LIVE: Λεπτό προς λεπτό το Ξάνθη-Xανιά!

Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι!

Πρώτη (1η) αγωνιστική των Play-Off της Super League 2 σήμερα Μεγάλη Τετάρτη 28 Απριλίου, με την Ξάνθη να υποδέχεται τα Χανιά. Το SportsAddict.gr βρίσκεται στο Xanthi Arena και θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό όσα συμβούν στη σημερινή αναμέτρηση. Το LIVE συντονίζει ο Κώστας Νασούδης, ρεπορτάζ από τον Νεκτάριο Αμποβιανίδη.

Θυμηθείτε το Pre Game του αγώνα, με τα τελευταία νέα, την προϊστορία και τις αποστολές των δύο ομάδων, με ένα κλικ ΕΔΩ.

Την περασμένη Τετάρτη για την 22η αγωνιστική, η Ξάνθη επικράτησε με 4-0 της Παναχαϊκής (θυμηθείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ του αγώνα, ΕΔΩ το photostory του ματς και ΕΔΩ τα highlights της αναμέτρησης), ενώ τα Χανιά αναδείχθηκαν ισόπαλα 1-1 με τον Ιωνικό.

Θυμηθείτε τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής και την τελική βαθμολογία της κανονικής διάρκειας της Super League 2 EΔΩ.

14:32 Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΟ Ξάνθη (Τεννές): Ίζο, Παπάζογλου Τ., Μικελτάτζε, Τάτος, Πέτροβιτς, Βόλτερς, Τσαμούρης, Σιατραβάνης, Δημούτσος, Καπνίδης, Μπριλάντε.
Αναπληρωματικοί: Μπέντο, Τζούρμαν, Τεσίγια, Παπάζογλου Θ., Ντίνας, Βέρκερ, Έμπερτ, Θυμιάνης, Σχρόιγεν.

Χανιά (Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Καμαρά, Αναστασόπουλος, Ανδρέου, Σωτηράκος, Δημητριάδης, Παναγιωτούδης, Πλέγας, Σουντουρά, Βασιλόγιαννης, Διαμαντόπουλος.
Αναπληρωματικοί: Λαμπίρης, Νίκολιτς, Γρομητσάρης, Ζιούλης, Ουνγιαλίδης, Ρέντζας, Γκίνο, Καρτσαμπάς, Μυφτάρι.

14:35 Τον Ανδρέα Τάτο ανέδειξαν MVP της αναμέτρησης με την Παναχαϊκή οι φίλοι του ΑΟΞ. (Θυμηθείτε ΕΔΩ)

14:38 Τις 300 νίκες σε αγώνες Πρωταθλήματος έφτασε ο Μπάμπης Τεννές στον αγώνα με την Παναχαϊκή. (Θυμηθείτε ΕΔΩ)

14:40 “Είμαστε μια οικογένεια! Πάμε για το 5/5 στα Play-Off”, δήλωσε ο Τάσος Παπάζογλου. (Θυμηθείτε ΕΔΩ)

14:42 “Η Ξάνθη δεν φοβάται τίποτα”, ανέφερε σε δηλώσεις του ο Ανέστης Τσετινές. (Θυμηθείτε ΕΔΩ)

14:45 Πορεία τίτλου πραγματοποίησε στα εντός έδρας ματς η Ξάνθη, ενώ η παρουσία της δεν ήταν εξίσου ικανοποιητική εκτός έδρας. Θυμηθείτε το θέμα του SA ΕΔΩ.

14:48 Η πρωτιά του Κώστα Θυμιάνη και άλλα ενδιαφέροντα στατιστικά από την κανονική διάρκεια του Πρωταθλήματος, όπως τα παρουσίασε η επίσημη σελίδα της Super League 2. (Θυμηθείτε ΕΔΩ)

14:50 Διόρθωσε την αρχική αβλεψία της SL2, η Επιτροπή Εκτάκτων Θεμάτων της ΕΠΟ και τελικά δεν μεταφέρονται οι κάρτες στα Play-Off. (Θυμηθείτε ΕΔΩ)

14:55 Στο πλευρό του κοινοωνικού Παντοπωλείου Ξάνθης η διοίκηση και οι ποδοσφαιριστές του συλλόγου. (Θυμηθείτε ΕΔΩ)

