Πρεμιέρα με νίκη επί του ΠΑΟΚ για τον Φοίνικα Σύρου των Τζούριτς και Κωνσταντινίδη

Με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε ο Φοίνικας ΟΝΕΧ το 54ο πρωτάθλημα της Volley League καθώς επιβλήθηκε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της πρεμιέρας που άνοιξε κι επίσημα την αγωνιστική σεζόν στο επαγγελματικό βόλεϊ.

Μεταξύ των κορυφαίων ο Δημήτρης Τζούριτς, αγωνίστηκε και Εβρίτης Δημήτρης Κωνσταντινίδης.

Με μαέστρο τον Κουβανό Ιερεζουέλο, μεγάλους πρωταγωνιστές τον Σλοβάκο διαγώνιο Πέτερ Μιτσάλοβιτς, τον Βραζιλιάνο Κόστα και τον Δημήτρη Τζούριτς, σταθερή υποδοχή και καλή άμυνα της ιταλικής σχολής Φούλβιο Μπερτίνι ο Φοίνικας πήρε καθαρή νίκη και τρίποντο σε ένα μεγάλο ντέρμπι.

Με το “καλημέρα” οι συριανοόι έδειξαν ικανοί για μεγάλα πράγματα απέναντι στο δικέφαλο που ακόμα έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης.

Ο αγώνας δεν είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ ωστόσο το πρώτο σετ ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του.

Στο 1ο σετ ο Φοίνικας ξέφυγε 14-9 με σερί 4-0 από το σερβίς του Ιερεζουέλο, αλλά στο 22-17 ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον άσσο του Κουκλίνσκι και τον πόντο του πρώην “πειρατή” Μπράουν. Μείωσε στον πόντο 23-22 με τον Ούντρις αλλά ο Τζούριτς πήρε καθοριστικό πόντο και το σετ τελείωσε με επίθεση του Μιτσάλοβιτς για το 25-23 και το 1ο σετ.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 15-13 στρο 2ο σετ αλλά ο Φοίνικας πέρασε στην αντεπίθεση και με γρήγορη ανάπτυξη και πίεση στο σερβίς έκανε σερί 6-0 και προσπέρασε 19-15. Ο ΠΑΟΚ έπαθε μπλακ άουτ και βγήκε εκτός σετ για να κάνει ο Φοίνικας εύκολα το 2-0 με ρεσιτάλ του Κουβανού πασαδόρου στο σερβίς και άσσο στο φινάλε.

Ο δικέφαλος αντέδρασε πιο οργανωμένα στο 3ο σετ, κράτησε από την αρχή προβάδισμα και με αιχμές του Ούντρις, Κουκλίνσκι πήρε το σετ 25-20 με φινάλε μπλοκ του Σωτηρίου.

Στο 4ο σετ ο Φοίνικας κλείδωσε το τρίποντο με τα σερβίς των Τζούριτς και Κόστα που οικοδόμησαν μεγάλη διαφορά 11-5 και αργότερα 16-8 χωρίς να υπάρξει αντίδραση. Ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Τζούριτς.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βουδούρης, Παρατηρητής: Μπαρμπούνης, Συρίγος, Γραμματεία: Πιρπινιά.