Photos: Φιλική νίκη του ΑΟΞ με ενθαρρυντικά μηνύματα κόντρα στον Ορφέα Ξάνθης!

Αποδίδοντας κατά διαστήματα, ειδικά στο πρώτο μέρος, πολύ ωραίο και στρωτό ποδόσφαιρο ο ΑΟΞ επικράτησε στο πρώτο εν Ελλάδι φιλικό του με 4-1 του Ορφέα Ξάνθης, στο γήπεδο του ΑΟΞ

Ο Τζέιμι Μονρόι είχε την ευκαιρία να τσεκάρει την αγωνιστική κατάσταση των παικτών του, παίζοντας με 4-3-3 και βλέποντας με ικανοποίηση ειδικά στο πρώτο ημίχρονο τους παίκτες του να έχουν μεγάλη διάθεση. Για την ιστορία το σκορ άνοιξε στο 8′  ο Μοχάμεντ Άνταμ μετά απο ασίστ του Κρητικού, ενώ στο 23′ ο Κρητικός θα πάρει την εξαιρετική ασίστ του Πλατέλλα και με σουτ θα κάνει το 2-0, με τον Τσέλιο στο 33′ με δυνατό σουτ να κάνει το 3-0 που ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 55′ ο Κουκουρίγκος μείωσε σε 1-3 με το τελικό σκορ να διαμορφώνει στο 61′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Βαγγέλης Πλατέλλας, παράβαση που κέρδισε ο Κρητικός

Να σημειώσουμε πως με την φανέλα του Ορφέα αγωνίστηκαν δύο ποδοσφαιριστές της ομάδας Νέων του ΑΟΞ(Κουτσός, Σκαρτσέλα) περισσότερο για να τους τσεκάρουν σε αγωνιστικό ρυθμό οι ιθύνοντες της ξανθιώτικης ΠΑΕ, και λόγω των σημαντικών ελλείψεων που είχε ο Ορφέας που δεν είχε στην διάθεση του λόγω τραυματισμών τους Χακή Τζαμπάζ, Καραγκιόζη, Μαυρόπουλο, Κατρανίτσα, Τορομανίδη. Το παιχνίδι αποτέλεσε πρόβα τζενεράλε για τους “κιτρινόμαυρους” ενόψει του αγώνα Κυπέλλου Ελλάδας την προσεχή Κυριακή με τον Αγροτικό Αστέρα στο γήπεδο του ΑΟΞ

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Τσοπουλίδης με βοηθούς τους Στράτο Σαββόγλου και Γιώργο Χρυσέλης

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ(Χατζημεστής): Γιουργούσης, Κουτσός, Κριεζής, Αχμέτ Κόντο, Υπό Δοκιμή, Παπαδόπουλος, Σκαρτσέλα, Βουλγαρίδης, Κουκουρίγκους, Πασχαλάκης, Μελισσόπουλος Ν. Έπαιξαν στο β’ μέρος και οι: Μανιάς, Μουμίνογλου, Σουκρήογλου

ΑΟ ΞΑΝΘΗ (Μονρόι):  Ίτσο, Ουνγιαλίδης, Δεληγιαννίδης, Μπάτζιος, Μιχαήλ, Παπάζογλου, Θυμιάνης, Τσέλιος, Πλατέλλας, Κρητικός, Άνταμ. Έπαιξαν στο β’ μέρος και οι: Γιακουμής, Δημητριάδης, Μόνχε, Πολίμος, Φαζός, Κοτόπουλος.