15:00 Η έκπληξη μαθητριών του 5ου Γυμνασίου Ξάνθης σε αντιπροσωπεία της ομάδας, με λαμπάδες ΑΟΞ. (Θυμηθείτε ΕΔΩ)

15:05 Πρεμιέρα είχαμε χθες στα Play-Out της Super League 2, με δύο σπουδαία αποτελέσματα που έβαλαν φωτιά στην ουρά του Πρωταθλήματος. (Θυμηθείτε ΕΔΩ)

15:10 Πρεμιέρα σήμερα και στα Play-Off και εκτός του αγώνα του ΑΟΞ, ο Ιωνικός υποδέχεται τον Λεβαδειακό, ενώ ο Εργοτέλης φιλοξενεί τον Διαγόρα Ρόδου. (Θυμηθείτε το αναλυτικό πρόγραμμα του μίνι Πρωταθλήματος ΕΔΩ)

15:15 Με 20αδα έχουν ταξιδέψει στην Ξάνθη τα Χανιά. Εκτός αποστολής βρίσκονται οι τραυματίες Μπραμπίγια, Βρεττός, Ζιαμπάρης, οι τιμωρημένοιΤριανταφυλλάκος, Κάρλος, Κάσσος, Μασένα και ο νεαρός τερματοφύλακας Τριανταφυλλάκης. Ωστόσο σε αυτή επιστρέφουν Καμαρά και Νίκολιτς.

15:16 Oι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την προθέρμανσή τους και αποσύρονται στα αποδυτήρια.

15:20 Από την άλλη για την Ξάνθη, από τους 21 που ανακοίνωσε στη χθεσινή αποστολή ο Μπάμπης Τεννές, εκτός 20αδας έμεινε ο Κέλαβα. Μυστακιδης, Παντελιάδης, Έλιοτ, Στάθης και οι τραυματιες Βασίλεφ, Αλή και Κέβιν έμειναν εκτός.

15:25 Διαιτητής του αγώνα είναι ο Θανάσης Τζήλος της ΕΠΣ Λάρισας, που επιστρέφει σε αγώνα του ΑΟΞ μετά από 9,5 μήνες, με βοηθούς τους Γεωργακόπουλο της ΕΠΣ Πειραιά και Σαμοΐλη της ΕΠΣ Αθηνών. Τέταρτος είναι ο Μπαϊρακτάρης επίσης της ΕΠΣ Αθηνών.

15:26 Ηλιοφάνεια στα Πηγάδια. Στους 21 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία.

15:26 Οι δύο ομάδες κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.

15:28 Θυμηθείτε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:

15:30 Σέντρα στο ματς!

1′ Απίστευτο ξεκίνημα στα Play-Off! Ο Λεβαδειακός ανοίγει το σκορ επί του Ιωνικού με φοβερό σουτ του Κονέ στα 28 δευτερόπλεπτα. Ιωνικός-Λεβαδειακός 0-1.
Η βαθμολογία αυτή τη στιγμή: 1.Ιωνικός 47, 2.Λεβαδειακός 44, 3.Ξάνθη 42

4′ Ανοίγει το σκορ και ο Εργοτέλης με τον Κοκκίνη. Εργοτέλης-Διαγόρας Ρόδου 1-0.
Η βαθμολογία αυτή τη στιγμή: 2.Λεβαδειακός 44, 3.Ξάνθη 42, 4.Εργοτέλης 39, 5.Χανιά 36

9′ Πρώτη τελική στο ματς με την κεφαλιά του Παπάζογλου που είχε προωθηθεί, μετά τη σέντρα του Σιατραβάνη, να περνά άουτ, δίχως να ανησυχήσει τον Κουτζαβασίλη.

10′ Πρώτο δεκάλπετο στο ματς χωρίς κάποια σημαντική στιγμή μπροστά από τις δύο εστίες, με την Ξάνθη να έχει ανεβάσει ρυθμό στα τελευταία λεπτά, προσπαθώντας να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

12′ Όπως θα έχετε ήδη παρατηρήσει ο Μπάμπης Τεννές παρατάσσει την ομάδα του με την ίδια σύνθεση που είχε και στον αγώνα με την Παναχαϊκή και το κλασσικό πλέον, 3-5-2. Με 4-3-3 αγωνίζονται οι φιλοξενούμενοι.

16′ Υπενθυμίζουμε πως ο ΑΟΞ μετρά 12 σερί ματς αήττητος. Συγκεκριμένα δεν έχει γνωρίσει την ήττα από τότε που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία ο Μπάμπης Τεννές και προφανώς σε όλο τον δεύτερο γύρο του Πρωταθλήματος.

20′ Είκοσι λεπτά συμπληρωμένα στα Πηγάδια. Καλός ρυθμός στο ματς, όμως με μόλις 1 τελική καταγεγραμμένη.

24′ Ισοφαρίζει ο Διαγόρας Ρόδου με τον Μπαστακό. Εργοτέλης-Διαγόρας Ρόδου 1-1.

30′ Πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή για τα Χανιά, με τον Ίζο να απομακρύνει με τις γροθιίες τη σέντρα-σουτ του Βασιλόγιαννη.

31′ Τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου στο Xanthi Arena, με τα Χανιά να έχουν ισορροπήσει στα τελευταία λεπτά, προσπαθώντας να κρατήσουν περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους και όχι να ψάχνουν συνεχώς τις αντεπιθέσεις. Άλλωστε η πολυκοσμία στο κέντρο της Ξάνθης, δεν τους δίνει και πολλές ελπίδες για κάτι τέτοιο.

36′ Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΟΞ. Ο Πέτροβιτς φαίνεται να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού στον δεξιό ώμο, μετά από μια προηγούμενη διεκδίκηση με τον Σουντουρά. Ο Βέρκερ τον αντικαθιστά.

39′ Ζήτησαν πέναλτι τα Χανιά για χέρι του Παπάζογλου. Ο Τζήλος είχε καθαρό οπτικό πεδίο και άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί.

45′ Συμπληρώθηκαν τα πρώτα 45′. Δύο λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

45+1′ Δοκάρι για την Ξάνθη! Ο Βόλτερς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο προωθημένος Βέρκερ με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

45+2′ Πέναλτι για τα Χανιά! Ο Τζήλος έδειξε την άσπρη βούλα για χέρι του Βέρκερ μετά από κοντινή κεφαλιά του Σουντουρά. Ο αμυντικός της Ξάνθης είδε και κίτρινη κάρτα.

45+3′ ΓΚΟΛ για τα Χανιά!
Ο Διαμαντόπουλος νικά τον Ίζο και ανοίγει το σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ξάνθη-Χανιά 0-1.

16:19 Ημίχρονο στην Ξάνθη! Ξάνθη-Χανιά 0-1.

16:20 Ημίχρονο και στα άλλα δύο ματς. Ιωνικός-Λεβαδειακός 0-1, Εργοτέλης-Διαγόρας Ρόδου 1-1.
Η βαθμολογία αυτή τη στιγμή: 1.Ιωνικός 47, 2.Λεβαδειακός 44, 3.Ξάνθη 41, 4.Χανιά 38, 5.Εργοτέλης 37, 6.Διαγόρας Ρόδου 31

16:21 Μετά από ένα πολύ ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο και οι δύο ομάδες είχαν τα διαστήματά τους, η Ξάνθη έφτασε μια ανάσα από το να ανοίξει το σκορ, όμως ο Βέρκερ, που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 36′, όχι μόνο αστόχησε από κοντά, αλλά λίγα δευτερόλεπτα αργότερα υπέπεσε και σε πέναλτι και οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Το δεύτερο μέρος αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον και η Ξάνθη θα πρέπει να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τον ρυθμό της και να αφήσει πίσω της τα όσα συνέβησαν στις καθυστερήσεις.

16:25 Aυτό ήταν το πρώτο γκολ που σημειώνεται στις αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων φέτος, καθώς και τα δύο ματς της κανονικής διάρκειας είχαν λήξει 0-0.

16:32 Σέντρα στο δεύτερο μέρος!

46′ Με δύο αλλαγές ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο για την Ξάνθη. Ο Θανάσης Παπάζογλου περνά στο ματς αντί του Καπνίδη και ο Σχρόιγεν αντί του Βόλτερς.

