Μεγάλη νίκη για την ψυχωμένη Ασπίδα Ξάνθης! Αποτελέσματα και βαθμολογία Α2 Γυναικών

Τρομερό παιχνίδι έγινε στο “Χριστίνα Χριστοδούλου” του Ευμοίρου με την Ασπίδα Ξάνθης στο πρώτο εντός έδρας ματς της σεζόν να βγάζει τρομερή ψυχή και πάθος και να φτάνει σε μια σπουδαία νίκη με 46-45 επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Τα κορίτσια του Νεδίμ Καρά Αχμέτ αν και μπήκαν πολύ καλά είδαν την αντίπαλο τους στο δεύτερο δεκάλεπτο να παίρνει προβάδισμα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +10(30-20), όμως στο δεύτερο ημίχρονο με τρομερή αντεπίθεση διαρκείας και φοβερή εμφάνιση των Σταυρούλα Καραλίδου, Μπουτσούκη, Τονικίδου και την κομβική βοήθεια των Μαμαλίγκατζη, Χαλκίδου και της Βίκης Καραλίδου έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη.

Διαιτητές: Ντούρας-Ζαχαριάδης

Δεκάλεπτα: 14-13, 20-30, 39-34, 46-45

Ασπίδα Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ Ουστά, Καραλίδου Σ. 14(3), Μπουτσούκη 11(1), Τονικίδου 11(1), Μπαϊρακτάρ, Μαμαλίγκατζη 5(1), Καραλίδου Β. 3, Χαλκίδου 2.

Απόλλων Καλαμαριάς (Γκογκάκης): Μαραβέγια 3(1), Δημητροπούλου 6(1), Μοδέα 2, Σένκα 3(1), Σπύρου, Διαμαντοπούλου 9(1), Δαιμονάκου 11, Τσαπόγα 9, Μιχαηλίδου 2, Γιαντζακλίδου.