Ήττα για τις Βασίλισσες στην Καστοριά, η βαθμολογία στην Α’ Εθνική Γυναικών τρεις στροφές πριν το φινάλε!

Με πρωταγωνίστρια την Μαρία Μπασούρη που σημείωσε χατ τρικ η Βασίλισσα της Θράκης υπέστη ήττα με 4-1 στην Καστοριά απο την τοπική ομάδα σε εξ’ αναβολής παιχνίδι για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α’ Εθνικής

Οι Βασίλισσες που στερήθηκαν για μια ακόμη φορά τις υπηρεσίες των Μετοικίδου Κορέτσι Ευθυμιάδου Σταύρου Καζαντζίδου και Χασιώτη έδωσαν την μάχη τους με ακόμη μια φορά αρκετά νεανική ενδεκάδα, άλλωστε η ομάδα της Ξάνθης έχει τον μικρότερο μέσο όρο ηλικίας αθλητριών.

Στα του αγώνα μόλις στο 12′ η Μπασούρη άνοιξε το σκορ, για να έρθει στο 27′ η Καϊδατζή με κεφαλιά να κάνει το 2-0. Στο 32′ η Μπασούρη αστόχησε σε πέναλτι στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι της Σιβούδη, με την ίδια όμως να βρίσκει τελικά ξανά δίχτυα στο 40′ για το 3-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ομάδα της Ξάνθης προσπάθησε να αντιδράσει και στο 75′ μείωσε με την Τσακμάκη όμως ένα λεπτό αργότερα η Μπασούρη σκόραρε ξανά για το τελικό 4-1

ΓΠΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ : Πετκανά, Μπασούρη, Παπαδοπούλου, Κωσταρέλα, Φασίδου, Κωστάρα, Καϊδατζή, Σιδοπούλου, Μάρκου, Τζιάρα, Κυριζάκη.  Αγωνίστηκαν και οι : Ροβυθάκη, Παπαδηλέρη, Μουρτσέκα, Φόρλιακα και Τρυγούτη.

ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΘΡΑΚΗΣ : Σιβούδη, Μαυρομάτη, Χατζηαντωνίου, Κατσαρού, Κυριαζίδου, Μπουργουτζόγλου, Τσακνάκη, Χατζηαντωνίου, Σαμαρά, Γρηγοριάδη, Βλάχου.  Αγωνίστηκαν και οι : Σκουμπρή, Χαραλαμπίδου, Πεντζάκη και Παρδή.

Στην 9η στροφή οι Βασίλισσες έχουν ρεπό και πλέον προετοιμάζονται για το ιστορικό παιχνίδι με τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ το Σάββατο 5/6 στην Θαλασσιά.

8. Ελπίδες Καρδίτσας      7(10-16) **

9. Αγροτικός Αστέρας Αγίας Βαρβάρας     4(9-16)

10. ΓΠΟ Καστοριάς     3(7-19)**

11. Βασίλισσα Θράκης   0(2-34)

*Εκκρεμούν οι αγώνες Αγροτικός Αστέρας Αγίας Βαρβάρας-ΓΠΟ Καστοριάς(7η αγωνιστική)και Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου-ΑΕΛ 1964(8η αγωνιστική).