Photos: Με “εξάσφαιρο” στην Β’ φάση ο Φίλιππος Δροσερού μέσα στο Μαγικό! Τιμήθηκε η μνήμη του Γ. Σπυριδόπουλου

Με νίκη 6-2 ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Κύπελλο ΕΠΣ Ξάνθης ο Φίλιππος Δροσερού που κέρδισε μέσα στο Μαγικό τον Αστέρα, με τον οποίο τους χωρίζουν δύο κατηγορίες, και πήρε την πρόκριση για την Β’ φάση του θεσμού

Η ομάδα του Δροσερού ξεκίνησε πολύ δυνατά και άνοιξε το σκορ με τον Ρετζέπογλου Ντοβάν ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν με τον Διονύση Δόντσο να ισοφαρίζει σε 1-1, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και με τέρματα των Ερσάλ Χασάνογλου, Αλήογλου Τουντσάν, Κιουλού και Αλήογλου Μπαρή που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη όπως είναι λογικό ο ρυθμός έπεσε με τους γηπεδούχους να μειώνουν με τον Αντωνιάδη ενώ το τελικό 2-6 διαμόρφωσε ο Σεζγκίν Κιουλού

Στην επόμενη φάση η ομάδα του Δροσερού θα υποδεχτεί τον Παύλο Μελά Κουτσού με την ομάδα του Ρωμανού Κοντογιαννίδη πάντως να αφήνει πίσω της το Κύπελλο και να στρέφει την προσοχή της στο μεγάλο παιχνίδι της πρεμιέρας της Α’ κατηγορίας με την Αναγέννηση στην Θαλασσιά. Απο την άλλη η ομάδα του Μαγικού με τον Γιώργο Σουπιάδη πλέον στο τιμόνι θα προχωρήσει σε περαιτέρω ενίσχυση ώστε να παρουσιαστεί έτοιμη στην έναρξη της Γ’ κατηγορίας.

Πριν την έναρξη του αγώνα υπήρξε συγκίνηση καθώς τιμήθηκε η μνήμη του αείμνηστου Προέδρου του Αστέραμε τις δύο ομάδες να τηρούν ενός λεπτού σιγή στο πρώτο ματς που έδωσε η ομάδα του Μαγικού μετά τον χαμό του Γιώργου Σπυριδόπουλου. Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Καραλευθέρης με βοηθούς τους Παναγιώτη Βαμβακίδη και Απόστολο Χρυσέλη.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΓΙΚΟΥ: Τοπαλίδης, Μολά, Ταϊρίδης(57′ Χρηστακίδης), Στεφάνου(69′ Φεράτογλου), Βαριάς(57′ Κωνσταντινίδης), Κουμουλίδης, Γκιουράι, Αντωνιάδης. Δόντσος, Δάγκας, Κατσούλης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΔΡΟΣΕΡΟΥ: Δανδανόπουλος(46′ Σουκρήογλου), Αλή Τζεμαλή, Μουσταφάογλου(46′ Βασιλειάδης), Σαλήογλου(46′ Χασάν), Καρατζάς(46′ ΑλήογλουΒ.), Ζιπίδης, Κιουλού, Αλήογλου Τ., Ρετζέπογλου, Αλήογλου Μπ., Χασάνογλου Ερσ.