Ήττα στα σημεία για την Ασπίδα Ξάνθης στην Αξιούπολη!

Την δεύτερη ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις γνώρισε το τμήμα χειροσφαίρισης της Ασπίδας, αφού δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Αλέξανδρου Αξιούπολης χάνοντας με 33-31/

Η κρίσιμη λεπτομέρεια που κρίνει το τελικό αποτέλεσμα σχετίζεται με τη συγκέντρωση στην αμυντική λειτουργία , καθώς για άλλη μια φορά η Ασπίδα δέχεται 30 και πλέον τέρματα. Στα του αγώνα η Ασπίδα μπήκε με άγχος στο ματς άφησε τους αντιπάλους να προηγηθούν αρκετά και έκλεισε το ημίχρονο υπολειπόμενη 4 τερμάτων (17-13) . Στην επανάληψη η ομάδα της Ξάνθης παρουσιάστηκε πιο σοβαρή και δυναμική, ισοφάρισε ενώ στο 50′ πίρε και προβάδισμα 2 τερμάτων (28-30) . Ορισμένες λάθος αποφάσεις όμως και η έλλειψη συγκέντρωσης δεν επέτρεψαν το κάτι παραπάνω. Κοντά στο τέλος του παιχνιδιού πραγματοποιήθηκε και λάθος αλλαγή από την ομάδα της Ασπίδας που οδήγησε σε διλεπτη αποβολή και έτσι λιγόστεψαν οι ελπίδες της Ασπίδας να διεκδικήσει τη νίκη.

Στο επιθετικό κομμάτι η Ασπίδα παρουσιάζει διαρκώς μια καλύτερη όψη, έχοντας συνεχώς λύσεις και σκοράροντας αρκετά τέρματα, ήδη απο την αρχή των φιλικών αγώνων. Στους σημερινούς διακριθέντες επιθετικά ήταν οι Αγαθονίκος με 9 και ο Κόλλιας με 6 γκολ. Η Ασπίδα ξεκινάει με 0/2 το νέο της ταξίδι στην Α2 Κατηγορία και καλείται πλέον να δείξει σημάδια ψυχραιμίας και πείσματος για να αντιστρέψει το κλίμα. Η Ασπίδα επιστρέφει στην Ξάνθη και σε δύο εβδομάδες θα αντιμετωπίσει στο Αμοιρίδειο τον Φοίβο Συκεών στις 7/11 και ώρα 19:30.

Δεκάλεπτα: 3-4, 13-9. 17-13(ημίχρονο), 23-21, 28-28, 33-31(τελικό αποτελέσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ(Θ. Βαφειάδης): Αγαθόνικος  9, Ασκεπίδης 5, Βασιλακόπουλος, Καλιωράκης 1, Καραπαπάζογλου  2, Κόλλιας 6, Λεχθέρης,  Ναθαναηλίδης 1, Νικολαίδης 3, Παπαδόπουλος, Πατσατζής   4, Σαλή Ογλού, Χασμάς, Μόσχος