LIVE: Λεπτό προς λεπτό το Ξάνθη-Χανιά!

Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι.

Πέμπτη αγωνιστική σήμερα στην Super League 2 με την Ξάνθη να υποδέχεται τα Χανιά, στο δεύτερο εντός έδρας ματς της σεζόν. Το SportsAddict.gr βρίσκεται στα Πηγάδια και θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό όσα συμβούν και στην αναμέτρηση. Το LIVE συντονίζουν οι Κώστας Νασούδης και Νεκτάριος Αμποβιανίδης.

Θυμηθείτε το Pre Game του αγώνα, με τα τελευταία νέα, την προϊστορία και τις αποστολές των δύο ομάδων, με ένα κλικ ΕΔΩ.

Την προηγούμενη (4η) αγωνιστική τα Χανιά, που προχθές ανακοίνωσαν την απόκτηση πρώην παίκτη του Πανθρακικού, ηττήθηκαν με 0-1 από τον Εργοτέλη, ενώ η Ξάνθη αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Λεβαδειακό, τον οποίο και ευχαρίστησε για την φιλοξενία (θυμηθείτε ΕΔΩ).

Θυμηθείτε το ρεπορτάζ της αναμέτρησης του ΑΟΞ ΕΔΩ, γιατί ήταν ιστορικό το τέρμα της ισοφάρισης που πέτυχε ο Θυμιάνης ΕΔΩ και τις δηλώσεις του προπονητή της Ξάνθης Τόνυ Πόποβιτς ΕΔΩ.

Θυμηθείτε τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής και την βαθμολογία, που βρίσκει την Ξάνθη στην 5η θέση, με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος να κάνει σέντρα στις 14:45 και την ίδια ώρα διεξάγεται και ένα ακόμα ντέρμπυ, αυτό ανάμεσα στα Τρίκαλα και τον Λεβαδειακό, ενώ τα υπόλοιπα 4 ματς της αγωνιστικής θα γίνουν αύριο. Αναλυτικά το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής ΕΔΩ.

Παράλληλα αναπροσαρμόστηκε και έγινε πιο αυστηρό το υγειονομικό πρωτόκολλο των αγώνων της Super League 2. Θυμηθείτε ΕΔΩ.

Ενώ ο Μπίλ Πάπας προχώρησε σε μια συμβολική κίνηση ορίζοντας ως φανέλα της Olympic Sidney το άσπρο-κόκκινο που φορά και η Ξάνθη.

14:30 Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΟ Ξάνθη (Πόποβιτς): Μπέντο, Τσαμούρης, Τζούρμαν, Θυμιάνης, Παπάζογλου Θ., Τάτος, Σιατραβάνης, Στάθης, Δημούτσος, Βέρκερ, Έμπερτ.
Αναπληρωματικοί: Κέλαβα, Γκαρσία, Καπνίδης, Τεσίγια, Πόποβιτς, Μυστακίδης, Παπάζογλου Τ., Γουόλτερς, Έλλιοτ.

Χανιά (Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Σωτηράκος, Ζιούλης, Πλέγας, Κάρλος, Μακένα, Καμαρά, Παναγιωτούδης, Σουντουρά.
Αναπληρωματικοί: Λαμπίρης, Βρετός, Μπραμπίγια, Αναστασόπουλος, Καρτσαμπάς, Τριανταφυλλάκος, Διαμαντόπουλος, Δημητριάδης, Γιάκος.

14:35 Με 4-2-3-1 παρατάσσεται ο ΑΟΞ και την ίδια ενδεκάδα που παρουσιάσε και μεσοβδόμαδα στη Λειβαδιά. Μπέντο – Στάθης, Τσαμούρης, Τζούρμαν, Βέρκερ – Δημούτσος, Θυμιάνης – Έμπερτ, Τάτος, Σιατραβάνης – Παπάζογλου Θ.

14:37 Εκτός αποστολής έμειναν οι Βέλιτς και Ντίνας.

14:40 Διαιτητής του αγώνα είναι ο Κοτσάνης της ΕΠΣ Δράμας, με βοηθούς τους Κουκούμη από την ΕΠΣ Καβάλας και Τσακίρη από την ΕΠΣ Δράμας επίσης. Τέταρτος είναι ο Παρχαρίδης της ΕΠΣ Δράμας.

