Photos: Πήρε το ντέρμπι με Γενισέα η Βιστωνίδα στην ματσάρα της Α’ ΕΠΣ Ξάνθης!

Ήταν το πιο ενδιαφέρον ματς της πρεμιέρας για αυτό ήταν και αυτό με τον περισσότερο κόσμο με Ελπίδες Γενισέας και Βιστωνίδα να φροντίζουν να αποδείξουν στο γήπεδο γιατί σε ένα πολύ δυνατο και συναρπαστικό ματς που βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους σε ματς που είχαμε και χαμένο πέναλτι αλλά και ακυρωθέν γκολ.

Το παιχνίδι απο τα πρώτα του λεπτά ήταν ντέρμπι με δυνατές μονομαχίες αλλά χωρίς ιδιαίτερες φάσεις στις δύο εστίες. Στην πιο σημαντική που δημιουργήθηκε στο 30′ ο Κεσκινίδης σκόραρε για το 0-1, με την ισοφάριση για τους γηπεδούχους να έρχεται στο 44′ με πέναλτι που κέρδισε ο Χιονίδης και εκτέλεσε εύστοχα στο ντεμπούτο του ο Χαριτίδης για το 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η Γενισέα μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 55′ άγγιξε την ανατροπή οταν ο Χαριτίδης κέρδισε πέναλτι όμως αυτή την φορά η εκτέλεση του δεν βρήκε στόχο με τον Παναγιώτη Αραμπατζή να κάνει μεγάλη επέμβαση. Μετά το χαμένο πέναλτι το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω με αμφότερες τις ομάδες να έχουν τις στιγμές τους, με την Βιστωνίδα όμως να είναι αυτή που έφτασε στο γκολ της νίκης με την “χρυσή” αλλαγή της Θανάση Παπάζογλου που στο 85′ σκόραρε για το 1-2. Μάλιστα ο ταλαντούχος νεαρός επιθετικός που προέρχεται απο την Ακαδημία του συλλόγου σκόραρε και στις καθυστερήσεις όμως το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ

Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Νίκου Ανθόπουλου που επιβεβαίωσε όσους θεωρούν πως φέτος ο ΑΟΒ πάει για μεγάλα πράγματα, με τους “μπέμπηδες” να έχουν αποκτήσει εμπειρία και μαζί με τους έμπειρους της ομάδας να δημιουργούν ένα πολύ δυνατό σύνολο που και φέτος θα παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο. Παρά την ήττα η ομάδα της Γενισέας έδειξε αρκετά καλά στοιχεία στο ντεμπούτο του Γιάννη Καραγκιόζη στους πάγκους, άλλωστε μην ξεχνάμε πως μιλάμε για μια ομάδα που έκανε πολλές και πολύ ποιοτικές μεταγραφές και σίγουρα χρειάζεται χρόνο για να βγάλει στο γήπεδο αυτά που θέλει ο τεχνικός της όταν το κάνει όμως δεδομένα θα πρωταγωνιστήσει

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Θόδωρος Γιαπουτζής με βοηθούς τους  Σπάρταλη και Ασικίδη

ΕΛΠΙΣ ΓΕΝΙΣΕΑΣ: Ζαρζακόπουλος, Δημητριάδης Χ(75′ Δημητριάδης Β.), Ρουστέμογλου, Παπαδόπουλος Δ., Μακράκης, Μπουνταγκίδης, Βουλγαρίδης(55′ Λαρίσσης), Πανταζίδης(60′ Λεσκόφτσης), Ξαντινίδης, Χιονίδης, Χαριτίδης(80′ Τουμπαρίδης)

ΑΟ ΒΙΣΤΩΝΙΔΑ: Αραμπατζής Π., Χαϊτίδης, Αγγελίδης, Ταίρης, Μπαϊρακταρίδης, Ταχτσίδης, Κιολείδης(82′ Μπροντίδης), Κεσκινίδης(62′ Μαμαλίγκατζης), Τζεβελέκης Φ.(62′ Παπάζογλου), Παρσαντανιάν, Αραμπατζής Δ.(90′ Καμπερόπουλος