LIVE: Λεπτό προς λεπτό το Ξάνθη-Δόξα Δράμας!

Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι.

Τρίτη εξ’ αναβολής αγωνιστική σήμερα Τετάρτη 10 Μαρτίου στην Super League 2 με την Ξάνθη να υποδέχεται την Δόξα Δράμας, με την νίκη να αποτελεί μονόδρομο για τους Θρακιώτες. Το SportsAddict.gr θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό όσα συμβούν στη σημερινή αναμέτρηση. Το LIVE συντονίζει ο Κώστας Νασούδης.

Θυμηθείτε το Pre Game του αγώνα, με τα τελευταία νέα, την προϊστορία και τις αποστολές των δύο ομάδων, με ένα κλικ ΕΔΩ.

Το περασμένο ΣΚ για την 13η αγωνιστική η Ξάνθη αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Ιωνικό (θυμηθείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ του αγώνα και ΕΔΩ τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης), ενώ η Δόξα Δράμας ηττήθηκε με το βαρύ 6-0 από τον Εργοτέλη (Θυμηθείτε ΕΔΩ).

Θυμηθείτε τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής και την βαθμολογία ΕΔΩ.

14:25 “Έχουμε μείνει λίγο πίσω αλλά είμαι αισιοόδοξος”, δήλωσε ο Μπάμπης Τεννές μετά το ματς με τον Ιωνικό.

14:30 Ανακοίνωση για την διαιτησία του αγώνα της Νίκαιας εξέδωσε η Ξάνθη (Θυμηθείτε ΕΔΩ), με τον Ιωνικό να..απαντά (Θυμηθείτε ΕΔΩ) και την Ξάνθη να..ανταπαντά (Θυμηθείτε ΕΔΩ).

14:35 Συμπλήρωσε κάρτες ο Θυμιάνης και δεν θα είναι στη διάθεση του Μπάμπη Τεννέ για το σημερινό παιχνίδι (Θυμηθείτε ΕΔΩ).

14:40 Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΟ Ξάνθη (Τεννές): Ίζο, Τζούρμαν, Δημούτσος, Παπάζογλου Τ., Σχρόιγεν, Πέτροβιτς, Βέρκερ, Κέβιν, Τάτος, Μικελτάτζε, Έμπερτ.
Αναπληρωματικοί: Μπέντο, Βόλτερς, Τσαμούρης, Παντελιάδης, Σιατραβάνης, Τεσίγια, Μπριλάντε, Μυστακίδης, Ντίνας.

Δόξα Δράμας (Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Μαρινάκης, Μαυρίας, Παπαργυρίου, Κουκόλης, Σαμπανίδης, Μακντόναλντ, Μπολάκης, Κουτσιανικούλης, Μενσά, Αγγελόπουλος.
Αναπληρωματικοί: Ηλιάδης, Πινδώνης, Κόντος, Φυτόπουλος, Στέργιος, Τάσιος, Παπαϊωάννου, Κόστα, Μπρούνο.

14:45 Διαιτητής του αγώνα είναι ο Γρατσάνης της ΕΠΣ Τρικάλων με βοηθούς τους Κουφό και Μποζατζίδη της ΕΠΣ Μακεδονίας. Τέταρτος είναι ο Τσοπουλίδης της ΕΠΣ Ξάνθης και Παρατηρητής Διαιτησίας ο Γαβριηλίδης της ΕΠΣ Θράκης.

14:50 Στους 13 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία στα Πηγάδια, στο 75% η υγρασία και στα 2 μποφόρ ο άνεμος που πνέει.

14:55 Στο γεγονός ότι η Ξάνθη θέλει τη νίκη για να καλύψει το χαμένο έδαφος και να κατακτήσει τους στόχους της, στάθηκε ο Σάββας Σιατραβάνης στις δηλώσεις του πριν τη σέντρα.

14:58 Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

15:01 Σέντρα στο ματς!

3′ Εκτός αποστολής από τους 21 που επέλεξε αρχικά ο Μπάμπης Τεννές γαι τον ΑΟΞ, έμεινε ο Αντώνης Καπνίδης ο οποίος είχε ενοχλήσεις.

4′ Με 4-2-3-1 αγωνίζεται κλασσικά ο ΑΟΞ, με τους Πέτροβιτς, Βέρκερ, Τζούρμαν και Κέβιν στην τετράδα της άμυνας, τους Παπάζογλου και Δημούτσο στα χαφ και τους Έμπερτ, Τάτο και Σχρόιγιεν πίσω από τον Μικελτάτζε.

5′ Πρώτο σουτ στο ματς που επιχειρεί ο Σχρόιγεν με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

8′ Σύγκρουστηκαν και βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο Τζούρμαν και Κουτσιανικούλης.

9′ Κανένα πρόβλημα και για τους δύο που σηκώθηκαν.

10′ Δέκα λεπτά συμπληρωμένα, χωρίς κάποια ιδιαίτερη στιγμή, με την Ξάνθη να προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό της.

12′ Μακρινό σουτ του Σαμπανίδη που προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ίζο, η μπάλα κατέληξε άουτ. Αυτή ήταν και η πρώτη τελική της Δόξας.

15′ Εντολή στους Σχρόιγεν και Έμπερτ έχει δώσει ο Μπάμπης Τεννές για να αλλάξουν αμοιβαία θέσεις.

16′ Πρώτη κίτρινη στο ματς για παίκτη των μαυραετών και συγκεκριμένα στον Αγγελόπουλο, που ανέκοψε την αντεπίθεση της Ξάνθης.

20′ Είκοσι λεπτά στα Πηγάδια, με το 0-0 να παραμένει σε ένα ισορροπημένο ματς, με αργό τέμπο.

25′ Σουτ του Μαρινάκη από το ημικύκλιο της περιοχής, με την μπάλα να περνά αρκετά μέτρα έξω από το δεξί δοκάρι του Ίζο.

30′ Σέντρα του Έμπερτ με στόχο τον Γκαρσία ο οποίος πάτησε περιοχή και όντας ανενόχλητος σούταρε άτσαλα άουτ, από καλή θέση.

31′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την Ξάνθη!

Ο Δημούτσος τροφοδότησε με κάθετη πάσα τον Σχρόιγεν ακριβώς στο ίδιο σημείο που βρέθηκε πριν ο Κέβιν, με τον Ολλανδό εξτρέμ με φοβερό τελείωμα, να μην αφήνει το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον Στεφανάκο. Ξάνθη-Δόξα Δράμας 1-0.

35′ Δυνατό σουτ του Τάτου έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Στεφανάκος.

36′ Τελευταίο δεκάλεπτο στο πρώτη ημίχρονο, με την Ξάνθη να έχει κερδίσει αρκετά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο μετά το 30′. Την ίδια ώρα Σχρόιγεν και Έμπερτ ξανάλλαξαν θέσεις.

15:46 Τελευταίο σφύριγμα στο πρώτο μέρος, χωρίς καθυστερήσεις, με την Ξάνθη να προηγείται με 1-0. Ένα πεντάλεπτο ήταν αρκετό για τους Θρακιώτες από το 30′ ως το 35′, για να βρουν το τέρμα που έψαχναν και να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια για πρώτη φορά φέτος σε εντός έδρας αγώνα. (0-0 με Ιωνικό, Χανιά, Τρίκαλα και Απόλλων Λάρισας, 1-1 με ΟΦ Ιεράπετρας)

15:49 Επίσης είναι το δεύτερο ημίχρονο συνολικά ως τώρα, δηλαδή σε 13 ματς, στο οποίο η Ξάνθη προηγείται στο σκορ. Το προηγούμενο και μοναδικό ως τώρα ήταν στην εκτός έδρας πρεμιέρα με τον Απόλλων στη Λάρισα.

15:58 Τα στατιστικά του πρώτου μέρους: Τελικές 4-2, Τελικές στον στόχο 2-0, Αποκρούσεις 0-1, Κόρνερ 1-2, Οφσάιντ 0-0, Κίτρινες κάρτες 0-2, Φάουλ 5-5, Κατοχή 57%-43%

16:00 Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο.

16:02 Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!

46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

47′ Για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ σε ημίχρονο εντός έδρας αγώνα της η Ξάνθη!

53′ Αλλαγή ζητάει ο Μπολάκης που φαίνεται να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

55′ Τώρα η αλλαγή για τους Δραμινούς με τον Παρασκευά να παίρνει τη θέση του Μπολάκη.

56′ Φάουλ του Κουτσιανικούλη, ο Σαμπανίδης έκανε την κεφαλιά, όμως ήταν αδύναμη και κατέληξε εύκολα στα χέρια του Ίζο.

58′ Μακρινό σουτ του Έμπερτ, ο Στεφανάκος έδιωξε με δυσκολία και στη συνέχεια το γύρισμα του Μικελτάτζε δεν βρήκε αντίκρισμα με τον Μακντόναλντ τελικά να απομακρύνει.

60′ Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Μικελτάτζε να αφήνει τη θέση του στον Βόλτερς.

65′ Κίτρινη κάρτα για τον Κουτσιανικούλη. Η δεύτερη στο ματς και αυτή για παίκτη των φιλοξενούμενων.

66′ Πρώτη κάρτα και για παίκτη της Ξάνθης και συγκεκριμένα στον Δημούτσο.

68′ Διπλή αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Σιατραβάνης στη θέση του Τάσου Παπάζογλου και ο Μπριλάντε στη θέση του Σχρόιγεν.

69′ Δεύτερη αλλαγή για την Δόξα με τον Βάντερσον να αντικαθιστά τον Αγγελόπουλο.

70′ Εντυπωσιακή απόκρουση του Ίζο σε σκαστό σουτ του Μαυριά μέσα από την περιοχή. Κρατά όρθια την ομάδα του για άλλο ένα ματς ο Ιταλοαυστραλός γκολκίπερ.

76′ Τελευταίο τέταρτο στο ματς με το 1-0 να παραμένει. Θα ήταν ιδανικό αν η Ξάνθη έβρισκε και ένα δεύτερο τέρμα προκειμένου να κλειδώσει τη νίκη, για να μην βρεθεί προ εκπλήξεως, όπως παραλίγο να συμβεί στη φάση του 70ου λεπτού.

82′ Κλείνει τις αλλαγές της η Δόξα. Παπαργυρίου, Σαμπανίδης και Μαυριάς περνούν εκτός, Μπαράνκο, Τάσιος και Φυτόπουλος στον αγωνιστικό χώρο.

83′ Φάουλ του Βάντερσον, η άμυνα της Ξάνθης δεν απομάκρυνε, ο Μαρινάκης έκανε το σουτ στην κίνηση και ο Ίζο μπλόκαρε.

85′ Σώζει την ομάδα του ο Τάσιος που απομάκρυνε το γύρισμα του Τάτου, μιας που ο Έμπερτ είχε “οπλίσει” και ήταν έτοιμος να σκοράρει.

85′ Κίτρινη κάρτα στον Βάντερσον.

86′ Κίτρινη κάρτα και στον Έμπερτ για φάουλ εκτός φάσης.

89′ Κλείνει τις αλλαγές του και ο ΑΟΞ με τον Μυστακίδη να περνά στη θέση του Έμπερτ.

90′ Καλή ενέργεια του Μενσά που ξέφυγε από τους αντιπάλους του, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν απελπιστικά άστοχο.

90′ Συμπληρώσαμε την κανονική διάρκεια του αγώνα. Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

16:50 Τέλος! Η Ξάνθη παίρνει τη νίκη κόντρα στη Δόξα Δράμας με 1-0! Σημαντικό τρίποντο για τους Θρακιώτες, οι οποίοι ωστόσο έχουν δύσκολη συνέχεια.

16:52 Ο Μπάμπης Τεννές μετά την πρώτη του νίκη στον πάγκο της Ξάνθης δήλωσε: “Ήταν μια δύσκολη και αγχωτική νίκη. Έτσι θα είναι τα παιχνίδια στο εξής και ελπίζω να κερδίζουμε πιο εύκολα. Θέλει αρκετή δουλειά, ελπίζω να είμαστε καλύτεροι στη συνέχεια και αυτή η νίκη να είναι η αρχή μιας αντεπίθεσης.”

16:54 Ο κόουτς Κολιτσιδάκης ανέφερε: “Προσπαθήσαμε αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Οι συνεχόμενες ήττες μας ανησυχούν και πλέον την Κυριακή, πρέπει να κερδίσουμε οπωσδήποτε. Θα είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι αφού θα αγωνιστούμε στην έδρα μας και περιμένω επιστροφές παικτών.”

17:00 Διαβάστε ΕΔΩ το ρεπορτάζ της αναμέτρησης.

17:05 Δείτε ΕΔΩ πώς διαμορφώνεται η κατάσταση στον βαθμολογικό πίνακα.

Σας ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας! Καλό απόγευμα!