Καλύτερη η Εθνική, ήττα με μόλις ένα γκολ από Λιθουανία στην πρεμιέρα

Την ήττα με 27-26 από την Λιθουανία στον 2ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2021 που διεξάγεται στα Σκόπια γνώρισε η Εθνική Γυναικών.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με την Μάγδα Κεπεσίδου κάτω από τα δοκάρια, ήταν καλύτερο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, παρά την πολύμηνη αγωνιστική απραξία και την αναστολή του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Η «γαλανόλευκη» αδικείται από το αποτέλεσμα και σαφέστατα άξιζε κάτι καλύτερο. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και σε αυτές έπαιξαν ρόλο η έλλειψη ρυθμού και τα λάθη στα κρίσιμα σημεία.

Πρώτη σκόρερ για την Εθνική ήταν η Ζυγούρα με 7 γκολ, ενώ την ακολούθησαν Χατζηπαρασίδου με 6 και Γκάτζιου με 5 γκολ.

Το ματς

Η Εθνική βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα με 6-3 (13’) και 8-5 (19’), αλλά όσο περνούσε η ώρα έβρισκε τον ρυθμό της. Αρχικά μείωσε σε 8-7 με τις Καρέλα και Χατζηπαρασίδου (19:40), ενώ στο 24:16 ισοφάρισε 9-9 με την Καρέλα. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου πήρε προβάδισμα (11-12) για πρώτη φορά με την Ζυγούρα, αλλά σχεδόν με την εκπνοή δέχθηκε την ισοφάριση (12-12) με τέρμα από την περιφέρεια.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ομοσπονδιακός τεχνικός Παναγιώτης Μεσσήνης άλλαξε την άμυνα μας από 6-0 σε 5-1 και αυτό λειτούργησε θετικά για την Εθνική. Η Ελλάδα προηγήθηκε με +2 (13-15) στο 35’, ενώ στην συνέχεια με σερί 4-0 κατάφερε να ξεφύγει με +4 (15-19) στο 42’ με την Ζυγούρα. Ταυτόχρονα η Κεπεσίδου ανέβασε πολύ την απόδοση της με σημαντικές επεμβάσεις μεταξύ αυτών και σε πέναλτι στο 15-16 (38’).

Η ελληνική ομάδα διατήρησε την διαφορά των τεσσάρων τερμάτων (16-20, 17-21, 18-22, 19-23 στο 48’) για μεγάλο διάστημα και έδειχνε πως ελέγχει το ματς.

Ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο η Λιθουανία έκανε την αντεπίθεση της και μείωσε σε 24-25 στο 56:06. Η Γκάτζιου έκανε το 24-26 στο 56:50, αλλά η συνέχεια δεν ήταν καθόλου καλή για την «γαλανόλευκη» αφού δέχθηκε σερί 3-0 που οδήγησε στην ήττα με 27-26.

Καθοριστική φάση αποδείχθηκε το χαμένο τετ α τετ της Ζενέλι στο 58:50 με το σκορ στο 26-26.

Η Εθνική Γυναικών σήμερα Σάββατο στις 20:00 θα παίξει κόντρα στην Ισλανδία.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 27-26

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 4-1, 6-4, 8-7, 10-9, 12-12 (ημχ), 13-15, 15-18, 16-19, 20-23, 23-25, 27-26

EΛΛΑΔΑ (Μεσσήνης): Κεπεσίδου, Αργυροπούλου, Κουκμίση, Παναγιωτίδου 2, Ζενέλι, Γκάτζιου 5, Ζυγούρα 7, Μεντεσίδου, Βασιλειάδου, Xριστοπούλου, Τσικνάκη, Καρέλα 2, Φράγκου, Μανιά 4, Χατζηπαρασίδου 6, Κωστοπούλου.

Διαιτητές: Ιβάνοβιτς- Βούισιτς (Μαυροβούνιο), Παρατηρητές: Μάσιτς (Σερβία)- Νικολόφσκι (Βόρεια Μακεδονία)
Δίλεπτα: 3-6, Πέναλτι: 6/7-5/5