14:47 Ενός λεπτού σιγή ως ένδειξη διαμαρτυρίας για την απόφαση της Κυβέρνησης να μην ξεκινήσουν οι προπονήσεις στη Football League.

14:48 Σέντρα στον αγώνα!

2′ Πρώτη τελική στο ματς για την Ξάνθη, με το πλασέ του Σιατραβάνη μέσα από την περιοχή και υπό πίεση να καταλήγει στα χέρια του Κουτζαβασίλη.

18′ Πρώτη καλή στιγμή και για τα Χανιά, με τον Μπέντο να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Κάρλος έξω από την περιοχή.

24′ Πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα, την οποία αντικρίζει ο Πλέγας.

25′ Εκτελέστηκε πλασαριστά ένα φάουλ που είχε κερδίσει η Ξάνθη έξω δεξιά από την περιοχή, με τον Έμπερτ να πασάρει στον Τάτο και το σουτ του τελευταίου να περνά άουτ.

15:13 Συμπληρώθηκε το πρώτο μισό του ημιχρόνου, με ένα μοιρασμένο ως τώρα ματς, με την Ξάνθη να έχει ελαφρώς την υπεροχή στην κατοχή και τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται συχνά πυκνά, κάτι που έχει αποφέρει και τις παρατηρήσεις του ρέφερι στον πάγκο τους.

29′ Επικινδύνη εκτέλεση φάουλ του Κάρλος από τα αριστερά με τον Μπέντο να διώχνει για καλό και για κακό σε κόρνερ.

15:20 Διανόυμε το 33ο λεπτό των αγώνων στο 0-0 τόσο το Ξάνθη-Χανιά όσο και το Τρίκαλα-Λεβαδειακός.

35′ Τελευταίο δεκάλεπτο στο πρώτο μέρος. Έχει χάσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο η Ξάνθη στα τελευταία λεπτά.

15:23 Έχει ανοίξει το σκορ ο Λεβαδειακός στα Τρίκαλα από το 34′ με αυτογκόλ του Σουλιώτη.

36′ Σέντρα του Στάθη για την κεφαλιά του Σιατραβάνη που μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.

45′ Συμπληρώθηκε το 45λεπτο στο Xanthi Arena πάντα στο 0-0 Ξάνθη και Χανιά. Κίτρινη κάρτα είχαμε στον πάγκο των Χανίων και στον κύριο Μυροφορίδη.

15:33 Τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο μέρος. Ξάνθη-Χανιά 0-0

15:39 Το ημίχρονο στα Τρίκαλα βρίσκει προηγούμενο τον Λεβαδειακό με 0-2, χάρη στο τέρμα του Τζιώρα στο 45′.

15:46 2 κόρνερ για την Ξάνθη στο πρώτο μέρος, 3 έχουν τα Χανιά. Η κατοχή στο 55% υπέρ των γηπεδούχων.

15:48 Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη του δευτέρου μέρους.

15:51 Έναρξη του δευτέρου μέρους! Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

46′ Απειλεί και πάλι η Ξάνθη με το ξεκίνημα με το σουτ του Σιατραβάνη να περνά έξω από το αριστερό δοκάρι.

47′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Σιατραβάνη να γίνεται αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή των Χανίων και τον Γρομητσάρη να του βάζει την κόντρα την ύστατη στιγμή, γλυτώνοντας την ομάδα του.

15:55 Μειώνουν τα Τρίκαλα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Αλμπάνη στο 51′.

52′ Ωραία συνεργασία των παικτών της Ξάνθης με τον Δημούτσο να βρίσκει τον Παπάζογλου μέσα στην περιοχή, του οποίου το σουτ όμως δεν ήταν το ιδανικό και δεν απείλησε.

54′ Μακρινό σουτ του Κάρλος, δεν βρήκε στόχο.

57′ Πατάει καλύτερη η Ξάνθη στο δεύτερο ημίχρονο.

58′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά με τον Καμαρά να βγαίνει απέναντι από τον Μπέντο και να επιλέγει να τον πλασάρει, παρά να τον προσπεράσει, με την μπάλα να κοντράρει στον κίπερ της Ξάνθης και τον Τζούρμαν στη συνέχεια να απομακρύνει σε κόρνερ.

