Το τρίτο ημίχρονο της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣ Ξάνθης! Οι πολυτιμότεροι και η νίκη της αγωνιστικής

Με εντυπωσιακά σκορ και μεγάλες εκτός έδρας νίκες για Θαλασσιά, Πετεινό και Γενισέα ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Ξάνθης δείχνοντας απο την πρεμιέρα πως μας περιμένει μια συναρπαστική σεζόν.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τα αποτελέσματα της πρεμιέρας

Πριν την έναρξη των αγώνων  σε όλα τα ματς της ΕΠΣ Ξάνθης, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του αδικοχαμένου ποδοσφαιριστή του Κεραυνού Λευκόπετρας Βελή Αλέν

Πάμε όμως να δούμε ένα προς ένα τα ματς της 1ης αγωνιστικής της μεγάλης κατηγορίας του Ξανθιώτικου ποδοσφαίρου:

Απόλλων Διομήδειας – Ηρακλής Ν. Ζυγού  2-1

Εντυπωσιακή πρεμιέρα για τον Απόλλωνα Διομηδείας, αν και χρειάστηκε να “ξεσπιτωθεί” και να παίξει στο Κατράμιο, που αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1 απο το 4′ κιόλας χάρις το τέρμα του Ισκελή, κατάφερε να αντιδράσει εντυπωσιακά κάνοντας μάλιστα την ανατροπή πριν καν τελειώσει το ημίχρονο χάρις τα γκολ του Μυλωθρού στο 17′ αλλά και του Τόλη Τσανακτσόγλου που έκανε εντυπωσιακό comeback στο 41′. Στο δεύτερο μέρος δεν έγινε καλό παιχνίδι με τον ρυθμό να πέφτει αρκετά ενώ μοναδικό αξιοσημείτο η αποβολή του αμυντικού του Απόλλωνα, Αχταρίδη στα τελευταία λεπτά του ματς

Ασπίδα Ξάνθης – Αετός Τοξοτών  0-0

Αδικεί την εικόνα του αγώνα το σκορ, και ειδικά τους γηπεδούχους που είχαν ανούσια κατοχή χωρίς να μπορούν να εκμεταλλευτούν τις αρκετές ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Αξιοπρεπέστατη παρουσία παρά της αρκετές απουσίες απο την ομάδα των Τοξοτών που κατάφερε να ξεκινήσει την σεζόν με θετικό αποτέλεσμα

Π. Μελάς Κουτσού – Αναγέννηση Θαλασσιάς  0-5

Επιβλητικό το ξεκίνημα της Αναγέννησης στην επιστροφή της στο τοπικό, με την ομάδα του Απόστολου Κουτρουλού να “καθαρίζει” απο το πρώτο κιόλας μέρος το ματς εκμεταλλευόμενη και τα πολλά αμυντικά κενά των γηπεδούχων. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5′ ο Λάζαρος Ορφανίδης που σκόραρε εκ νέου στο 32′ για το 0-2, με τους γηπεδούχους πάντως να χάνουν σημαντική στιγμή για να ξαναμπούν στο ματς όμως στο 42′ Τσαφέρ έδιωξαν οι αμυντικοί πάνω στην γραμμή. Στην επανάληψη ο δείκτης του σκορ ανέβηκε απο αυτογκόλ του Δουγανικιώτη ενώ ο Στέλιος Τουργαίδης έκανε ποδαρικό στην σεζόν με γκολ για το 0-4. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε μετά απο αυτογκόλ του Θεοφυλάκη στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα.

Ερμής Μάνδρας – Άρης Πετεινού  0-2

Δείτε το ρεπορτάζ και σχόλιο για τον αγώνα ΕΔΩ

Φίλιππος Δροσερού – Απόλλων Ξάνθης   2-2

Απο τα πιο εντυπωσιακά αλλά και επεισοδιακά ματς της αγωνιστικής, στο οποίο αν έλειπε η ένταση θα μπορούσε να το χαρακτηρίσει κανείς και ως το ματς της αγωνιστικής. Η ομάδα του Απόλλωνα παρά της απουσίες έβγαλε τρομερό πάθος στο ματς αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους και με αυτογκόλ του Αλή Μπαρή και τέρμα του Νίκου Καλλίδη πήρε κεφάλι στο σκορ με 0-2. Στο ημίχρονο υπήρξε ένταση που όπως φάνηκε αφύπνισε τους γηπεδούχους που μπήκαν με ορμή καταφέρνοντας να μειώσουν αρχικά με γκολ του Ρετζέπογλου Ντοβάν και εν συνεχεία να ισοφαρίσουν με τέρμα του Τουγιάλ Μουμίνογλου, με τις δύο ομάδες στο τέλος του αγώνα να μοιράζονται τους βαθμούς.

ΑΟ Βιστωνίδας – Ελπίδα Γενισέας  1-2

Δείτε το πλούσιο φωτορεπορτάζ του αγώνα με σχόλια για το ματς ΕΔΩ

Νίκη της αγωνιστικής: Αν μη τι άλλο η νίκη της Γενισέας στην Φελώνη μπορεί να αξιολογηθεί ως τέτοια, με την ομάδα των Νίκου Κριεζή και Χρήστου Νεοφυτίδη να φεύγει νικήτρια απο την έδρα μιας εκ των βασικών συνδιεκδικητών της πρώτης θέσης.

Παίκτης της αγωνιστικής: Σε αυτή την στήλη θα μπορούσαν να είναι αρκετοί παίκτες που ξεχώρισαν σε αυτή την πρεμιέρα, ωστόσο επιλέξαμε δύο παίκτες. Ο Λάζαρος Ορφανίδης ήταν ο τοπ σκόρερ της αγωνιστικής με 2 γκολ παίζοντας καθοριστικό ρόλο στην άνετη νίκη της Θαλασσιάς στο Κουτσό. Ο έτερος που ξεχωρίσαμε μπορεί να μην σκόραρε ωστόσο η παρουσία του ήταν καταλυτική, ο λόγος για τον Θωμά Τσέκο(φωτο πάνω) που δημιούργησε και τα δύο γκολ της Ελπίδας στην Φελώνη και είχε συνολικά μια άκρως εντυπωσιακή εμφάνιση