Κοντοστάθης για Κηφισιά.

O OΦΗ αγωνίστηκε χωρίς το βασικό κεντρικό του Βαγγέλη Βαιόπουλο που έπαθε βαρύ διάστρεμμα στη τελευταία προπόνηση και είναι αμφίβολη η συμμετοχή του και στον αγώνα Λιγκ Καπ με τον Παναθηναϊκό. Τη θέση του πήρε ο Τζουγκαράκης που έκανε πολύ καλή εμφάνιση.

Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα προηγήθηκε μάλιστα με 2-0 σετ κάνοντας ανατροπή στο 1ο σετ αλλά η Κηφισιά μπήκε στον αγώνα, ισοφάρισε σε 2-2 και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου ο ΟΦΗ ξέφυγε 8-4 με το σερβίς του Ντεουίς και έφτασε στην κατάκτηση της πρώτης νίκης στο εφετινό πρωτάθλημα.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 1ο σετ όπου το 13-11 του ΟΦΗ έγινε 13-15 με σερί 4-0 της Κηφισιάς με μπλοκ του Λινάρδου και πέναλτι του Μαρκς. Η ομάδα του Ορφανού ξέφυγε και με +4 (19-15) αλλά ο ο ΟΦΗ με άσο του Βάργκας και άουτ του Μαρκς πλησίασε σε απόσταση «αναπνοής» 20-19. Με εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς η Κηφισιά έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22, όμως φιλέ του Μαρκς και άσος του Τζουγκαράκη διαμόρφωσαν το 24-24. Η Αθηναϊκή ομάδα έφτασε ακόμα δύο φορές σε σετ μπολ 25-24 και 26-25 όμως οι Κρητικοί έμειναν «ζωντανοί» ισοφαρίζοντας 25-25 και 26-26. Στη συνέχεια το μπλοκ του Τσέλιου έδωσε για πρώτη φορά στους γηπεδούχους σετ μπολ 27-26, ο οποίοι τελικά το κατέκτησαν 28-26 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ντεουίς.

Αμφίρροπο ήταν και το σετ σετ. Η Κηφισιά με πέναλτι του Κωτσάκη και άουτ του Ντεουίς προηγήθηκε 10-7. Το +3 διατηρήθηκε μέχρι που ο ΟΦΗ με διαδοχικούς πόντους τους Βάργκας ισοφάρισαν 19-19. Η Κηφισιά με επίθεση του Κωστόπουλου και άσο του Μαρκς προσπέρασε 22-20, όμως ο ΟΦΗ δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα έτρεξε σερί 4-0 και έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22. Η Κηφισιά «έσβησε» το πρώτο, όμως στη συνέχεια το σερβίς του Αμπράο πήγε στο φιλέ για το 25-23.

Στο 3ο σετ του αγώνα οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού μπήκαν με το «γκάζι πατημένο». Με πίεση στο σερβίς από τον Κωτσάκη και ισχυρό μπλοκ προηγήθηκαν 6-2. Ο Βάργκας με κερδισμένο μπλοκ άουτ μείωσε 7-5, με την Κηφισιά να πηγαίνει ξανά στο +4 (14-10) με κόντρα μπάλα του Μαρκς. Ο διαγώνιος της Κηφισιάς στην εξέλιξη του σετ διαμόρφωσε το 17-12. Οι φιλοξενούμενοι δεν «κοίταξαν πίσω» έφτασαν μέχρι και το +8 (22-14) μετά από λάθος του Αρπάγιου και κατέκτησαν το σετ 25-16 με πέναλτι του Λινάρδου.

Το 4ο σετ ξεκίνησε με τον Βάρκας να «πυροβολεί» από τη θέση του σερβίς και με διαδοχικούς πόντους να δίνει το προβάδισμα στον ΟΦΗ 3-0. Το μπλοκ των Μελλέ και Αμπράο πάνω στον Ντιουίζ έφερε την Κηφισιά στο -1 (4-3), η οποία με αντεπίθεση διαρκείας προσπέρασε 10-7 έχοντας τον Αμπράο στο σερβίς. Οι «κυανόλευκοι» με κόντρα του Κωτσάκη πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων 12-8, όμως ο ΟΦΗ εκμεταλλευόμενος τα λάθη των φιλοξενούμενων έτρεξε σερί 5-0 προσπερνώντας 13-12 μετά από άσο του Βάργκας. Η Κηφισιά ανέκτησε το προβάδισμα 16-15 με κόντρα μπάλα του Μαρκς, όμως ο Βάργκας έφερε ξανά τον ΟΦΗ μπροστά 18-17. Η εξέλιξη του σετ ήταν συγκλονιστική με την Κηφισιά να είναι αυτή που έφτασε σε σετ μπολ 24-23 με επίθεση του Λινάρδου. Ο Βάργκας ισόφάρισε 24-24, όμως ο Μαρκς έδωσε νέο σετ μπολ στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι τελικά το κατέκτησαν 26-24 με μπλοκ από τους Λινάρδο και Ντε Βάιερ.

Στο τάι μπρεικ ο ΟΦΗ μπήκε φουριόζος και με τον Ντεουίς να σηκώνει το βάρος στην επίθεση αλλά και στο σερβίς προηγήθηκε 8-4. Με διαδοχικά λάθη στο σερβίς και από τις δύο ομάδες φτάσαμε στο 11-7 για τους γηπεδούχους. Μετά από λάθος του Βάργκας η Κηφισιά πλησίασε 12-10, όμως οι τα διαδοχικά λάθη της Αθηναϊκής ομάδας στοίχισαν, με τον ΟΦΗ να κλείνει το παιχνίδι 15-10, μετά από άουτ του Κωστόπουλου.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Βλαχάκης, Επόπτες: Κόκκας, Σπαντιδάκη, Γραμματεία: Κουνδουράκη.