LIVE: Λεπτό προς λεπτό το Καραϊσκάκης Άρτας – Ξάνθη!

Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι.

Έβδομαδα αγωνιστική σήμερα Τετάρτη 10 Φεβρουαρίου στην Super League 2 με την Ξάνθη να φιλοξενείται από τον Καραϊσκάκη στην Άρτα, σε δεύτερο σερί εκτός έδρας ματς. Το SportsAddict.gr θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό όσα συμβούν στη σημερινή αναμέτρηση. Το LIVE συντονίζει ο Κώστας Νασούδης.

Θυμηθείτε το Pre Game του αγώνα, με τα τελευταία νέα, την προϊστορία και τις αποστολές των δύο ομάδων, με ένα κλικ ΕΔΩ.

Την προηγούμενη (6η) αγωνιστική ο Καραϊσκάκης Άρτας ηττήθηκε με 3-0 από τον Απόλλων Λάρισας, ενώ η Ξάνθη γνώρισε την πρώτη της ήττα, από τον Εργοτέλη με 2-1. (θυμηθείτε το ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ και τα highlights της αναμέτρησης ΕΔΩ).

Θυμηθείτε τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής και την βαθμολογία, με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος να κάνει σέντρα στις 15:00. Tην ίδια ώρα επίσης θα γίνουν τα ματς Δόξας Δράμας-Παναχαϊκή, Ιωνικός-Απόλλων Λάριοας και Λεβαδειακός-ΟΦ Ιεράπετρας.

“Κοκκίνησε” το Xanthi Arena που πήρε χρώμα και ομορφαίνει μέρα με τη μέρα. Θυμηθείτε ΕΔΩ.

Άλλαξε προπονητή πριν το ματς με την Ξάνθη ο Καραϊσκάκης Άρτας. Θυμηθείτε ΕΔΩ.

Το μήνυμα της ΠΑΕ Ξάνθη για την συμπλήρωση των 40 χρόνων από την τραγωδία της Θύρας 7. Θυμηθείτε ΕΔΩ.

Δανεικός στην Ραντνίτσκι παραχωρήθηκε ο Νικολά Στεπάνοβιτς. Θυμηθείτε ΕΔΩ.

Η Ξάνθη όπως αποδείχθηκε δεν θα είχε υποβιβαστεί αν είχε προσφύγει στο CAS. Θυμηθείτε ΕΔΩ.

14:50 Στο ημίχρονο στα μτς που ξεκίνησαν στις 14:00, Διαγόρας-Χανιά 0-0, Τρίκαλα-Εργοτέλης 0-0.

14:54 Οι συνθέσεις των ομάδων:

Καραϊσκάκης Άρτας (Μάγγος): Μπουργάνης, Θεολόγου, Φαν Ίπερεν, Ρουμπάγκουκα, Δούμτσιος, Μαραθωνίτης, Παπανίκου, Κόκας, Κλιγγόπουλος, Ρούνεϊ, Λόβριτς,

Ξάνθη (Πόποβιτς): Ίζο, Γκαρσία, Πέτροβιτς, Παπάζογλου Τ., Βέρκερ, Μπριλάντε, Τεσίγια, Σιατραβάνης, Έμπερτ, Σχρόιγιεν, Καπνίδης

14:57 Διαιτητής του αγώνα είναι ο Καδδάς της ΕΠΣ Αχαΐας, με βοηθούς τους Μπαλιάκα της ΕΠΣ Κοζάνης και Τυριακίδη της ΕΠΣ Μακεδονίας. Τέταρτος είναι ο Πουματζίδης της ΕΠΣ Πέλλας.

15:01 Σέντρα στο ματς!

2′ Πρώτη τελική στο ματς για την Ξάνθη, με το σουτ του Έμπερτ που μπλόκαρε εύκολα ο Μπουργάνης.

15:05 Στον πάγκο για την Ξάνθη είναι οι: Κέλαβα Στάθης, Παντελιάδης, Τσαμούρης, Τζούρμαν, Ντίνας, Οκάν Σουλεϊμάν, Βόλτερς, Μυστακίδης και Πόποβιτς.

6′ Δοκάρι για τον ΑΟΞ! Ο Πέτροβιτς βρήκε τον Έμπερτ στην περιοχή, με το φοβερό σουτ που επιχείρησε ο τελευταίος να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά της μπάλας ο Μπριλάντε δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπουργάνη που παραχώρησε κόρνερ.

8′ Σουτ του Έμπερτ η μπάλα άουτ.

11′ Νέο δυνατό σουτ από τον Σχρόιγεν αυτή τη φορά, μπλοκάρει και πάλι ο Μπουργάνης.

13′ Σέντρα του Δούμτσιου, ο Μαραθωνίτης δεν έκανε καλά το σουτ και ο Ίζο μπλόκαρε, στην πρώτη αξιόλογη στιγμή των γηπεδούχων, στο ματς.

15:18 Έχει ανοίξει το σκορ ο Διαγόρας κόντρα στα Χανιά με τον Μπαστακό στο 52′. Στο 0-0 όλα τα υπόλοιπα ματς.

27′ Απίστευτη ευκαιρία και νέο δοκάρι για την Ξάνθη! Μετά το λάθος του Ρουμπάγκουκα, Σχρόιγεν και Έμπερτ συνεργάστηκαν στη κόντρα επίθεση που έβγαλε ο ΑΟΞ, με το πλασέ του Σχρόιγεν μέσα από την περιοχή να σταματά και πάλι στο δοκάρι, αυτή τη φορά στο δεξί κάθετο, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Μπουργάνης έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Καπνίδη.

28′ Νέα κεφαλιά του Καπνίδη μετά το κόρνερ, η μπάλα άουτ.

33′ Σουτ του Καπνίδη μπλόκαρε και πάλι ο Μπουργάνης, που κρατά το μηδέν για την ομάδα του.

36′ Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς, που αντικρίζει ο Παπανίκου των γηπεδούχων.

37′ Άλλη μια τελική για την Ξάνθη με το σουτ του Σιατραβάνη που δεν βρήκε στόχο.

45′ Με την συμπλήρωση των πρώτων 45′ είχαμε και την πρώτη κίτιρνη για παίκτη της Ξάνθης, την οποία είδε ο Τεσίγια.

15:47 Τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο μέρος, με την Ξάνθη να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο, αλλά να σημαδεύει 2 φορές τα δοκάρια. Καραϊσκάκης Άρτας-Ξάνθη 0-0.

15:49 Την ίδια ώρα τα Χανιά έχουν ισοφαρίσει τον Διαγόρα από το 85′ με τον Μασένα, με το ματς να βρίσκεται στο 88′. Στο 0-0 όλες οι υπόλοιπες αναμετρήσεις.

16:01 Τελικά αποτελέσματα στα ματς που ξεκίνησαν στις 14:00. Διαγόρας-Χανιά 1-1, Τρίκαλα-Εργοτέλης 0-0.

16:02 Οι δύο ομάδες επανέρχονται στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο.

46′ Διπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους. Λόβριτς και Κλιγγόπουλος περνούν εκτός και αντικαθίστανται από Δερμιτζάκη και Χατζηδίμπα.

16:04 Σέντρα στο δεύτερο μέρος!

58′ Διαγώνιο συρτό σουτ του Δούμτσιου μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Ίζο.

60′ Διαγώνιο συρτό σουτ του Σχρόιγεν, ο Καπνίδης δεν μπόρεσε να έρθει σε επαφή με τη μπάλα.

62′ Τρίτη αλλαγή για τους γηπεδούχους με τον Γυφτοκώστα να παίρνει τη θέση του Μαραθωνίτη.

64′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΟΞ. Ο Παντελιάδης στη θέση του Γκαρσία και ο Μυστακίδης αντί του Καπνίδη.

67′ Κίτρινη κάρτα στον Πέτροβιτς. Δεύτερη για παίκτη της Ξάνθης.

68′ Σουτ του Δερμιτζάκη στο 70′ μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Ίζο.

73′ Τέταρτη αλλαγή για τους Αρτινούς με τον Νταλακούρα να αντικαθιστά τον Ρουμπαγκούκα.

75′ Πέναλτι για την Ξάνθη! Παράβαση που υποδεικνύεται για μαρκάρισμα του Φαν Ίπερεν στον Σιατραβάνη. Κίτρινη κάρτα στον παίκτη των γηπεδούχων.

76′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την Ξάνθη!

Ο Πάτρικ Έμπερτ νικά από την άσπρη βούλα τον Μπουργάνη, ο οποίος έπεσε στη σωστή γωνία και μάλιστα βρήκε και την μπάλα. Καραϊσκάκης Άρτας-Ξάνθη 0-1!

80′ Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Βόλτερς να περνά στον αγωνιστικό χώρο αντί του Σχρόιγεν.

81′ Κλείνουν τις αλλαγές τους οι γηπεδούχοι με τον Γιαννιώτη να αντικαθιστά τον Παπανίκου.

85′ Κλείνει τις αλλαγές της και η Ξάνθη. Τζούρμαν και Πόποβιτς στο ματς, αποχώρησαν οι Τεσίγια και Σιατραβάνης.

89′ Πέμπτη κίτρινη κάρτα στον Νταλακούρα.

16:48 Συμπληρώθηκαν τα 90′. Πέντε λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

90′ Σουτ του Βόλτερς η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

90+5′ Κίτρινη κάρτα στον Ίζο για καθυστέρηση.

16:54 Τέλος! Η Ξάνθη επιστρέφει στις νίκες, φεύγοντας με το διπλό από την Άρτα, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Έμπερτ.

Σας ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας! Καλό απόγευμα!