61′ Μακρινό σουτ του Τάτου, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Κουτζαβασίλης.

16:09 Παράλληλα έχει υποχωρήσει η συννεφιά και η υγρασία που υπήρχαν από το πρωί στην Ξάνθη και πλέον επικρατεί ηλιοφάνεια. Ιδανικές πλέον οι συνθήκες για να παιχτεί ποδόσφαιρο.

65′ Πρώτη κίτρινη σε παίκτη της Ξάνθης και συγκεκριμένα στον Ελίνι Δημούτσο για διαμαρτυρία.

66′ Πρώτη αλλαγή στο ματς, για τα Χανιά. Στη θέση του Κάρλος πέρασε ο Μπραμπίγια.

67′ Κίτρινη κάρτα στον Τσαμούρη. Δεύτερη σε παίκτη της Ξάνθης.

16:15 Στο 70′ στα Τρίκαλα, Τρίκαλα-Λεβαδειακός 1-2.

71′ Διπλή αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Σιατραβάνη ο Μυστακίδης και στη θέση του Τάτου ο Μυστακίδης. Πρέπει να αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού ο Τάτος.

16:19 Κάνει τρία τα τέρματά του ο Λεβαδειακός με τον Νίλι στο 72′. Τρίκαλα-Λεβαδειακός 1-3.

74′ Δεύτερη αλλαγή για τα Χανιά, ο Καμαρά αφήνει τη θέση του στο Βρετό.

75′ Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Μπραμπίγια, έδιωξε με δυσκολία ο Μπέντο.

16:22 Η προηγούμενη διπλή αλλαγή της Ξάνθης, έφερε και εσωτερικές αλλαγές, με τον Έμπερτ πλέον να παίζει ως “δεκάρι” πίσω από τον Παπάζογλου, τον Μυστακίδη να πηγαίνει δεξιά και τον Βόλτερς αριστερά.

79′ Δυνατό σουτ του Μυστακίδη από το ημικύκλιο της περιοχής, μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.

80′ Νέα διπλή αλλαγή για τον ΑΟΞ, με τον Καπνίδη να περνά στη θέση του Παπάζογλου και τον Κέβιν σε αυτή του Τσαμούρη.

81′ Κόρνερ για την Ξάνθη από τα αριστερά.

82′ Ολοκληρώνει τις κινήσεις του με τριπλή αλλαγή ο Αλέκος Βοσνιάδης. Στη θέση του Πλέγα ο Τριανταφυλλάκος, στη θέση του Μακένα ο Διαμαντόπουλος και στη θέση του Γρομητσάρη ο Αναστασόπουλος.

87′ Μπήκαμε στην τελική ευθεία της αναμέτρησης με το 0-0 να παραμένει.

90′ Συμπληρώθηκαν τα 90′. Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+2′ Τώρα η τελευταία αλλαγή της Ξάνθης με τον Παπάζογλου να περνά στη θέση του Θυμιάνη.

16:38 Τελικό αποτέλεσμα στα Τρίκαλα, Τρίκαλα-Λεβαδειακός 1-3.

90+4′ Φάουλ σε εξαιρετική θέση έξω από την περιοχή για την Ξάνθη. Παράλληλα αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη από τον πάγκο των Χανίων ο κύριος Μυροφορίδης.

16:41 Το φάουλ του Έμπερτ κόντραρε στο τείχος και κατέληξε κόρνερ, όμως ο κύριος Κοτσάνης σφύριξε για τελευταία φορά στο ματς.

Τελικό αποτέλεσμα: Ξάνθη-Χανιά 0-0

16:45 Τρίτη ισοπαλία σε τέσσερις αγώνες για την Ξάνθη η οποία πηγαίνει στους 6 βαθμούς, δηλαδή 5 μακριά από την κορυφή (αλλά με ματς λιγότερο) όπου βρίσκεται μόνος ο Λεβαδειακός μετά τη σημερινή του νίκη.

Τρίτη ισοπαλία και για τα Χανιά που φεύγουν από την Ξάνθη με το θετικό αποτέλεσμα και έχουν πλέον 3 βαθμούς.

17:00 Αναλυτικά η βαθμολογία της Super League 2 μετά τα ματς του Σαββάτου.

Σας ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας! Καλό απόγευμα, καλό υπόλοιπο Σαββάτου!