48′ Ισοφαρίζει ο Ιωνικός με τον Ματσούκα. Ιωνικός-Λεβαδειακός 1-1.

54′ Κίτρινη κάρτα στον Σχρόιγεν.

57′ Κεφαλιά του Σουντουρά μετά από σέντρα του Καμαρά, η μπάλα άουτ χωρίς να απειλήσει τον Ίζο.

58′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την Ξάνθη!
Ο Σιατραβάνης έκανε τη σέντρα ο Κουτζαβασίλης βγήκε να διώξει με τις γροθιές, ενώ Θανάσης Παπάζογλου και Ανδρέου διεκδίκησαν, με την μπάλα να κοντράρει στον φορ της Ξάνθης και να καταλήγει στα δίχτυα. Πρώτο γκολ στη φετινή σεζόν για τον Θανάση Παπάζογλου.

59′ Πρώτη αλλαγή για τα Χανιά. Ο Γκίνο περνά στη θέση του Πλέγα.

60′ Τέταρτη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Έμπερτ να περνά στη θέση του Τσαμούρη.

63′ Ανακτά το προβάδισμα ο Λεβαδειακός με τον Μαρίνο. Ιωνικός-Λεβαδειακός 1-2.
Η βαθμολογία αυτή τη στιγμή: 1.Ιωνικός 47, 2.Λεβαδειακός 44, 3.Ξάνθη 42, 4.Εργοτέλης 37, 5.Χανιά 36, 6.Διαγόρας Ρόδου 31

64′ Σουτ του Σιατραβάνη το οποίο όμως δεν βρήκε στόχο.

67′ Φτάσαμε στα μισά του δευτέρου μέρους με την Ξάνθη να είναι ανώτερη και να ψάχνει το δεύτερο γκολ που μπορεί να της χαρίσει και τη νίκη. Να σημειωθεί πως το κγολ που πέτυχε πριν ήταν το 9ο στα 4 τελευταία ματς.

71′ Σουτ του Τάτου, η μπάλα περνά πάνω από τα δοκάρια του Κουτζαβασίλη.

77′ Φάουλ του Τάτου από καλό σημείο, το οποίο όμως δεν βρήκε εστία.

78′ Αλλαγή για τα Χανιά. Στη θέση του Σουντουρά περνά ο Ουνγιαλίδης.

79′ Ισοφαρίζει ο Ιωνικός με τον Μάναλη. Ιωνικός-Λεβαδειακός 2-2.
Η βαθμολογία αυτή τη στιγμή:1.Ιωνικός 48, 2.Ξάνθη 42, 3.Λεβαδειακός 42, 4.Εργοτέλης 37, 5.Χανιά 36, 6.Διαγόρας Ρόδου 31

84′ Κλείνει τις αλλαγές της η Ξάνθη. Ο Θυμιάνης περνά στη θέση του Σιατραβάνη.

84′ Την ίδια ώρα ο Εργοτέλης κάνει το 2-1 επί του Διαγόρα Ρόδου με τον Μανουσάκη. Εργοτέλης-Διαγόρας Ρόδου 2-1.

86′ Μακρινό σουτ του Γκίνο, απελπιστικά άουτ.

87′ Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Ο Διαμαντόπουλος γύρισε μέτωπο στην εστία μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ που έκανε κατέληξε άουτ.

87′ Διπλή αλλαγή για τα Χανιά. Καρτσαμπάς και Νίκολιτς αντί των Δημητριάδη και Παναγιωτούδη.

90′ Σουτ του Σχρόιγεν στην κίνηση έξω από τη περιοχή, η μπάλα πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι.

90′ Πέτυχε και τρίτο τέρμα ο Εργοτέλης. Εργοτέλης-Διαγόρας Ρόδου 3-1.

90′ Συμπληρώσαμε τα 90′. Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+2′ Κίτρινη κάρτα στον Ανδρέου.

90+3′ Εκτέλεση φάουλ του Μικελτάτζε, η μπάλα ψηλά άουτ.

90+3′ Πετυχαίνει τρίτο γκολ ο Λεβαδειακός. Ιωνικός-Λεβαδειακός 2-3.

17:21 Τελευταίο σφύριγμα στον αγώνα. Ξάνθη-Χανιά 1-1.

Σας ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας! Καλό απόγευμα!