LIVE: Λεπτό προς λεπτό το Ξάνθη-Ιωνικός!

Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι.

Δεύτερη αγωνιστική σήμερα στην Super League 2 με την Ξάνθη να υποδέχεται τον Ιωνικό, στο πρώτο εντός έδρας ματς της σεζόν. Το SportsAddict.gr βρίσκεται στο Xanthi FC Arena για να σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό όσα συμβούν στην αναμέτρηση με τον Ιωνικό. Μεταδίδουν από την Ξάνθη οι Νεκτάριος Αμποβιανίδης και Κώστας Νασούδης.

14:21 Θυμηθείτε το Pre Game του αγώνα, με τα τελευταία νέα, την προϊστορία και τις αποστολές των δύο ομάδων, με ένα κλικ ΕΔΩ.

14:25 Στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος της Super League 2 το περασμένο Σαββατοκύριακο, η Ξάνθη αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας, ενώ ο Ιωνικός κέρδισε με 0-1 τον Εργοτέλη. Θυμηθείτε το ρεπορτάζ της αναμέτρησης του ΑΟΞ ΕΔΩ και τις καλύτερες φάσεις ΕΔΩ.

14:30 Θυμηθείτε τα αποτελέσματα της πρεμιέρας και την βαθμολογία μετά την πρώτη αγωνιστική, που βρίσκει την Ξάνθη στην 6η θέση, με ένα κλικ ΕΔΩ.

14:35 Ήδη οι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο για να πραγματοποιήσουν το καθιερωμένο τους ζέσταμα.

14:40 Στην Κομοτηνή διανυκτέρευσε η αποστολή του Ιωνικού πριν το ματς με την Ξάνθη, ενώ η ομάδα του Δημήτρη Σπανού πραγματοποίησε την τελευταία της προπόνηση στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Πανθρακικού στο Κικίδιο. Θυμηθείτε ΕΔΩ.

14:45 Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΟ Ξάνθη (Πόποβιτς): Μπέντο, Τσαμούρης, Τζούρμαν, Θυμιάνης, Παπάζογλου Θ., Τάτος, Σιατραβάνης, Στάθης, Δημούτσος, Βέρκερ, Έμπερτ.
Αναπληρωματικοί: Κέλαβα, Ντίνας, Κέβιν, Τεσίγια, Πέτροβιτς, Μυστακίδης, Πόποβιτς, Καπνίδης, Παπάζογλου Τ.

Ιωνικός (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Ομάρ, Μουστάκης, Κύργιας, Φουρλάνος, Κόρμπος, Γκοτσούλιας, Μπρίτο, Μάναλης, Ρόλε, Κάστρο.
Αναπληρωματικοί: Γκίνης, Γκούρζιντερ, Βλάχος, Φάζος, Τσιριγώτης, Τιέντσε, Ματσούκας, Μπονέτι, Κουιρουκίδης.

14:47 Εκτός αποστολής για την Ξάνθη έμειναν οι Παντελιάδης και Βέλιτς.

14:50 Εντυπωσιακή είναι η νέα φυσούνα του Xanthi FC Arena. Δείτε το φωτορεπορτάζ του SportsAddict ΕΔΩ.

14:55 Διαιτητής του αγώνα είναι ο Γιουματζίδης της ΕΠΣ Πέλλας, με βοηθούς τους Σάββα από την ΕΠΣ Σερρών και Δέλλιο επίσης από την ΕΠΣ Πέλλας. Τέταρτος διαιτητής ο Πουλικίδης της ΕΠΣ Δράμας.

14:59 Σέντρα στο παιχνίδι!

15:02 Έχει σταματήσει το ματς, καθώς ο Κόρμπος είναι πεσμένος στον αγωνιστικό μετά από μια δυνατή σύγκρουση, στο 3′.

15:04 Χρειάστηκε να εισέλθει και το ιατρικό αμαξίδιο στον αγωνιστικό χώρο. Τώρα συνεχίζεται το ματς, ενώ φτάσαμε στο 5ο λεπτό.

15:05 Το πρώτο σουτ στον αγώνα είναι από πλευράς Ξάνθης, με τον Αναγνωστόπουλο να μπλοκάρει σταθερά το σουτ του Σιατραβάνη στο 6′.

