Κύπελλο ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Ο Εθνικός την πρόκριση στην εβρίτικη μάχη με Φέρες (+photos)

Την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ πανηγύρισε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, επικρατώντας εντός έδρας της Θύελλας Φερών με 65-51.

Ο Εθνικός έχτισε μία σημαντική διαφορά έναντι της Θύελλας από το πρώτο δεκάλεπτο (21-9), διατήρησε το προβάδισμα του και δεν απειλήθηκε σε μεγάλο βαθμό παίρνοντας τελικά τη νίκη και την πρόκριση. Η Θύελλα έβγαλε θετικά στοιχεία κυρίως στο 3ο δεκάλεπτο, αλλά δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς.

Τον Εθνικό οδήγησε στο σκοράρισμα ο Αγγελίδης που είχε 15 πόντους (με 3 τρίποντα), ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Πασσιάς (11 πόντοι – 2 τρίποντα).

Για την Θύελλα ξεχώρισε ο Ντινούδης που ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους (3 τρίποντα).

Θυμίζουμε ότι στην επόμενη φάση ο Εθνικός θα αντιμετωπίσει στην Ξάνθη την Ασπίδα.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 33-19, 44-35, 65-51.

Εθνικός Αλεξ/πολης (Σ. Τελούδης): Γαλατάς 2, Tσολακίδης, Mίχος 9, Aγγελίδης 15 (3), Aλαμάνος, Παπαδούδης 13, Tσάγιας 9, Πάσσιας 11 (2), Kανάκης, Kουλούκης 6.

Θύελλα Φερών (Α. Κεκές): Θεοφανούδης, Ράλλης 4, Μανσούδης 3 (1), Μέτα 4, Δαπουδάνης 1, Ντινούδης 22 (3), Γιαννούλης, Μακρίδης, Μπερμπέρης 11, Καραπαναγιώτης 6.