Αποδίδοντας κατά διαστήματα, ειδικά στο πρώτο μέρος, πολύ ωραίο και στρωτό ποδόσφαιρο ο ΑΟΞ επικράτησε στο πρώτο εν Ελλάδι φιλικό του με 4-1 του Ορφέα Ξάνθης, στο γήπεδο του ΑΟΞ

Ο Τζέιμι Μονρόι είχε την ευκαιρία να τσεκάρει την αγωνιστική κατάσταση των παικτών του, παίζοντας με 4-3-3 και βλέποντας με ικανοποίηση ειδικά στο πρώτο ημίχρονο τους παίκτες του να έχουν μεγάλη διάθεση. Για την ιστορία το σκορ άνοιξε στο 8′  ο Μοχάμεντ Άνταμ μετά απο ασίστ του Κρητικού, ενώ στο 23′ ο Κρητικός θα πάρει την εξαιρετική ασίστ του Πλατέλλα και με σουτ θα κάνει το 2-0, με τον Τσέλιο στο 33′ με δυνατό σουτ να κάνει το 3-0 που ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 55′ ο Κουκουρίγκος μείωσε σε 1-3 με το τελικό σκορ να διαμορφώνει στο 61′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Βαγγέλης Πλατέλλας, παράβαση που κέρδισε ο Κρητικός

Δείτε τα γκολ του αγώνα και κάποιες καλές στιγμές όπως μεταδόθηκαν απο το xanthidaily