15:10 Δεν θα μπορέσει να συνεχίσει στο ματς ο Κόρμπος, ο Τιέντσε θα είναι ο αντικαταστάτης του στο 11ο λεπτό. Σημαντική απώλεια αυτή για τους φιλοξενούμενους.

15:13 Νέα διακοπή στην αναμέτρηση, στο 14′, που ακόμα δεν έχει βρει ρυθμό. Έχουν χτυπήσει κεφάλι με κεφάλι ο Τσαμπούρης με τον Μάναλη.

15:16 Τώρα δίνεται συνέχεια, ενώ έχουμε φτάσει στο 17′.

15:17 Δυνατό μαρκάρισμα του Τιέντσε στον Δημούτσο, που αποφέρει και την πρώτη κίτρινη στον αγώνα στον παίκτη του Ιωνικού στο 18′. Κακό ματς ως τώρα, με νεύρα, αρκετή ένταση και πολλές διακοπές.

15:20 Πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς και πάλι για τον ΑΟΞ, με την κεφαλιά του Παπάζογλου μετά την σέντρα του Έμπερτ στο 21′, να περνά μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αναγνωστόπουλου.

15:23 Πρώτη απειλή από πλευράς Ιωνικού, με το σουτ του Τιέντσε στο 24′ να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

15:26 Δεύτερη τελική στο ματς για τον Ιωνικό με την κεφαλιά του Ομάρ μετά το κόρνερ του Ρόλε στο 27′, να περνά πάνω από τα δοκάρια.

15:30 Την ίδια ώρα σε εξέλιξη είναι και άλλα 3 ματς. Διαγόρας-Παναχαϊκή 0-1, ΟΦ Ιεράπετρας-Καραϊσκάκης Άρτας 1-1, Τρίκαλα-Απόλλων Λάρισας 0-0. Τώρα κάνει σέντρα η αναμέτρηση του Λεβαδειακού με τα Χανιά, ενώ αναβλήθηκε το ματς της Δόξας Δράμας με τον Εργοτέλη.

15:32 Σουτ του Τάτου έξω από την περιοχή στο 33′, η μπάλα άουτ. Αρκετά ισορροπημένο το παιχνίδι ως τώρα.

15:37 Νέο σουτ του Τάτου από το ίδιο σημείο που επιχείρησε και πριν, με την προσπάθειά του να έχει την ίδια κατάληξη. Όλα αυτά στο 38′.

15:42 Ο Δημούτσος επωφελήθηκε από τις κόντρες, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο. Στο 43′.

15:44 Συμπληρώσαμε τα πρώτα 45′. Πέντε λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις για το πρώτο ημίχρονο.

15:45 Κίτρινη κάρτα στον Στάθη για μαρκάρισμα στον Φουρλάνο. Δεύτερη κίτρινη στον αγώνα στο 45+1′.

15:49 Σέντρα του Μουστάκη από τα δεξιά, κεφαλιά του Μάναλη, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπέντο στο 45+5′.

15:50 Τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο μέρος. Στο 0-0 Ξάνθη και Ιωνικός σε ένα πολύ μοιρασμένο και μέτριο ποιοτικά, ματς.

15:55 Στο ημίχρονο των άλλων αναμετρήσεων: Διαγόρας-Παναχαϊκή 1-1, ΟΦ Ιεράπετρας-Καραϊσκάκης Άρτας 2-2, Τρίκαλα-Απόλλων Λάρισας 0-0. Στο 23′ Λεβαδειακός-Χανιά 0-0.

16:05 Επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.

16:06 Σέντρα για το δεύτερο ημίχρονο στα Πηγάδια.

16:07 Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

16:11 Χωρίς κάτι ιδιαίτερο κύλησαν τα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου μέρους. Ίδιο σκηνικό με πολλά φάουλ.

16:13 Κίτρινη κάρτα στον Μάναλη στο 52′ για μαρκάρισμα στον Τσαμούρη.

16:14 Σουτ του Έμπερτ στο 53′, η μπάλα κάπου βρήκε και κατέληξε κόρνερ.

16:16 Δεύτερη αλλαγή για τον Ιωνικό στο 55′. Στην θέση του Μπρίτο περνά ο Ματσούκας.

