Πρόκριση στο χρυσό σετ για τη Λαμία των Χατζηχαραλάμπους και Βενέτη! Η κλήρωση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας!

Στο χρυσό σετ κέρδισε την πρόκρισή της στη δεύτερη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας η Λαμία των δύο πρώην αθλητριών της Νίκης Αλεξανδρούπολης, Χατζηχαραλάμπους και Βενέτη.

Η ομάδα του Ηλία Αγγέλη αν και έχασε με 3-0 σετ από τον Αίαντα στο κλειστό του Ευόσμου, κατάφερε να κατακτήσει το πολυπόθητο χρυσό σετ και έκλεισε θέση στη κλήρωση της Κυριακής για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό της στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Ο Αίας Ευόσμου κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα, αλλά στο χρυσό σετ βρέθηκε από το ξεκίνημά του να κυνηγάει στο σκορ, με τη Λαμία να παίρνει διαφορά ασφαλείας, την οποία και κράτησε μέχρι το τέλος για το τελικό 15-06.

Η Κατερίνα Αλτίνη, η Αναστασία Γουγούση και η Ελπίδα Πιτσιγκώνη με 14, 15 και 11 πόντους αντίστοιχα ήταν οι κορυφαίες για τον Αίαντα, ενώ για τον Α.Ο. Λαμίας η Αποστολία Νούσια είχε 15 και η Κατερινα Κογεράκη 10 με 6 μπλοκ.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-18, 25-17), Χρυσό σετ: 06-15

Α.Π.Σ. ΑΙΑΣ (Κώστας Παπαδημητρίου): Αλτίνη 14 (11/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γουγούση 15 (13/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ.), Δάρδα 3 (3/7 επ.), Ζωίδου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Καλαποδά 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Πιτσιγκώνη 11 (6/20 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ.) / Μότσιανου (λ, 44% υπ.), Σαχανίδου 1 (1 άσσος).

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Αντωνακάκη 7 (5/18 επ., 2 άσσοι, 54% υπ.), Βενέτη 4 (2/4 επ., 2 άσσοι), Κογεράκη 10 (4/13 επ., 6 μπλοκ), Κούση 10 (10/16 επ.), Μανάι 2 (2/17 επ.), Νούσια 15 (14/43 επ., 1 άσσος, 56% υπ.) / Κακουράτου (λ, 53% υπ.), Τσαγκάρη, Χατζηχαραλάμπους.

Στα υπόλοιπα ματς Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός και Θήρα προκρίθηκαν πετυχαίνοντας και δεύτερη καθαρή νίκη, ενώ συγκλονιστικό ήταν το ματς στη Μίκρα με τον Άρη να παίρνει την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Προκρίθηκαν στην ημιτελική φάση άνευ αγώνα οι: Παναθηναϊκός Α.Ο., Α.Σ. Άρης

Υπενθυμίζεται πως το φετινό Πρωτάθλημα της Volley League γυναικών, ματαιώθηκε, ενώ στο Κύπελλο, που διεξάγεται μόνο με ομάδες από την κορυφαία κατηγορία, δεν δήλωσαν συμμετοχή ο Πανναξιακός και ο Ηλυσιακός.