Πρεμιέρα με νίκη και στο Μαυροβούνιο για Εθνική με 6 άσσους Κασαμπαλή & βασικό Κουμεντάκη!

Με κεκτημένη ταχύτητα από το τουρνουά της Τιφλίδας, η Εθνική ανδρών συνέχισε την Παρασκευή και στην Ποντγκόριτσα την αήττητη πορεία της προς την πρόκριση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, επικρατώντας σε 53 λεπτά με 3-0 (25-10, 25-10, 25-16) της Γεωργίας, στην πρεμιέρα των αγώνων του β’ προκριματικού γύρου του 6ου ομίλου της διοργάνωσης του Μαυροβουνίου. Το Σάββατο στις 18.00 η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει το Αζερμπαϊτζάν.

Πολύ σημαντική βοήθεια με τους 6 άσσους του ο Σταύρος Κασαμπαλής που είχε και 1 μπλοκ, βασικός ξεκίνησε ο επίσης Εβρίτης Ραφάηλ Κουμεντάκης.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου σε ένα εντυπωσιακό ποδαρικό στο «Verde Sport Complex» δεν άφησε με το σερβίς της κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλό της. Παίζοντας με σοβαρότητα από την αρχή έδωσε από νωρίς στον αγώνα διαδικαστικό χαρακτήρα, παρέχοντας την ευκαιρία στον «εκλέκτορα» της γαλανόλευκης να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διεθνείς.

Στο παιχνίδι που δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, η Ελληνική ομάδα επιβεβαίωσε μετά το 6-3 την ανωτερότητά της και κυριαρχώντας σε όλους τους τομείς, αλλα ιδιαίτερα σε επίθεση-σερβίς ξέφυγε με 12-6 και 16-8. Ο Κασαμπαλής, που αντικατέστησε στο 10-4 τον Στιβαχτή στην πάσα, πήγε στο σερβίς στο 17-9 και σημειώνοντας 3 άσους ξεκόλλησε από κει στο 24-9 για να προηγηθεί η Εθνική μας με 25-10, 1-0.

Το β’ σετ ξεκίνησε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που τελείωσε το πρώτο. Με τον Κασαμπαλή στο σερβίς η «γαλανόλευκη» πήρε προβάδισμα με 7-0 και παρά τις αλλαγές των Ράπτη, Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου και Μήλη αντί των Πρωτοψάλτη, Κουμεντάκη και Ζουπάνι αντίστοιχα, «με το πόδι πατημένο στο γκάζι» ζευγάρωσε μετά το 14-3 με συνοπτικές διαδικασίες, 25- 10 τα κερδισμένα της σετ.

Με το νεοεισελθόντα Κωτσάκη αντί του Χ. Ανδρεόπουλου να δίνει προβάδισμα 6-0, η Εθνική μας με πασαδόρο Στιβαχτή και λίμπερο Ζήση, ξεκίνησε δυνατά και το γ’ σετ. Η Γεωργία από δικά μας λάθη μείωσε προς στιγμήν 13-8, αλλά και πάλι με πιεστικό σερβίς και αποτελεσματικές επιθέσεις των διεθνών μας, η διαφορά ανέβηκε «δια χειρός Μήλη στο 21-13». Τελικά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με επίθεση του Κωτσάκη πανηγύρισε τελικά σε λιγότερο από μία ώρα με 25-16 το 3-0 σετ, την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα μέχρι στιγμής ματς των προκριματικών που την διατηρούν στην πρώτη και αήττητη στην κορυφή του 6ου ομίλου.

Ο πασαδόρος της Εθνικής μας Σταύρος Κασαμπαλής δήλωσε: «Έχουμε πάρει φόρα και είναι σημαντικό για τη διαχείριση των δυνάμεών μας στη συνέχεια του ομίλου ότι κερδίζουμε τα παιχνίδια με καθαρό σκορ και μικρή απώλεια πόντων. Σήμερα πιέσαμε πολύ στο σερβίς, όπου και προσωπικά αισθάνομαι μεγάλη αυτοπεποίθηση και φτάσαμε στη νίκη. Ακολουθούν δύο πιο δύσκολα παιχνίδια, όπου και εκεί, με την ανάλογη σοβαρότητα και συγκέντρωση, έχουμε στόχο να κάνουμε το «3 στα 3» και να φτάσουμε στο στόχο της πρόκρισης».

Και τώρα το Αζερμπαϊτζάν για το 5Χ5

Συνέχεια στην αήττητη παράδοση που έχει χτίσει από το θέλει να δώσει η Εθνική ανδρών στην σαββατιάτικη β’ αναμέτρηση με το Αζερμπαϊτζάν. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, θα κυνηγήσει για 6ο σερί παιχνίδι της στα προκριματικά του 6ου ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, τη νίκη απέναντι σε έναν επικίνδυνο και σκληροτράχηλο αντίπαλο, με στόχο να συνεχίσει ασταμάτητη την κούρσα της πρόκρισης στα τελικά.

Αναλυτικά η προϊστορία αγώνων της Ελλάδας με το Αζερμπαϊτζάν από το 2014 μέχρι σήμερα έχει ως εξής:

20/6/2014 Ευρωπαϊκό Λιγκ στη Θεσσαλονίκη, νίκη με 3-2 (25-16, 26-28, 22-25, 25-17, 15-10)
21/6/2014 Ευρωπαϊκό Λιγκ στη Θεσσαλονίκη, νίκη με 3-1 (25-17, 23-25, 25-20, 25-16)
22/8/2018 Προκριματικά Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Αλεξανδρούπολη νίκη με 3-0 (25-14, 25-18, 25-13)
26/8/2018 Προκριματικά Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Μπακού νίκη με 3-2 (20-25, 22-25, 25-22, 25-18, 15-05)
9/05/2021 Προκριματικά Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Τιφλίδα, νίκη με 3-0 (25-21, 25-19, 25-18)

Διαιτητές: Ιβάνοφ, Σάντι