Το πανόραμα της Α’ φάσης του Κυπέλλου ΕΠΣ Ξάνθης με τους σκόρερ των 23 γκολ και τους 5 που πέρασαν!

Με 23 τέρματα να σημειώνονται 5 αναμετρήσεις άνοιξε η αυλαία της Α’ φάσης του Κυπέλλου ΕΠΣ Ξάνθης, οπού την πρόκριση για τον επόμενο γύρο πήραν οι Βιστωνίδα, ΑΟ Κότινου, Άρης Πετεινού, Φίλιππος Δροσερού και Παύλος Μελάς Κουτσού.

Στην παράταση κρίθηκε το ντέρμπι της Βιστωνίδας με το νεανικό σύνολο της Ασπίδας Ξάνθης σε ένα ματς με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον μέχρι τέλους. Στα τελευταία λεπτά  της κανονικής διάρκειας κρίθηκε το ματς του Κότινου με την Κοτύλη με τους τυπικά γηπεδούχους να καταφέρνουν την ανατροπή και πρόκριση. Ενώ με άνετες όπως εξελίχθηκαν εκτός έδρας νίκες συνεχίζουν στον θεσμό οι Άρης Πετεινού, Φίλιππος Δροσερού και Παύλος Μελάς Κουτσού με τους δύο τελευταίους να αφήνουν εκτός δύο εκπροσώπους της Γ’ κατηγορίας ενώ ο Άρης με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Χριστοφορίδη αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε την πρόκριση

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

ΑΟ Βιστωνίδας – Ασπίδα Ξάνθης  1-0 στην παράταση(116′ Κιολείδης)

ΑΟ Κότινο – Κοτύλη  2-1(Οκάν Μέκερα, Καπζά Ενίς – Χουσείν Καβάζ)

Απόλλων Διομήδειας – Άρης Πετεινού  1-4(Καρύδης – Χριστοφορίδης(3), Τουρατζίδης Αγγ.)

Αστέρας Μαγικού – Φίλιππος Δροσερού  2-6(Δόντσος, Αντωνιάδης – Ζιπίδης, Ρετζέπογλου, Χασάνογλου, Κιουλού(2), Αλή Μπαρή,

Κεραυνός Λευκόπετρας – Π. Μελάς Κουτσού 0-6(Γούλας Βαγγ.,(3), Γκασπαριάν(2), Τηλαβερίδης)

Πέρασαν άνευ αγώνα οι: Αετός Γοργόνας, Αετός Τοξοτών, Αναγέννηση Θαλασσιάς, Απόλλων Ξάνθης, ΑΠΟΞ, Ελπίς Γενισέας, Ερμής Μάνδρας, Ηρακλής Ζυγού, Κεντητή, Θύελλα Μαγγάνων, Ξάνθη 2

Θυμηθείτε την πλήρη μορφή της διοργάνωσης και τα ζευγαρώματα μέχρι τον τελικό ΕΔΩ