Photos: Με χατ-τρικ Χριστοφορίδη πήρε την πρόκριση μέσα στην Διομηδεία ο Άρης Πετεινού πριν παίξει ξανά εκεί!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Χριστοφορίδη που πέτυχε χατ- τρικ ο Άρης Πετεινού κατάφερε να επικρατήσει με 4-1 στο γειτονικό ντέρμπι με τον Απόλλωνα Διομηδείας και να πάρει την πρόκριση για την Β’ φάση του θεσμού.

Η ομάδα του Γιάννη Λεοντίδη αιφνιδίασε τον Άρη μπαίνοντας πολύ δυνατά και μόλις στο 4′ άνοιξε το σκορ με δυνατό αριστερό σουτ του Δημήτρη Καρύδη που ωστόσο στο 28′ αποχώρησε τραυματίας. Όμως η αντίδραση του Άρη ήταν ακαριαία και μόλις ένα λεπτό αργότερα ισοφάρισε με τέρμα του Γιάννη Χριστοφορίδη, καταφέρνοντας μάλιστα να κάνει και την ανατροπή πριν το φινάλε του χορταστικού πρώτου μέρους, πολλές φάσεις και για τις δύο ομάδες, όντας στο 38′ καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ του Άρη(με διαμαρτυρίες των γηπεδούχων πως το μαρκάρισμα ήταν εκτός περιοχής ωστόσο ο ρέφερι που ήταν κοντά πήρε την φάση πάνω του) με τον Χριστοφορίδη να ευστοχεί για το 1-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του Τάσου Νεοφυτίδη μπήκε αποφασισμένη να μην επιτρέψει στους γηπεδούχους να πιστέψουν στην διεκδίκηση της πρόκρισης και στο 47′ έκανε αποφασιστικό βήμα όταν μετά απο προσπάθεια του Φλώρου και κακή απομάκρυνση του Αχταρίδη ο Χριστοφορίδης πήρε το ριμπάουντ και απο κοντά έκανε το 1-3, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Άγγελος Τουρατζίδης

Ικανοποίηση στον Άρη για την εμφατική πρόκριση στην Β’ φάση οπού θα αντιμετωπίσει τον ΑΟ Κότινου σε έναν θεσμό που στόχος των “κιτρινόμαυρων” είναι η κατάκτηση του, απογοήτευση για το αποτέλεσμα καθώς ήταν βαρύ για την προσπάθεια που κατέβαλε και τις ευκαιρίες που είχε ο Απόλλωνας που ωστόσο στρέφει την προσοχή του στο πρωτάθλημα οπού μάλιστα το Σάββατο θα υποδεχθεί εκ νέου τον Άρη Πετεινού!

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Τόσκας με βοηθούς τους Παπαδόπουλο και Μαστρογιαννάκο

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΙΟΜΗΔΕΙΑΣ: Νικολαίδης Ν., Σαρίδης, Αλεξανδρίδης(62′ Αγγελίδης), Παπανίκας, Αχταρίδης, Μακράκης, Χαλιάνης(56′ Τσανακτσόγλου), Μυλωθρός, Μιχαηλίδης, Καρύδης(28′ λ.τρ. Ταχτσίδης), Ζορίνοφ

ΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ: Γιουνούζογλου, Σιδηράς, Κούτρας(75′ Αβερόπουλος), Ρέβης, Σαρηγιαννίδης, Παυλίδης, Φλώρος(53′ Τουρατζίδης), Χριστοφορίδης(75′ Χρυσικόπουλος), Κουτσομιχάλης(50′ Μπουρλόγλου), Τυριάκης, Δασκαλάκης