Νίκησε στην πρόβα τζενεράλε και ετοιμάζεται για την πρεμιέρα στην Α2 με Θρακιώτικο ντέρμπι η Ασπίδα Ξάνθης!

Πανέτοιμοι για την έναρξη του πρωταθλήματος έδειξε πως είναι η Ασπίδα Ξάνθης, που επικράτησε στην “πρόβα τζενεράλε” με 29-21 της δεύτερης ομάδας της Δράμας ’86

Η Ασπίδα μπήκε πολύ νωθρά στο πρώτο ημίχρονο και το άγχος, οι κακές επιλογές και τα λάθη σε άμυνα και επίθεση έδωσαν εύκολα γκολ στους αντιπάλους. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 11-12 για τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Θόδωρου Βαφειάδη εμφανίστηκε πιο ορθολογική και σοβαρή στο 2ο ημίχρονο όπου περιόρισε τα δικά της λάθη, ενώ με την σφιχτή άμυνα κέρδισε πολλές φορές τη μπάλα, σκόραρε πιο εύκολα και τελικώς επικράτησε με 29-21!
Αυτό αποτέλεσε και το τελευταίο φιλικό προετοιμασίας της ομάδας με τις επίσημες υποχρεώσεις στην Α2 κατηγορία να ξεκινούν το ερχόμενο Σάββατο(17/10)και ώρα 18:00 στο Αμοιρίδειο με αντίπαλο τους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης!