Πρώτη φορά κλείνει ημίχρονο στην έδρα της μπροστά στο σκορ η Ξάνθη!

Το υπέροχο τέρμα του Γιόρι Σχρόιγιεν στο 31′ έδωσε το προβάδισμα στην Ξάνθη που για πρώτη φορά φέτος τελειώνει στα Πηγάδια, τελειώνει το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ!

Είναι χαρακτηριστικό πως στα προηγούμενα εντός της Ξάνθης με Ιωνικό, Χανιά, Τρίκαλα και Απόλλωνα Λάρισας το ημίχρονο έληξε 0-0 ενώ με την Ιεράπετρα ήταν 1-1

Μάλιστα συνολικά αυτό είναι το δεύτερο ημίχρονο που τελειώνει μπροστά στο σκορ στο πρωτάθλημα. Το προηγούμενο ήταν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με τον Απόλλωνα στην Λάρισα, όπου η Ξάνθη προηγήθηκε με τον Μπριλάντε αλλά ισοφαρίστηκε στο φινάλε με αυτογκόλ.

Φυσικά κανείς στην Ξάνθη δεν θέλει να επαναληφθεί αυτή η σκηνή, μια και το προβάδισμα του πρώτου μέρους δίνει την δυνατότητα στην σοβαρή Ξάνθη να πετύχει την πρώτη “άνετη” νίκη της. Για μια Ξάνθη που θυμίζουμε πως φέτος μόλις μία φορά έχει σκοράρει πάνω απο ένα γκολ, στη νίκη με 2-1 επί της Ιεράπετρας, και ίσως σήμερα(10/3) με την Δράμα να έχει την ευκαιρία να…σπάσει και αυτή την “κατάρα”