Ανέβηκε στο βάθρο 10χρονος Κομοτηναίος σε διεθνή αγώνα δρόμου στην Ολλανδία!

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου, σε διεθνή αγώνα δρόμου που διεξήχθη στην Ολλανδία, κατάφερε να ανέβει ο 10χρονος δρομέας από την Κομοτηνή, Πασχάλης Νικολαΐδης

Ο νεαρός αθλητής είναι γιος του διατροφολόγου Κώστα Νικολαΐδη, που έχει στο ενεργητικό του πολλές εγχώριες και διεθνείς διακρίσεις σε αγώνες δρόμου.  Επιβεβαιώνοντας τη λαϊκή ρήση «το μήλο κάτω απ τη μηλιά θα πέσει», ο Πασχάλης μπήκε στο χώρο του αθλητισμού από πολύ μικρή ηλικία και, όπως φαίνεται, η πορεία του θα μας απασχολήσει ευχάριστα τα επόμενα χρόνια.

Όπως αναφέρει το inkomotini.gr η διάκρισή του στην Ολλανδία συνιστά ταυτόχρονα την πρώτη διεθνή διάκριση του συλλόγου ΠΑΣ Ρήσσος Κομοτηνής, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι η διαδρομή ήταν 2.500 μέτρα σε δημόσιο δρόμο και συμμετείχαν 1.000 περίπου παιδιά. Μάλιστα, οι δύο αθλητές που κατέλαβαν την 1η και 2η θέση, ένας Βρετανός και ένας Ολλανδός αντίστοιχα, ήταν κατά έναν τουλάχιστον χρόνο μεγαλύτεροι από τον Κομοτηναίο δρομέα.