Ακόμα πιο κοντά στο Πανελλήνιο με νέο θρίαμβο για το Εφηβικό του Λεύκιππου Ξάνθης!

Ακόμα μια σπουδαία εμφάνιση απο την Εφηβική ομάδα του Λεύκιππου Ξάνθης που διπλασίασε τις νίκες της στην Β’ φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Θεσσαλονίκη, επικρατώντας με  70-50 των Ιωαννίνων κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην τελική φάση.

Οι Ξανθιώτες έχοντας σε μεγάλα κέφια τους Σαββίδη και Μακαρατζή που έκαναν τρομερό παιχνίδι έφτασαν σε μια άνετη νίκη, έχοντας μεγάλη διαφορά και τον έλεγχο του αγώνα απο το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Μάλιστα οι δυο τους έδειξαν απο τα πρώτα κιόλας λεπτά της διαθέσεις τους με τον Μακαρατζή με 3 τρίποντα στους συνολικά 13 που πέτυχε και τον Σαββίδη με άλλα δύο στους 8 που πέτυχε να χτίζουν απο το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο μεγάλη διαφορά(23-8). Με τους δύο να συνεχίζουν στον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο έχοντας πετύχει τους 33 απο τους 42 πόντους της ομάδας τους με τον Σαββίδη να έχει 20 και τον Μακαρατζή 13 για το 42-22 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Όπως στο πρώτο δεκάλεπτο έτσι και στο τρίτο ο Μακαρατζής μπήκε με τρομερή ορμή και με 3 εύστοχα τρίποντα έφτασε τους 22 πόντους στο ματς και μαζί με τον Σαββίδη που είχε 24 και τους Βασαλάκη(5) και Δεληγιάννη(4) τράβηξαν το κουπί στο σκοράρισμα ενώ και αμυντικά η ομάδα του Λεωνίδα Μαγιάννη ήταν εντυπωσιακή. Το τελευταίο δεκάλεπτο αν και διαδικαστικού χαρακτήρα με της δύο ομάδες να παίζουν πιο ελεύθερα η ομάδα της Ξάνθης συνέχισε σε υψηλό ρυθμό στο σκοράρισμα και πέρα απο τους δύο συνήθης υπόπτους που συνέχισαν να σκοράρουν βρήκαν πόντους και απο τους Αλεμδάρ και Μουργόπουλο ενώ και ο Βασαλάκης έφτασε τους 7 πόντους, για το τελικό 70-49 υπέρ της ξανθιώτικης ομάδας που έκανε το 2/2 και πλέον με νίκη επί του Βατανιακού την Παρασκευή θα είναι με το 1,5 πόδι στην τελική φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Εφήβων

Δεκάλεπτα: 23-8, 42-22(ημίχρονο), 56-34, 70-49(τελικό αποτέλεσμα)

ΑΟ Λεύκιππος Ξάνθης (Μαγιάννης): Μακαρατζής 25(7), Δεληγιάννης 4, Πεχλιβανίδης 2, Βασαλάκης 7(1), Αλεμδάρ 3(1), Σαββίδης 26(3), Κοπτόπουλος , Βάμπουλας , Τσιρχόγλου, Ιωαννίδης, Μουργόπουλος 3, Καλέντζη.