“Χαρακίρι” στο φινάλε για την Εθνική στο Κόσοβο που έμεινε 4η! Τελευταία ευκαιρία με τους Σουηδούς

Μόνο ως «αυτοκτονία» μπορεί να χαρακτηριστεί το αποψινό (5/9) 1-1 της Εθνικής μας στο Κόσοβο, καθώς μέχρι και τις καθυστερήσεις κράταγε μία υπερπολύτιμη νίκη, όμως δεν την πήρε, έμεινε στην 4η θέση και πλέον βρίσκεται στο «-6» από τους 2ους Σουηδούς, τους οποίος και θα υποδεχθεί την ερχόμενη Τετάρτη ( 8/9).

Ήδη οι ελπίδες πρόκρισης της «γαλανόλευκης» στο επόμενο Μουντιάλ έχουν μειωθεί αισθητά στο βαθμό της ελαχιστοποίησης και για να γίνεται από εδώ και πέρα ουσιαστική κουβέντα για πιθανή κατάληψη μίας εκ των 2 πρώτων θέσεων του ομίλου, στο συγκεκριμένο ματς θα πρέπει να πάρει τη νίκη. Πρώτο γκολ με το εθνόσημο για τον Τάσο Δουβίκα, με τον επιθετικό της Ουτρέχτης να σκοράρει στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45’+1′). Με το ίδιο «νόμισμα» απάντησε ο Μουρίτσι στο 90’+2′.

Στο άλλο παιχνίδι του γκρουπ οι Ισπανοί έκαναν.. περίπατο (4-0) με τη Γεωργία και «σκαρφάλωσαν» στην κορυφή, αλλά με 2 παιχνίδια περισσότερα.