Φοίνικας για… πρωτάθλημα, με σούπερ Γκαρά – Ράιτς, κέρδισε και τον Παναθηναϊκό!

Ένας τρομερός Φοίνικας Σύρου, χωρίς τον μέχρι τώρα MVP του Θανάση Πρωτοψάλτη, αλλά με τον Εβρίτη Δημήτρη Γκαρά και τον άλλοτε παίκτη του Εθνικού Αλεξ/πολης Ιβάν Ράιτς να είναι σε εξαιρετική μέρα, επικράτησε 3-0 σετ (25-23, 25-23, 28-26) του πρωταθλητή και πρωτοπόρου μέχρι σήμερα Παναθηναϊκού.

Οι νησιώτες δείχνουν ότι φέτος έχουν βάλει στόχο την πρωτιά και το δείχνουν σε κάθε τους ματς. Συγκλονιστικό σε εξέλιξη το τρίτο σετ, όπου οι «πράσινοι» του Εβρίτη Βασίλη Μούχλια προηγούνταν 20-14, αλλά τελικά ο Φοίνικας επικράτησε 28-26.

Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της Volley League που ο Φοίνικας μένει μόνος αήττητος μετά την 6η αγωνιστική έχοντας μάλιστα νικήσει τα μεγάλα φαβορί Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ. Και μάλιστα όλα αυτά χωρίς τον Θανάση Πρωτοψάλτη που στο ζέσταμα αισθάνθηκε ενοχλήσει στους κοιλιακούς και τη θέση του πήρε ο Βασίλης Κωστόπουλος ο οποίος μαζί με τον Δημήτρη Γκαρά έδωσαν ρεσιτάλ στην υποδοχή. Η επίθεση ήταν έργο του Ζίγκα Στερν αλλά και του Ιβάν Ράιτς, ενώ όταν κόλλησε ο Βραζιλιάνος Ράντκε Μουρίλο ο νεοαποκτηθής Λυκούργος Ρούσης κατάφερε να δώσει λύσεις. Ο Παναθηναϊκός έκανε την χειρότερη εφετινή του εμφάνιση, είχε κακή υποδοχή και δεν βρήκε ρυθμό στο σερβίς με αποτέλεσμα να γνωρίσει βαριά ήττα.

Ο Φοίνικας με πίεση στο σερβίς και την επίθεση του Ράιτς μπήκε δυνατά με προβάδισμα 6-2 και ήταν μπροστά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του 1ο σετ και συγκεκριμένα μέχρι το 20-17, Ο Παναθηναϊκός με τον Τσάτσιτς και τον Ρανγκέλ μείωσε 20-19, ο Ράιτς έκανε το 21-19 και ο Παναθηναϊκός με τον Ράπτη και τον άσσο του Τσάτσιτς ισοφάρισε. Ο Τσάτσιτς έχασε το σερβίς και ο Φοίνικας ξέφυγε 23-21 με το λάθος του Ράπτη και τον άσσο του Ράιτς για το 24-21. Ο Ράιτς έχασε το σερβίς, ο Ράπτης μείωσε ακόμα περισσότερο (24-23) αλλά ο Πανταλέων έχασε το σερβίς και ο Φοίνικας πήρε το σετ 25-23 για το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας μπήκε το ίδιο δυνατά με το σερβίς και την κόντρα επίθεση και είχε υπεροχή έναντι του Παναθηναϊκού που προσπαθούσε να διορθώσει την υποδοχή του. Με το σερβίς του Μουρίλο ο Φοίνικας ξέφυγε 9-5 και με όπλο το μπλοκ πάνω στον Τσάτσιτς εκτόξευσε τη διαφορά στο 15-8. Με λάθη των γηπεδούχων και πόντο του Τσάτσιτς ο Παναθηναϊκός μείωσε τη διαφορά στο 19-17. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες, αλλά και πολλά λάθη εκατέρωθεν, με μπλοκ του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός μειωσε το σκορ 24-23 και το σετ τελείωσε με επίθεση του Στερν 25-23.

Όλα τα… λεφτά ήταν το 3ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός ξέφυγε αρχικά 5-1 (χάρις και δύο κόκκινες κάρτες που χρεώθηκαν οι γηπεδούχοι) αλλά και 9-3 με την επίθεση του Ανδρεόπουλου και το λάθος του Ράντκε. Ο Παναθηναϊκός αύξησε τη διαφορά μέχρι και στο 17-10 και εκεί ήταν η στιγμή που ο Ρούσης πήρε τη θέση του Μουρίλο στην πάσα του Φοίνκα. Ο Φοίνικας βρήκε πάλι ρυθμό και με αιχμή το σερβίς του, ο Παναθηναϊκός δεν είχε τον παίχτη που θα του έδινε εύκολες λύσεις και η διαφορά μειώνονταν σταδιακά μέχρι και την ισοφάριση 22-22 από την επίθεση του Ράιτς. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 24-23 με το χαμένο σερβίς του Μήλη αλλά και 25-24 με τον Ράπτη, όμως, ο Φοίνικας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη καθώς ο Ράιτς ισοφάρισε 25-25, με μπλοκ του Μπράουν έγινε το 26-25 και με κόντρα επίθεση του Ράιτς το 27-25 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Ονόπας, Βουδούρης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Συρίγος, Παπαδημητρίου, Γραμματεία: Πιρπινιά.