Με καλές επιδόσεις το φινάλε του Πανελλήνιου Κ20 για τους Θρακιώτες αθλητές! Ο απολογισμός

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20 έγινε με επιτυχία στην πόλη της Θεσσαλονίκης, που μετά από πολλά χρόνια ανέλαβε εκ νέου μια μεγάλη διοργάνωση. Το Καυταντζόγλειο Στάδιο γέμισε και πάλι με αθλητές απ΄ όλη τη χώρα, που είχαν την ευκαιρία να αγωνιστούν με κόσμο στις εξέδρες, μετά την αλλαγή στα υγειονομικά πρωτόκολλα. Τους αγώνες παρακολούθησαν πολλά από τα μέλη του διοικητικού συμβουλίου της ομοσπονδίας, ανάμεσα σε αυτά και η πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ, Σοφία Σακοράφα.

Στη βαθμολογία Ανδρών Κ20 νικήτρια ομάδα αναδείχθηκε η Πυγμή Ευόσμου με 82 βαθμούς και ακολούθησαν ο ΑΓΣ Ιωαννίνων και ο ΓΑΣ Ιλισσός με 56. Στις Γυναίκες Κ20 επικράτησε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων με 112, δεύτερος ήταν ο ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας με 91 και τρίτος ο ΑΣ Κένταυρος με 82,3.

Στην 2η μέρα των αγώνων συμμετείχαν συνολικά 12 Θρακιώτες εκπροσωπώντας 6 συλλόγου. Στις Νέες Γυναίκες είχαμε διπλή παρουσία με την Ιωάννα Αραμπατζή μετά το μετάλλιο στην δισκοβολία να συμμετέχει και στον τελικό της σφαιροβολίας οπού με ρίψη στα 10,81 κατέκτησε την 8η θέση. Ενώ στα 800μέτρα αγωνίστηκε η Αλεξάνδρα Μηλιού του Διομήδη Ξάνθης  που με χρόνο 2:37,89 τερμάτισε στην 23η θέση

Σε αντίθεση με την πρώτη μέρα στην δεύτερη είχαμε έντονη παρουσία στους αγώνες των Νέων Ανδρών, με τον Γιάννη Εμμανουηλίδη του Διομήδη Ξάνθης να εντυπωσιάζει με την παρουσία του στα 400μέτρα με εμπόδια οπού με χρόνο 57,51 τερμάτισε στην 5η θέση. Ο 18χρονος ξανθιώτης αγωνίστηκε και στο μήκος οπού με άλμα στα 6,53 τερμάτισε στην 16η θέση, ενώ στο ίδιο αγώνισμα αγωνίστηκε και ο Δημήτρης Ασλανίδης του Πολυνίκη Ορεστιάδας που με άλμα στα 6,46 τερμάτισε στην 18η θέση.  Η ομάδα της Ορεστιάδας είχε διπλή εκπροσώπηση στα 3000 μέτρα με τον Γιώργο Μανουσίδη με χρόνο 9:44,61 να τερματίζει 17ος ενώ ο Χαράλαμπος Χουσίδης με χρόνο 11:37,05 να ολοκληρώνει την παρουσία του στην 21η θέση.

Πολύ καλή διπλή Θρακιώτικη παρουσία είχαμε στον τελικό του Ακοντισμού, με τον Βικέν Σαπριτζιάν του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής με ρίψη στα 52,63 να τερματίζει στην 7η θέση ενώ ο Χρήστος Ατζανός του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 52,62 στην 8η θέση. Τέλος τριπλή παρουσία είχαμε στα 200μέτρα με τον Άγγελο Παναγιώτοβ του ΠΑΣ Ρήσσος Κομοτηνής με 22,40 να τερματίζει στην 9η θέση, τον Κωνσταντίνο Σταυρόπουλο του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής με 23,21 στην 20η θέση ενώ ο Δημήτρης Κριτσιμάλης του ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης με 23,85 στην 25η θέση.