Λειψία, Παρί και Λάτσιο στους “16”! Η τελική βαθμολογία των ομίλων 5-8 του Champions League!

Τρία ακόμα εισιτήρια οριστικοποιήθηκαν για τους “16” του Champions League, στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων 5-8 το βράδυ της Τρίτης.

Από νωρίς στον 6ο όμιλο η Λάτσιο με το 2-2 κόντρα στη Μπριζ προκρίθηκε στα νοκ άουτ μετά από 20 χρόνια, με τους Βέλγους, αν και με 10 από το πρώτο ημίχρονο, να φτάνουν ένα βήμα πριν την ανατροπή, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι στις καθυστερήσεις του ματς. Στο άλλο ματς του ομίλου η Ντόρτμουντ πραγματοποιώντας την ανατροπή έφυγε με το διπλό από την έδρα της Ζενίτ, τερματίζοντας στην πρώτη θέση.

Στον 5ο όμιλο όπου όλα είχαν κριθεί από την περασμένη εβδομάδα, Τσέλσι και Κράσνονταρ έμειναν στο 1-1, ενώ η Σεβίλλη επικράτησε της Ρεν με 1-3. Στον 7ο όμιλο νέο εφιαλτικό βράδυ βίωσε η Μπαρτσελόνα, με τη Γιουβέντους να επικρατεί με 0-3, σκορ που έψαχνε από την αρχή και να τερματίζει πρώτη στον όμιλο, ενώ η Ντιναμό Κιέβου κέρδισε με 1-0 τη Φερεντσβάρος και τερμάτισε 3η.

Τέλος στον 8ο όμιλο η Λειψία προκρίθηκε για 2η σερί σεζόν στους “16” κερδίζοντας με 3-2 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που θα συνεχίσει στο Europa League. Το άλλο ματς του ομίλου μεταξύ της Παρί Σεν Ζερμέν και της Μπασάκσεχιρ διακόπηκε στο 18′, με τους φιλοξενούμενους να αποχωρούν από τον αγωνιστικό χώρο, ισχυριζόμενοι ρατσιστική επίθεση του 4ου διαιτητή στον βοηθό προπονητή του συλλόγου, Γουεμπό.

Το παιχνίδι θα συνεχιστεί σήμερα Τετάρτη στις 19:55, με νέα διαιτητική ομάδα, ενώ να υπενθυμίσουμε πως οι Γάλλοι θέλουν νίκη για να τερματίσουν πρώτοι.

Αναλυτικά:

5ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τσέλσι – Κρασνοντάρ 1-1 (28′ Ζορζίνιο / 24′ Καμπελά)

Ρεν – Σεβίλλη 1-3 (86′ πεν. Ρουτέρ / 32′ Κουντέ, 45+2′ 81′ Εν-Νεσιρί)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Τσέλσι 14 (14-2)

2. Σεβίλλη 13 (9-8)

3. Κρασνοντάρ 5 (6-11)

4. Ρεν 1 (3-11)

6ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Λάτσιο – Μπριζ 2-2 (12′ Κορέα, 27′ πεν. Ιμόμπιλε / 15′ Φόρμερ, 76′ Βάνακεν)

Ζενίτ – Ντόρτμουντ 1-2 (16′ Ντριούσι / 68′ Πίστσεκ, 79′ Βιτσέλ)

1. Ντόρτμουντ 13 (12-5)

2. Λάτσιο 10 (11-7)

3. Μπριζ 8 (8-10)

4. Ζενίτ 1 (4-13)

7ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Μπαρτσελόνα – Γιουβέντους 0-3 (13′ πεν. 52′ πεν. Κριστιάνο Ρονάλντο, 20′ ΜακΚένι)

Ντινάμο Κιέβου – Φερεντσβάρος 1-0 (60′ Ποπόβ)

1. Γιουβέντους 15 (14-4)

2. Μπαρτσελόνα 15 (16-5)

3. Ντινάμο Κιέβου 4 (4-13)

4. Φερεντσβάρος 1 (5-17)

8ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Παρί Σεν Ζερμέν – Μπασακσεχίρ 0-0 (ΔΙΑΚΟΠΗ)

Λειψία – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-2 (2′ Ανχελίνο, 13′ Χαϊντάρα, 69′ Κλάιφερτ / 80′ πεν. Φερνάντες, 83′ Πογκμπά)

1. Λειψία 12 (11-12)

2. Παρί Σεν Ζερμέν 9 (8-5)*

3. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 9 (15-10)

4. Μπασακσεχίρ 3 (6-13)*