Τα σενάρια του φινάλε: Σε δύσκολη θέση η Ξάνθη που ψάχνει νίκη και “δώρο” από τη Νίκαια!

Την τελευταία αγωνιστική θα κριθεί οριστικά η υπόθεση άνοδος στη Super League, μετά και τα σημερινά αποτελέσματα στη 4η στροφή των Play-Off της Super League 2.

Tην τελευταία αγωνιστική ο ΑΟΞ υποδέχεται τον Λεβαδειακό και ο Ιωνικός τον Εργοτέλη, με τις 4 ομάδες να βρίσκονται σε μόλις 2 βαθμούς διαφορά.

Τα κριτήρια ισοβαθμίας

-Το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσε η κάθε μία σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες πρωταθλήματος (κανονική περίοδο και πλέι οφ / πλέι άουτ αθροιστικά).

– Η διαφορά τερμάτων που έχει η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες πρωταθλήματος (κανονική περίοδο και πλέι οφ / πλέι άουτ αθροιστικά).

– Η καλύτερη επίθεση στο σύνολο των αγώνων πρωταθλήματος που έχει η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων (κανονική περίοδο και πλέι οφ / πλέι άουτ αθροιστικά)

– Η καλύτερη άμυνα στο σύνολο των αγώνων πρωταθλήματος που έχει η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων (κανονική περίοδο και πλέι οφ / πλέι άουτ αθροιστικά)

– Η θέση που κατέλαβε η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Σε τελική ανάλυση

1. Αν ισοβαθμήσει Λεβαδειακός και Ιωνικός, τότε θα υπερισχύσει η ομάδα με την καλύτερη επίθεση (αμφότερες έχουν από 42 γκολ) και μετά η καλύτερη άμυνα, αφού στα αποτελέσματα τους υπάρχει απόλυτη ισορροπία (1-1, 2-1, 2-3)

2. Αν ισοβαθμήσει Λεβαδειακός και Εργοτέλης, τότε υπερέχουν οι Βοιωτοί που έχουν δύο νίκες (1-0, 1-0) και μία ήττα 0-1.

3. Αν ισοβαθμήσει Εργοτέλης και Ξάνθη, τότε υπερέχουν οι Κρητικοί (δύο νίκες με 2-1, 1-0 και μία ήττα με 0-1)

4. Αν ισοβαθμήσει Ξάνθη και Ιωνικός, τότε υπερέχουν οι Ακρίτες (δύο νίκες με 1-0, 2-0 και μία ισοπαλία με 1-1)

Τα πιθανά σενάρια είναι τα εξής:

Νίκη Λεβαδειακού και νίκη Ιωνικού: 1ος Λεβαδειακός (53) και 2ος Ιωνικός (53).
Νίκη Ξάνθης και νίκη Ιωνικού: 1ος Ιωνικός (53) και 2η Ξάνθη (51).
Νίκη Λεβαδειακού και νίκη Εργοτέλη: 1ος Λεβαδειακός (53) και 2ος Εργοτέλης (51).
Νίκη Λεβαδειακού και ισοπαλία στο Ιωνικός – Εργοτέλης: 1ος Λεβαδειακός (53) και 2ος Ιωνικός  (51).
Ισοπαλία στο Ξάνθη – Λεβαδειακός και νίκη Ιωνικού: 1ος Ιωνικός (53) και 2ος Λεβαδειακός (51).
Νίκη Ξάνθης και νίκη Εργοτέλη: 1ος Εργοτέλης (51) και 2η Ξάνθη (51).
Νίκη Ξάνθης και ισοπαλία στο Ιωνικός – Εργοτέλης: 1η Ξάνθη (51) και 2ος Ιωνικός (51).
Ισοπαλία στο Ξάνθη – Λεβαδειακός και ισοπαλία στο Ιωνικός – Εργοτέλης: 1ος Λεβαδειακός (51) και 2ος Ιωνικός (51).
Ισοπαλία στο Ξάνθη – Λεβαδειακός και νίκη Εργοτέλη: 1ος Λεβαδειακός (51) και 2ος Εργοτέλης (51).