16:18 Απίστευτο σκηνικό! Για άλλη μια φορά, άνθρωποι του Ιωνικού που έχουν μπει στο γήπεδο ως διαπιστευμένοι..οπαδοί κυνήγησαν τον οδηγό του ασθενοφόρου. Όλα ξεκίνησαν από ένα κόρνερ που κέρδισε η Ξάνθη στο 57′ και τον αντίλογο που είχε ο Ομάρ του Ιωνικού με τον οδηγό του ασθενοφόρου. Στη συνέχεια τα συγκεκριμένα άτομα του Ιωνικού που έχουν άμεση πρόσβαση από την κερκίδα στο σημείο που βρίσκεται το ασθενοφόρο κινήθηκαν, όχι με ήρεμες διαθέσεις, προς τον οδηγό, κυνηγώντας τον έξω από το γήπεδο!! Άξιο αναφοράς και απορίας, το γεγονός πως η αστυνομία παρέμεινε θεατής!

16:23 Τώρα συνεχίζεται το ματς μετά από πεντάλεπτη διακοπή!

16:26 Σέντρα σουτ του Ομάρ η μπάλα άουτ, στο 65′.

16:29 Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ξάνθη στο 68′. Ο Στάθης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι όπου βρήκε τον ανενόχλητο Παπάζογλου, με την κεφαλιά του να μην παίρνει κατεύθυνση προς την εστία και να περνά έξω από το αριστερό δοκάρι.

16:31 Σημαντική επέμβαση του Μπέντο στο 70′, με τον γκολκίπερ της Ξάνθης να βγαίνει από την εστία του και να κλείνει το οπτικό πεδίο στον Κάστρο πριν εκείνος πλασάρει.

16:33 Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, ίσως και χειρότερο, με πολλές διακοπές και τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν ρυθμό.

16:37 Διπλή αλλαγή για την Ξάνθη στο 76′! Ο Κέβιν στην θέση του Τσαμούρη στο αριστερό άκρο της άμυνας και ο Μυστακίδης στη θέση του Σιατραβάνη στην κορυφή της επίθεσης.

16:41 Στα υπόλοιπα ματς 10 περίπου λεπτά πριν το τέλος: Διαγόρας-Παναχαϊκή 1-1, ΟΦ Ιεράπετρας-Καραϊσκάκης Άρτας 2-2, Τρίκαλα-Απόλλων Λάρισας 1-0. Στο 50′ Λεβαδειακός-Χανιά 0-1.

16:46 Κίτρινη κάρτα στον Φουρλάνο στο 85′.

16:47 Κίτρινη κάρτα στον Έμπερτ στο 86′.

16:48 Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Ιωνικό στο 87′, ο Γκουρζίντερ στη θέση του Μάναλη. Τρίτη αλλαγή και για την Ξάνθη ο Καπνίδης αντί του Παπάζογλου.

16:51 Συμπληρώσαμε τα 90′. 8 λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

16:52 Κίτρινη κάρτα στον Θυμιάνη στο 90+1′. Η Ξάνθη εδώ και λίγα λεπτά έχει κλείσει τον Ιωνικό στο μισό γήπεδο και ψάχνει το γκολ που μπορεί να της χαρίσει τη νίκη.

16:53 Κίτρινη κάρτα στον προπονητή του Ιωνικού, Δημήτρη Σπανό, για διαμαρτυρία, στο 90+2′.

16:54 Φάουλ που κερδίζει ο Δημούτσος σε εξαιρετικό σημείο, στο ημικύκλιο της περιοχής, στο 90+3′.

16:56 Κίτρινη κάρτα και στον Ματσούκα στο 90+5′. Ακόμα δεν έχει εκτελεστεί το φάουλ.

16:57 Πέρασε ανεκμετάλλευτο το φάουλ, με την εκτέλεση του Έμπερτ να βρίσκει στο τείχος και την μπάλα στη συνέχεια να απομακρύνεται.

16:58 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛ!

Η Ξάνθη ανοίγει το σκορ στο 90+7′! Ο Κέβιν πάτησε περιοχή από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα και ο Καπνίδης από κόντά σκόραρε για το 1-0!

17:00 Τελευταίο σφύριγμα στο ματς! Μεγάλη νίκη για την Ξάνθη στην τελευταία φάση του αγώνα!

Σας ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, ακολουθεί αναλυτικό ρεπορτάζ και φωτορεπορτάζ από το ματς!